Як краматорські школярі рятуватимуть місто від екологічних проблем

21521
коментарі відсутні

Як краматорські школярі рятуватимуть місто від екологічних проблем

Кілька місяців краматорські школярі розробляли інноваційні проєкти, що допоможуть покращити стан навколишнього середовища в місті та створити розумну і оздоровчу інфраструктуру для людей. Їх ідеї реалістичні і навіть економічно прораховані

Фільтрація повітря на зупинках міського транспорту

 

Проблемою мегаполісів, які всієї планети, є збільшення в повітрі вуглекислого газу. При концентрації більше 3-4% він стає токсичним, подразнює органи дихання, викликає головний біль, запаморочення. А в планетарних масштабах провокує підвищення температури і зміну клімату.

Учні ЗОШ №25 (команда RobotКram) пропонують фільтрувати повітря в місцях найбільшої концентрації вуглекислого газу – на зупинках міського транспорту. Для цього потрібно встановити спеціальний пристрій заввишки 2 метри, який фільтруватиме повітря через розчин барія гідроксиду. Очищене повітря видається назовні, а в пристрої залишається нерозчинний у воді осад – барій карбонат. Він теж може використовуватись як матеріал для катодів в електровакуумних пристроях, для виробництва оптичного скла, емалей, глазурі та навіть керамічних виробів.

Школярі розрахували вартість матеріалів для виробництва пристрою. За їх розрахунками всього 22 тисячі гривень потрібно на будівництво одного пристрою. Також кожні 40 днів потрібно вводити нову порцію барій гідроксиду на 1050 гривень.

Школярі вважають, що найефективніше такі прилади використовувати на зупинках міського транспорту, які доцільно також облаштувати сонячними акумуляторами.

Як краматорські школярі рятуватимуть місто від екологічних проблем - Фото №1

 

Чисте повітря прямо до квартири

 

Учні краматорської студії робототехніки IT WAY Lab організували кілька екскурсій до лабораторій, які проводять по місту моніторинг якості повітря. В результаті вони з’ясували, що найбільше у краматорському повітрі знаходиться шкідливого фенолу і формальдегіду. Зменшення впливу цих хімічних речовин на здоров’я жителів міста стало метою школярів.

Майбутні вчені знайшли рослину, яка успішно розщеплює та видаляє з повітря шкідливі речовини. Це кімнатний хлорофітум. Школярі розробили установку, яка автоматично підтримуватиме життєдіяльність рослини. Якщо на даху будинку встановити таку собі авто теплицю з постійним освітленням, температурою та вологістю, то рослини в ній можуть очищувати повітря, яке буде подаватись через вентиляцію по квартирах. Для обслуговування кількох таких теплиць вистачить всього одного оператора.

За словами тренера команди Сергія Володимировича, це досить реалістичний задум. Команда вже подала заявку до Малої академії наук і має в планах звернутись до міської влади з пропозицією реалізувати такий задум.

Як краматорські школярі рятуватимуть місто від екологічних проблем - Фото №2

 

Рослинна електрика та паливо із забрудненого повітря

 

Краматорським заводам варто звернути увагу на ідеї учнів ЗОШ №16 (команда Sigma plus), які пропонують прямо на підприємстві поставити установки, що перероблятимуть забруднене повітря у паливо. За допомогою помпи вуглекислий газ закачується до установки, в якій відбувається перероблення. Так завод заощадить і забезпечить себе додатковим ресурсом, а разом с тим очистить повітря.

Ще один намір талановитих стартаперів – добувати електрику з рослин. В цій технології використовуються особливості фотосинтезу, які допомагають створити додаткове живлення завдяки життєдіяльності рослин. Для живлення цілого будинку знадобиться дуже велика площа установки. Однак, замінити пару лампочок на рослинні «економки» цілком реально.

Як краматорські школярі рятуватимуть місто від екологічних проблем - Фото №3

 

Підготовка поліетилену до перероблення

 

Учні ліцею № 4 “Успіх” (команда KramLegoCity) пропонує створити спеціальний пристрій, в якому одноразові поліетиленові пакети щільно брикетуються і таким чином готуються для  транспортування до місця кінцевого перероблення. Особливість такої установки в тому, що вона пресує пакети при температурі 60 градусів. Така обробка не викликає випаровування речовин у повітря і не шкодить навколишньому середовищу, а допомагає очистити місто від поліетилену.

Як краматорські школярі рятуватимуть місто від екологічних проблем - Фото №4

 

Альтернативне освітлення міста

 

Учні Краматорської української гімназії (команда Lego Galaxy) пропонують використовувати люмінофор – для освітлювання фасадів будинків, дорожньої розмітки та знаків. Люмінофор – це речовина, що світиться в темряві чи під ультрафіолетом. Вона поглинає енергію світла і перетворює її на світлове випромінювання. Вдень люмінофор світиться білим, а вночі – зелено-жовтим або блакитним.

Також гімназисти за допомогою шкільної цифрової лабораторії дослідили толерантність різних порід дерев до вуглекислого газу і виявили породи з найбільшою кількістю хлорофілів, тобто найбільш стійкі до забруднення. Саме їх школярі рекомендують владі висаджувати в місті вздовж доріг та в санітарних зонах. Це такі дерева як клен гостролистий, горобина і ялина звичайні та береза повисла.

Як краматорські школярі рятуватимуть місто від екологічних проблем - Фото №5

 

Облаштування ставка на Шабельківці

 

Учні ЗОШ№32 (команда Thunderbolts) мріють зробити зручним та безпечним відпочинок на ставку №2, що на Шабельківці. Вони вважають, що тут має бути пляж, паркування, кафе, рятувальна станція. Врахований і зручний відпочинок людей з обмеженими можливостями. Енергію комплекс отримуватиме від сонячних акумуляторів та вітряків. Однак, школярі усвідомлюють, що такий проєкт дуже дорогий і потребує вагомих інвесторів. Та завдяки розміщенню торгових точок він може окупити інвестиції протягом трьох років.

Як краматорські школярі рятуватимуть місто від екологічних проблем - Фото №6

Ці інноваційні проєкти краматорські команди захищали перед прискіпливими суддями 7 березня у Харкові під час регіонального відбіркового турніру FIRST LEGO League. Чемпіонами турніру стала команда RobotKram (ЗОШ №25). Проєкти команд IT way та Sigma plus отримали нагороди в номінації Інноваційний проєкт.

Попереду фінал у Києві, в якому візьмуть участь 5 краматорських команд: ЗОШ №25, Ліцею № 4 “Успіх”, ЗОШ №16, ЗОШ №32 та студії робототехніки IT WAY Lab.

Олена Костенко, “Донеччина. ЗмІнИ”


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика