Як на сході України бюджет участі покращує життя в громадах

8819
коментарі відсутні

Як на сході України бюджет участі покращує життя в громадах

З початком децентралізації та об’єднанням громад в Україні бюджет участі, як механізм місцевої демократії, набув популярності – жителі ТГ безпосередньо доєдналися до перетворень на місцях.

Бюджет участі – це демократичний процес дискусії та прийняття рішень, у якому кожен мешканець населеного пункту має змогу впливати на витрати муніципального бюджету. Його ще називають партисипаторним або громадським бюджетом. З початком децентралізації та об’єднанням громад в Україні цей механізм місцевої демократії набув популярності – жителі сільських та міських громад безпосередньо доєдналися до перетворень на місцях.

Від Бразилії до України

Механізм бюджету участі зародився в 1989 році у бразильському місті Порту-Алегрі, а сьогодні реалізовується в багатьох містах світу. До середини 80-х років у Бразилії була військова диктатура.

Коли в 1989 році в Порту-Алегрі прийшла до влади Робітнича партія, однією з перших її ініціатив була реалізація сміливої та радикальної податкової реформи й розширення ресурсної бази для капітальних інвестицій. Успіх таких дій залежав від здатності показати населенню, що податки будуть використані передусім на користь людей.

Саме ця реформа привела до громадських консультацій щодо інвестиційних пріоритетів. Згодом усе це оформилось у перший у світі міський бюджет участі. З того часу цей інструмент набув різноманітних форм і моделей, які реалізують понад 40 країн світу.

Найближчий сусід України – Польща, уперше впровадила партисипаторний бюджет у 2011 році в місті Сопот. Нині понад 100 міст використовують цей інструмент. Популярність такої моделі взаємодії між громадянами та органами публічної влади обумовлена позитивними його наслідками для громад. З 2014 року бюджет участі  почав застосовуватися й в Україні.

Відео-урок “Громадський бюджет”

Інструмент довіри в громадах Донеччини

Процес впровадження бюджету участі в Донецькій області розпочався у 2016 році з прийняття рішень у Краматорську та Селидовому. Найбільше було рішень про впровадження бюджету участі наступні два роки, коли громадський бюджет втілили 10 міст та Лиманська міська громада.

У 2019 році бюджет участі запровадили територіальні громади: Олександрівська селищна, Сіверська міська, Соледарська міська, Шахівська сільська ТГ. З «класичних» територіальних громад не запустили бюджет участі у себе чотири сільські громади: Андріївська, Званівська, Іллінівська та Криворіжська.

Як на сході України бюджет участі покращує життя в громадах - Фото №1

Джерело: Платформа розвитку міст

Керівник Донецького офісу Програми «U-LEAD з Європою»   Максим Ткач зазначає, що за п’ять років активного запровадження бюджету участі в Донецькій області до процесу долучилися  всі міста обласного значення. Коли навколо міст були створені територіальні громади, такий громадський інструмент продовжили застосовувати на територію вже всієї ТГ.

Нещодавно Торецька та Авдіївська ВЦА запровадили бюджет участі. Після створення територіальних громад це перший такий досвід для військово-цивільних адміністрацій. А взагалі першопроходцем була Волноваська ВЦА.

«Низька довіра до влади – одне  з болючих питань, яке стояло  в процесі децентралізації та реформування органів місцевого самоврядування. Бюджет участі – один із важливих інструментів залучення громадян до прийняття рішень та творення змін. Саме такі інструменти сприяють збільшенню довіри, демократизації суспільства  та  розвитку інституцій місцевого самоврядування», – зазначає Максим Ткач.

Як на сході України бюджет участі покращує життя в громадах - Фото №2

Джерело: Новоайдарська селищна рада

Активна позиція жителів Олександрівської громади

Олександрівська селищна громада почала працювати з громадським бюджетом у 2019 році. Частину грошей на реалізацію проєктів виділяли з місцевого бюджету, ще частину – від Британської ради. В громаді оголосили конкурс і провели пітчинг проєктів. На розгляд конкурсної комісії тоді представили 37 соціальних проєктів.

Як на сході України бюджет участі покращує життя в громадах - Фото №3

Пітчинг соціальних проєктів у Олександрівській громаді Джерело: Олександрівська селищна громада

«У перший же рік запровадження громадський бюджет отримав велику підтримку від місцевих жителів. Такої активності та кількості ідей ми навіть не очікували, – говорить олова Олександрівської громади Людмила Борисевич. –  Кожна з ідей відрізнялася своїм виключним змістом та бажанням власноруч творити зміни навколо себе. Ще раз переконалася: в Олександрівській громаді розумні, активні та чуйні люди, яким болить сьогодення та майбутнє свого населеного пункту. Ми раді підтримувати такі ініціативи, допомагати та відкривати нові можливості».

 

Як на сході України бюджет участі покращує життя в громадах - Фото №4

Облаштування дитячого майданчика в Олександрівській громаді. Джерело: Олександрівська селищна громада

Під час пітчинга відібрали 15 переможців – автори проєктів переконливо змогли відстояти свою ідею та довести її користь для громади. На реалізацію проєктів спрямували 600 тис. грн, з яких 400 тис. грн – з селищного бюджету, 200 тис. грн – від Британської ради. Вартість фінансування одного проєкту – не більше 50 тис. грн.

У селі Високопілля облаштували спортивний майданчик із сучасними вуличними тренажерами. До занять спортом долучилось усе село: від малечі до людей похилого віку.  У селі  Софіївка жителі згуртувалися навколо встановлення інформаційної автобусної зупинки.

У селі Некременне реалізували два проєкти:  встановили та облаштували майданчик із вуличними тренажерами та придбали для села мінікінотеатр. У селі  Микільському зробили освітлення мосту:  встановили дві опори та ліхтарі, що живляться енергією сонця. Це були перші ліхтарі на сонячних батареях, встановлені в Олександрівській громаді.

Як на сході України бюджет участі покращує життя в громадах - Фото №5

Спортивний майданчик у селі Високопілля. Джерело: Олександрівська селищна рада

 

Важливою складовою реалізації проєктів бюджету участі було залучення мешканців до цього процесу, який продемонстрували переможці.  Усі роботи проводили разом: чоловіки та жінки, долучалися діти, що посприяло ще  більшому згуртуванню в громаді.

За словами активістів населених пунктів Олександрівської ТГ, громадський бюджет – це дуже цікава та дієва практика, яка не тільки дає змогу зробити те, що хочуть саме мешканці, а й виховує бережливе ставлення, згуртовує громаду, а також сприяє виникненню нових ідей.

Минулого року бюджет участі продовжили в Олександрівській громаді. На реалізацію проєктів передбачили 150 тис. грн із місцевого бюджету. Переможцями визнали вісім проєктів серед понад 30 проєктів, винесених на голосування.

Більшість із тих, що перемогли,  були спрямовані на облаштування дитячих та спортивних майданчиків у селах. Перемогли також проєкти з ремонту колодязів у селі Золоті Пруди та облаштування громадського колодязя в селі Високопілля.

Як на сході України бюджет участі покращує життя в громадах - Фото №6

Спільна робота з облаштування зупинки. Джерело: Олександрівська селищна громада

У поточному році в Олександрівській громаді триває активна реалізація громадського бюджету. Нині відбувається голосування за п’ять проєктів, а від активної позиції жителів залежить, які з них будуть реалізовані. Пропонують облаштувати криницю в селі Новостепанівка, встановити автобусну зупинку в селі Новопригоже, облаштувати тротуар в селі Новоолександрівка та покращити водопостачання в селі Староварварівка.

Благоустрій у Біловодській громаді

Біловодська селищна громада на Луганщині з бюджетом участі працює вже третій рік. Цього разу мають свої особливості. Уперше започаткували електронне голосування на спеціальній платформі. Паперові бланки теж залишили, бо не скрізь по селах нормальної якості інтернет та літні люди не всі досвідчені користувачі.

Друга особливість – уперше в положенні про громадський бюджет прописали, що проєкти мають стосуватися виключно теми благоустрою території. Раніше на конкурс подавали також проєкти у сферах освіти та медицини.

Як на сході України бюджет участі покращує життя в громадах - Фото №7

Благоустрій у центрі Деркульського. Джерело: Біловодська селищна рада

Облаштування дитячих спортивних та ігрових майданчиків – найпопулярніший запит від жителів громади, які прагнуть змін і готові долучитися до них. Але за час впровадження громадського бюджету були й інші цікаві проєкти.

Наприклад, у 2019 році жителі села Плугатар завдяки бюджету участі покращили якість мобільного зв’язку в селі – встановили підсилювач сигналу. Того ж року єдиний проєкт подали на три села в Новоолександрівському старостинському окрузі. Завдяки масштабності вдалося виграти. За результатом проєкту в трьох селах облаштували дитячі майданчики.

Минулого року зони відпочинку та дозвілля робили в сільських клубах та бібліотеках, які оснащували мультимедійною технікою. На базі однієї з бібліотек створили простір для дітей з інвалідністю «Бібліотека без меж». А в селі Плугатар збудували дитячий майданчик з інклюзивними ігровими елементами.

Як на сході України бюджет участі покращує життя в громадах - Фото №8

«Бібліотека без меж» у Біловодській громаді. Джерело: Біловодська селищна рада

«У 2021 році в громаді вже відбулося голосування за проєкти бюджету участі. Серед поданих 22 проєктів перемогли вісім.  З місцевого бюджету на їх реалізацію виділили 1 млн грн. Обов’язкова умова – 5% співфінансування від ініціативної групи чи громадської організації, які подавали проєкт», – розповідає начальниця управління економічного розвитку Біловодської селищної ради Оксана Шилобрид.

У межах бюджету участі в громаді знов облаштують дитячі ігрові та спортивні майданчики, вуличні простори та зони відпочинку. Дитячий майданчик у селі Шуліківка освітлять за допомогою ліхтарів на сонячних батареях. На території біловодського парку відкриють скейт-парк.

Перетворення в селах Бахмутської громади

Місто Бахмут на Донеччині бюджет участі запровадив у 2017 році, а коли в 2019 році села та селища об’єднались із містом в громаду, тут продовжили використовувати таку можливість.

«Третій рік поспіль, з 2019 року, до участі у конкурсі «Бюджет участі» залучаються жителі приєднаних до міста Бахмут сільських територій. Вони є активними і прагнуть разом із міською владою змінювати свою громаду на краще. Досвід попередніх учасників конкурсу жителі сільських територій використовували для написання своїх проєктів», – розповідає секретар Бахмутської міської ради Анастасія Касперська.

Як на сході України бюджет участі покращує життя в громадах - Фото №9

Благоустрій пам’ятника у селі Іванівське.
Джерело: Бахмутська міська рада

Загальна сума на фінансування проєктів «Бюджет участі» з бюджету Бахмутської міської громади з 2017 року до 2021 рік складає майже 2,8 млн грн.

Більшість проєктів спрямовані на розбудову благоустрою територій у громаді, встановлення дитячих майданчиків, а також облаштування сучасних просторів для школярів в освітніх закладах громади та для малечі в дитячих садочках.

Торік обрали 25 проєктів-переможців, реалізація яких триває у 2021 році. З них вісім проєктів – на території старостинських округів. Усього у 2021 році на фінансування проєктів у старостинських округах із міського бюджету виділено 350 тис.грн. Це майже третина від загальної суми.

Як на сході України бюджет участі покращує життя в громадах - Фото №10

Дитячий майданчик у селі Клинове
Джерело: Бахмутська міська рада

Сільські жителі були активними під час голосування за проєкти громадського бюджету. За словами Анастасії Касперської, заповнювати бланки можна було двома способами – або в електронному вигляді на спеціальній платформі, або на паперових бланках.

Жителі старостинських округів здебільшого голосували на бланках, бо в селах не завжди якісний інтернет, а люди похилого віку переважно не вміють користуватися комп’ютером. Уся інформація з паперових бланків була перенесена до електронної системи і голос кожного врахували.

Довести рівень життя в селах до міського рівня – таку амбітну задачу поставили в Бахмутській міській раді після об’єднання в одну громаду. Бюджет участі також націлений на покращення життя та комфорту.

Як на сході України бюджет участі покращує життя в громадах - Фото №11

Простір для відпочинку в Покровській школі
Джерело: Бахмутьска міська рада

Коштом громадського бюджету частину проєктів реалізували саме сільські жителі. У селі Іванівське провели благоустрій меморіального комплекса на братській могилі та облаштували комфортну зону відпочинку на місцевому пляжі.

У селі Клинове розчистили смітник та встановили дитячий майданчик. У селі Покровське створили комфортний простір для спілкування школярів, відремонтували шкільний хол та підлогу в кабінетах початкової школи. Певні роботи з благоустрою та ремонту провели в школах сіл Зайцеве та Хромове.

У бібліотеці Зеленопілля відкрили цифровий хаб та облаштували в селі спортивний майданчик.

Як на сході України бюджет участі покращує життя в громадах - Фото №12

Цифовий хаб у сільській бібліотеці. Джерело: Бахмутська міська рада

Пілотний рік для Торецької ВЦА

Цей рік став «пілотним» для Торецької міської громади на Донеччині, де ВЦА уперше вирішила реалізувати бюджет участі. Окрім місцевого бюджету вдалося залучити донорську підтримку. Загальний бюджет конкурсу склав 600 тис. грн. З них 300 тис. грн – власні гроші громади, ще 300 тис. грн – від Програми ООН із відновлення та розбудови миру.

Як на сході України бюджет участі покращує життя в громадах - Фото №13

Джерело: Фокус

Загалом на конкурс подали 20 проєктів.  За результатами голосування визначили шість переможців. За словами начальниці управління економіки та інвестиційної діяльності Емілії Осипян, три проєкти будуть реалізовані коштом місцевого бюджету, ще три – за донорської підтримки.

У межах бюджету участі в Торецькій громаді облаштують дитячий та спортивний майданчики в мікрорайонах міста, проведуть поточний ремонт та освітлення громадських сходів біля музичної школи. У селищі Щербинівка облаштують спортивний майданчик.

Селище Нью-Йорк, нарівні з містом Торецьк, реалізує відразу два проєкти. На тротуарі збудують перехід-сходинку з поручнями. Замість «ленінського» постаменту  встановлять  інсталяцію «Єднання сердець» – металеве серце з лавочками «примирення».

Як на сході України бюджет участі покращує життя в громадах - Фото №14

Джерело: Укрінформ

Тетяна Палій – активна жителька селища Нью-Йорк, яка разом з однодумцями подавала проєкт «Єднання сердець».

«Інсталяцію вирішили поставити замість постаменту, який залишився після декомунізації. Пам’ятник Леніну демонтували, а постамент залишився та з роками почав руйнуватися. А через цю територію пролягає дорога до школи, а дітей так і тягне до небезпечного місця, – розповідає Тетяна. – У селищі достатньо дитячих та спортивних майданчиків, тому й вирішили створити зону відпочинку для підлітків та дорослих, такий бульвар для романтичних побачень».

Завершити реалізацію проєкту мають до жовтня поточного року. До облаштування зони відпочинку підійшли комплексно. У межах іншого проєкту «Перетворимо український Нью-Йорк разом» від Авдіївського коксохіму встановлять вуличне освітлення та вимостять фем-плиткою територію об’єкта.

Авторка: Ольга Нікуліна

 Стаття підготована у межах проєкту «Ініціатива знизу», що реалізується ГО «Антикризовий медіа-центр» за технічного адміністрування ЗУРЦ у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика