Як ми обираємо народного депутата

За які вчинки та особисті якості ми обираємо депутата Верховної Ради? Традиційний набір очікувань: має досвід, патріот, сім’янин, хазяїн, «свій», молодий… Та чи відповідає жодне з цих очікувань обов’язкам народного депутата?

Навіщо нам нардеп?

Під час передвиборчої кампанії здається, що нардеп – це той, хто будує дитячі майданчики і парки, облаштовує школи та лікарні, а ще «свій хлопець» у Києві, добуває гроші для малої батьківщини. І кандидати в нардепи не рідко підтримують ці упередження і самі обіцяють виборцям ремонти в під’їздах та підвищення пенсій.

Мало кажуть вони про головну функцію нардепа: законотворчість. Оскільки Верховна Рада – це головний законодавчий орган України. Отже, нардеп має ініціювати, розробляти, розглядати та ухвалювати закони та інші нормативно-правові документи. А гарний нардеп – це той, хто активно ініціює сильні закони, які на стороні інтересів виборців.

Що має робити нардеп

Ще одне не вірне уявлення про роботу нардепа, що працює він під час засідань Верховної Ради. Насправді, роботи депутату має вистачати і поза зали засідань.  До виходу на голосування, депутати працюють над законодавчими ініціативами у комітетах за напрямками: аграрна політика, правові питання, економіка, з питань охорони здоров’я та інші. Вони також створюють і вносять до Верховної Ради України законопроєкти, проєкти постанов, правки до існуючих законів.

Крім роботи в комітетах, депутати мають брати участь у парламентських слуханнях, у роботі депутатських фракцій (груп), слідчих комісій Верховної Ради, тимчасових спеціальних комісій.

Обов’язки народного депутата прописані в Законі України «Про статус народного депутата України». Одні з них більш абстрактні, наприклад, дбати про благо України та народний добробут, виконувати вимоги законодавства.

Інші більш конкретні:

  • особисто брати участь у засіданнях та голосуваннях Верховної Ради та її органів, куди депутата обрано (комітети, комісії і т.і.);
  • виконувати доручення Верховної Ради та органів, куди депутата обрано і звітуватись про виконання тих доручень;
  • за необхідною для роботи інформацією звертатися із депутатським запитом до Президента, органів ВРУ, Кабміну, керівників різних органів влади.

Зв’язок нардепа з виборцями

Народний депутат обраний, тобто делегований частиною виборців як представник їх інтересів і страж їх прав. Тому в Законі багато уваги приділено роботі депутата з виборцями. Так, він зобов’язаний:

  • постійно підтримувати зв’язки з виборцями, вивчати потреби і запити населення, громадську думку, враховувати їх в роботі органів державної та місцевої влади;
  • не рідше двох разів на рік на зборах виборців інформувати про свою депутатську діяльність, також для інформування використовувати засоби масової інформації;
  • розглядати звернення (пропозиції, заяви та скарги) виборців та вносити відповідні пропозиції до Верховної Ради та інших органів і залучати посадових осіб до розгляду звернень виборців, вимагати від них відповіді;
  • проводити особистий прийом громадян та консультувати виборців щодо захисту їх прав і інтересів.

Виборці можуть спостерігати і оцінювати законотворчість та дисципліну нардепа. На сайті Верховної ради можна дізнатись, які законопроєкти кожен з депутатів ініціював, як голосував, як відвідував засідання тощо. Це допоможе легко прийняти рішення – чи голосувати за цього нардепа на майбутніх виборах.

Однак, якщо депутат виявиться «двієчником»: не писатиме законопроєктів, не ходитиме на засідання чи кнопкодавитиме, у виборців немає можливості його відкликати. Єдине, що ми можемо: звертатися до нардепа, відстежувати його законотворчість та голосування, добиватися, щоб депутат активніше відстоював наші права.

Тож, варто під час виборів обирати усвідомлено: не красивого, «нашого», молодого, нового, а людину, освічену в законодавстві, з досвідом в якійсь важливій сфері, здібну до кропіткої роботи, вдумливу, дисципліновану, а ще емпатичну до людей і чутливу до законності. І щоб відомий він був не через корупційні скандали, а через свої закони, які роблять наше життя комфортним.

Олена Костенко, “Донеччина. Зміни”


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies