Як опікуються безхатніми тваринами в Бахмуті

Притулок для собак, відкритий 10 років тому товариством захисту тварин «Лада», продовжує функціонувати у прифронтовому Бахмуті.


Волонтери разом з підопічними вчаться жити під обстрілами, 165 собак також чекають на Перемогу та мир на Донеччині.

Сто шістдесят підопічних хвостатиків

Перед широкомасштабним наступом росії на Україну тут перебували на утриманні та постійному проживанні 160 собак різного віку. Ними опікувались волонтери з Бахмутського товариства захисту тварин «Лада» та 4 наймані працівники, які годували та слідкували за собаками.

Просто з вулиці здорових собак тут не приймали, бо не було на те можливостей розмістити усіх. Товариство опікується хворими, травмованими або постражджалими в ДТП собаками. Забирали, лікували, шукали можливості відвезти до ветеринарної клініки в сусідні Краматорськ, Покровськ або Лиман. Пацієнти отримували належну допомогу, а все подальше лікування ( крапельниці, уколи, таблетки) давали вже в притулку, бо самі навчились виходжувати хворих.

Коли готувались до розширення та будували нові вольєри, обов’язково підкидували цуценят або навіть дорослих собак – вільного місця тут не було ніколи. Так і продовжували утримувати 160 підопічних. Найстаршій – 12 років, вона живе в притулку з моменту його заснування в 2012 році.

Від каші до сухих кормів

Коли розпочалась велика війна і в Бахмуті стало вже небезпечно, виїхала одна робітниця та одна волонтерки з команди. Усю роботу перерозподілили на тих, хто залишився. Колежанка з Дніпропетровщини допомагає усім, чим може.

Собак у притулку завжди годували натуральною їжею. Варили каші, бульйон, давали сухарі та субпродукти. Певний запас харчів устигли зробити перед війною. Але з перших днів розглядали можливість переводу підопічних на сухі корми.

Керівниця товариства «Лада» Марина Шажко писала заявки на благодійні фонди та організації. Декілька разів отримували допомогу від тих організацій, які опікуються безпритульними тваринами. Через товариство Лада передавали на Донеччину корми для інших притулків у сусідні міста.

Додатковий клопіт з’явився, коли в Бахмуті закрили відділення Нової пошти. Спочатку забирали посилки з сусіднього Часів Яру, а коли не стало можливості надсилати великі вантажі, то перейшли на новий спосіб доставки.

Корми отримувала колежанка з Дніпра, а потім шукала перевізників, які відвезуть вантаж до Бахмуту. Коли фронт став все ближче, а обстріли все частіше, перевели собак на сухі корми з додаванням у раціон бульйону.

Раніше на день готували дві 60-литрові каструлі каші та дві 40-литрові каструлі бульйону. Додавали сухарі та запарювали екструдер. Коли перейшли на сухий корм, за день виходить 40 кілограм корму плюс бульйон.

Допомога для покинутих собак

«До колективу підопічних додались ще п’ять тварин. Через евакуацію людей з міста кількість собак на вулиці катастрофічно виросла, – ділиться Марина. – Ми досягли високих показників зі стерилізацією, а тепер бачимо що все нанівець. Собак дуже багато. Забрати до себе на майданчик в нас нема фізичної можливості, притулок заповнений вщент собаками похилого віку, хворими та травмованими»

З квітня минулого року у рамках проєкту Sterіlization UA товариство захисту тварин Лада встигло провести стерилізацію близько 800 тварин. У рамках цього проєкту проводили стерилізацію не тільки безхатніх собак, але й домашніх, якщо господарі малозабезпечені та не мають можливості за власні гроші провести стерилізацію. Для них процедура була безкоштовною.

Тепер безліч тварин залишилась на вулиці, бо господарі покинули їх, не маючи можливості забрати з собою. Коли Марина писала проєкти на допомогу з кормами, то враховувала й потреби «опікунів» над безхатніми собаками.

У кожному мікрорайоні живуть люди, які підгодовують собак, що опинились на вулиці. Для таких потреб теж виділяють сухі корми, добрих людей, які готові підгодовувати безпритульних собак, стає більше.

«У нас є групи в Вайбері, там дізнались про жінку, яка годує 40 тварин на вулиці. Їй також передали частину кормів», – розповідає Марина.

Стрес через обстріли

Підопічні в бахмутському притулку як і люди також стресують через обстріли. Реагують кожен по різному, розповідає Марина. Хтось починає гавкати, хтось через страх забивається у куток та скулить, деякі стають агресивними та кидаються, навіть кусають. Вівчарка, яку підібрали з вулиці вже з початку війни, нещодавно  розтрощила вольєр, настільки неконтрольована була агресія в тварини через обстріли.

Після консультації з ветеринаром, усім собакам  на майданчику стали давати заспокійливе. Комусь вистачає валерьянки, комусь треба сильніші пігулки. Вони дорогі. У Бахмуті 20 пігулок коштують 500 гривень, в Дніпрі дешевше. На день треба 60 таких таблеток.

Гроші на корми та ліки збирають через пожертви звичайних людей, постійно пишуть пости в соцмережах.

Якщо до війни складно було зібрати гроші навіть на харчі, не те що на ліки, тепер люди стали активніше жертвувати на утримання тварин, звертає увагу Марина. Гроші надсилають звичайні люди. Якщо раніше це були постійні помічники, то тепер додаються й нові.

Щомісяця з Нідерландів жіночка надсилає до 100 євро – якщо збирають на лікування і до 50 євро- на харчування. До війни до 3 тис. грн. щомісяця надсилали власники місцевого кафе в Бахмуті.  Решта – перекази від простих людей, на різні суми, за що волонтери безмежно вдячні кожному.

Чи можлива евакуація

Намагаються волонтерки прилаштувати собак, шукають їм господарів у інших регіонах. Декілька бахмутських собак поїхали до Києва, на лікування собака з проблемами задніх лап поїхала до Дніпра. Допомогу надають також колеги з дніпровського підприємства «Друг», яке опікується евакуацією тварин з гарячих точок.

Про повну евакуацію притулку мова поки не йде. Розділяти велику сім’ю, яка складалась роками, тут не хочуть. А де знайти притулок з вольєрами, щоб розмістити таку велику кількість собак? Орендувати будинок теж не варіант, бо кількість підопічних завелика для утримання в приватному секторі.

Волонтерки розглядають різні варіанти, а поки намагаються виживати разом зі своїми підопічними, за життя яких взяли відповідальність.

Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ.Схід»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies