Лише 396 осіб в Краматорську оформили статус дітям, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Хто має право на отримання подібного статусу, як відбувається ця процедура та чи вартує вона того – відповіді на ці питання ми шукали у директорки Краматорського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Світлани Чудінової.
Перші півтора роки за статусом не звертався ніхто
Вже три роки діє Постанова Кабміну №268 від 05.04.17 «Про затвердження Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів».
«Перші півтора року до нас ніхто не звертався за необхідністю оформлювати статус, хоча Постанова була прийнята ще в квітні 2017 року. Але коли у соцмережах почали з’являтися пости про можливість його отримання, поступово почали звертатися постраждалі», – розповіла Світлана Чудінова.
Зараз найчастіше за оформленням статусу звертаються переселенці. Але отримати його можуть і діти, які перебували в населеному пункті, на території якого здійснювалася антитерористична операція і заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
«Звернутися до нас можуть не тільки діти, але й повнолітні особи, – уточнює Світлана Іванівна. – Але важливо, щоб їм на момент проведення АТО було менше 18 років».
В Краматорську 396 родин оформили статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Ще близько 100 осіб – зібрали повний пакет документів, але так і не дійшли до комісії у виконкомі.
Статус є, пільг немає
Наразі статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, не дає жодних переваг чи якихось пільг.
«Коли до нас звертаються за оформленням статусу ми, зазвичай, запитуємо «навіщо?». Люди говорять, що, наприклад, заради освіти – можливо, статус буде давати якісь пільги при вступі до вишу, якось буде впливати на отримання місця у гуртожитку чи на розмір стипендії. Але це тільки припущення, адже поки що ніяких пільг немає», – зазначає Світлана Чудінова.
Проте більшість родин, які дійсно відчули наслідки збройного конфлікту, не поспішають з оформленням статусу. Вони побоюються можливих ускладнень в подальшому.
«Я вам скажу, чому. Тому що в Постанові є розподіл на 5 пунктів: від першого, тобто фізичного насилля, поранення, до п’ятого – це психологічна травма, травма війни. В соцмережах обговорюють: а раптом при отриманні водійського посвідчення звернуть увагу, що була психологічна травма та або не дадуть посвідчення, або зайвий раз направлять до психіатра чи психолога. Тобто у людей виникають сумніви. Якби чітко в Постанові були прописані якісь пільги, тоді б не задавалися цими питаннями. Проте наразі прописан тільки порядок отримання статусу, а що він дає – не вказано», – резюмує Світлана Чудінова.
Статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів надається довічно та заноситься до єдиного державного реєстру. Так що відмовитися від нього неможливо.
Інструкція щодо оформлення статусу
Згідно з «Порядком надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів», затвердженим Постановою №268, слід підготувати копії таких документів:
Ці документи слід віднести в Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, який знаходиться в Краматорську за адресою Двірцева, 27. Там же слід написати заяву про бажання отримати відповідний статус.
Після цього складається Акт початкової оцінки потреби сім’ї, особи в соціальних послугах – спеціалісти з соціальної роботи «виходять в сім’ю», спочатку погодивши час відвідування родини. Тобто з’ясовують, чи є соціально-побутові проблеми, та чи потребує родина соціальної допомоги.
Також батькам рекомендують звернутися до психолога навчального закладу, де вчиться дитина – це дозволить зрозуміти, чи потрібна наразі психологічна допомога. І дають заповнити анкету. В ній жодного питання про війну, це більш опитувальник стосовно соціально-побутових умов. За словами Світлани Чудінової, психологічне насилля не потребує доведення, спеціалісту Центру описують ситуацію та фіксують ознаки психологічної травми зі слів батьків.
Коли буде готовий висновок Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, слід додати до нього все ті ж копії документів та віднести їх до Служби у справах дітей.
Протягом місяця мати чи батько дитини запросять до виконкому на комісію з захисту прав дітей. Після чого родина отримає рішення виконкому про встановлення статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.
Вся процедура може зайняти до двох місяців.
Олександр Ворошков, радник з питань соціальної згуртованості в Донецькій області:
«Я вважаю, що статус варто оформити. Тому що мова йде не про безкоштовне харчування, чи безкоштовний проїзд. Якщо людина в дитинстві бачила війну, то можуть бути певні психологічні наслідки. Повинні бути програми психологічної реабілітації. А якщо люди бояться, що в подальшому можуть бути додаткові перевірки, так і зараз: якщо людина хоче бути військовим, то її перевіряють».
Наталія Боровська, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!