Як «коронакриза» впливає на фінансову спроможність громад

Цьогорічна весна стала часом викликів, які постали перед державою, громадами та кожним українцем. Загроза розповсюдження коронавірусної хвороби та пов’язані з цим обмеження зачепили усі сфери життєдіяльності суспільства. В тому числі – значно вплинули на фінансову спроможність місцевого самоврядування.

Передусім значних змін зазнав головний кошторис – бюджет України. Деякі галузі влада визначила пріоритетними, а деяким скоротила фінансування. Слідом довелося «затягувати пояси» громадам.

Загальнодержавні зміни

Верховна Рада переглянула державний бюджет на 2020 рік, скоротивши планові доходи та збільшивши видатки, що призвело до значного зростання дефіциту бюджету. Але ці гроші підуть не на інвестиційний розвиток, а на поточні витрати.

«У державі створено новий спеціальний фонд по боротьбі з коронавірусною хворобою. Він складає суттєву суму – 64,7 млрд грн. Здійснено одноразову виплату по 1000 гривень пенсіонерам, які отримують менше 5000 на місяць. Збережено видатки на безпеку та оборону, на ремонт доріг, на охорону здоров’я, на соціальний захист. При тому, на жаль, значно скорочено видатки на Нову українську школу. Також цього року не відбудеться наближення прожиткового мінімуму до його реального розміру», – розповіла Тетяна Овчаренко, незалежна експертка з питань місцевих бюджетів та децентралізації.

Для об’єднаних територіальних громад, вибори в яких пройшли наприкінці 2019 року, не відбудеться перехід на прямі міжбюджетні відносини. Тож всі новостворені ОТГ протягом 2020 року не відчують фінансових переваг об’єднання, а будуть «доживати» за попереднім розподілом податків.

За прогнозами, доходна частина загального бюджету України лише по податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) зменшиться на 11 відсотків від річного плану. Недоотримають за цим податком і місцеві бюджети. Тому органи місцевого самоврядування вже почали переглядати планові показники по доходах та видатках.

Формування бюджету Донецької області

Бюджет області – це сукупність бюджетів 252-х територіальних громад Донеччини та безпосередньо обласний бюджет. Донецька обласна військово-цивільна адміністрація, за відсутності облради, ухвалює саме обласний бюджет.

«Найбільшою часткою бюджетних надходжень складає ПДФО, який сплачують всі громадяни, які працюють на території Донецької області. До обласного бюджету надходить 15 відсотків від цієї суми, що становить 80 відсотків доходної частини», – повідомила Ірина Конакова, заступниця директора Департаменту фінансів ДонОДА.

Видатки обласного бюджету передусім спрямовуються на утримання установ комунальної власності, що знаходяться в управлінні обладміністрації. Це заклади охорони здоров’я, освіти, культури тощо. Решта розподіляється відповідно до потреб – на соцзахист, розвиток інфраструктури, будівництво.

Зі зменшенням надходжень у вигляді податку на доходи фізосіб, що відбувається в останні два місяці, доведеться дещо «урізати» фінансування окремих обласних програм.

Запас бюджетної міцності

Деякі місцеві бюджети мають фінансові можливості для того, щоб втрати по доходах були не так відчутні. Наприклад, Краматорськ останні роки передавав до держбюджету реверсну дотацію, втім зараз спостерігається бюджетний паритет – місто не віддає «залишки» власних коштів і не потребує дотації.

Загальні втрати з причини карантину прораховані у сумі 30 млн грн, що не є критичним для міста. Більш того, з бюджету було спрямовано додатково 13 млн грн на боротьбу з коронавірусною хворобою – придбані захисні костюми та маски для медпрацівників, медикаменти та обладнання для лікарень.

«Бюджет першого кварталу був виконаний відповідно до плану. За квітень податкові надходження знизилися, проте корегувати планові видатки ми зможемо, якщо невиконання по доходах сягне 15 відсотків. На даний час ця межа не перетнута, і сподіваюсь, що цього й не відбудеться», – зазначила Олена Саєнко, начальник фінансового управління Краматорської міськради.

Фінансування на розвиток громад

В результаті секвестру бюджету країни було на третину зменшено обсяг Державного фонду регіонального розвитку. Тому всі регіони, в тому числі й Донеччина, недоотримають кошти на місцеві інвестиційні проєкти та програми. З раніше затверджених регіональна комісія залишила лише ті, що були розпочаті минулого року, а також проєкти в рамках програми «Велике будівництво».

«Інфраструктурну субвенцію, яка спрямовується саме на розвиток об’єднаних територіальних громад, повністю скоротили. Це означає, що все те, що передбачалося виконати за ці кошти, не буде реалізовано. Так, у Званівській ОТГ планували відремонтувати школу, в Андріївській та Олександрівській ОТГ – дитсадки. На жаль, цього року не вдасться», – підкреслив Максим Ткач, керівник Донецького регіонального офісу програми «ULEAD з Європою».

Об’єднані громади також отримають менше власних доходів. Для усіх 13-ти ОТГ Донецької області недоїмка по земельному податку може скласти 6 млн грн. Втім значно більші втрати від призупинення економічної діяльності, наслідком чого є зменшення ПДФО.

Бюджети сільських громад рятує аграрна сфера

Черкаська сільська об’єднана територіальна громада від початку її створення була дотаційною, тобто отримувала фінансову підтримку від держави. Останнім часом стан економіки покращився, і цього року в бюджеті ОТГ очікувався паритет. Однак карантин вніс свої корективи.

«Ми вже бачимо, що скорочується обсяг надходжень за податком на доходи фізосіб, оскільки деякі підприємства відправили своїх працівників у безоплатні відпустки. Але маємо надію, що ці втрати будуть мінімальними. Адже у нашій громаді переважно аграрний бізнес, який не призупиняв свою діяльність», – розповів Олексій Кривоконь, секретар Черкаської ОТГ.

Окрім того, в громаді працюють над скороченням бюджетних витрат. Зокрема, розробляються заходи щодо оптимізації шкільної мережі шляхом зниження ступеню окремих закладів освіти. Це соціально-резонансне питання, тому всі варіанти обговорюються з мешканцями ОТГ.

Взагалі процес бюджетоутворення у громаді прозорий. У його формуванні безпосередню участь беруть депутати сільради, через яких громадяни можуть впливати на розподіл бюджетних коштів.

Покращити фінансовий стан у сільських ОТГ може відкриття ринку землі.

«Це дасть поштовх для розвитку не тільки великих фермерських господарств та агрохолдингів, а й для маленьких сімейних сільськогосподарських бізнесів, які будуть давати додаткові доходи до бюджету нашої громади», вважає Олексій Кривоконь.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies