Як переселенцям та пільговикам реалізувати право на “безоплатного адвоката”

Вже понад рік обласна юстиція проводить виїзні прийоми жителів у різних районах Донецької області. На таких прийомах надаються безоплатні юридичні консультації, фахівці допомагають розібратись у складній правовій ситуації.

“Спілкування з громадянами показує, що більшість з них ще необізнана з сучасними можливостями отримати безкоштовну правову допомогу, в тому числі “безоплатного адвоката”. Тому є необхідність детально розповісти про гарантії держави з надання безоплатної правової допомоги”, – зазначив радник з питань внутрішньо переміщених осіб у Донецькій області Олександр Ворошков.

На сторінці свого онлайн-видання Ворошков оприлюднив відповіді на найчастіші запитання, які виникають у  переселенців і малозабезпечених осіб. Їх надала в.о. начальника Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Олена Павлова.

Кому може знадобиться безоплатна правова допомога?

В житті кожного з нас можуть виникнути питання, вирішення яких потребує знань правил,  кодексів, законів чи постанов. Можна, звичайно, звернутись до адвоката. А що робити тим, чиї доходи не дозволяють оплачувати юридичні послуги? Саме для таких громадян створена система безоплатної правової допомоги.

Яку  юридичну допомогу можна отримати безоплатно?

На початковому рівні –  це консультації та роз’яснення законодавства в тій чи іншій сфері, допомога в оформленні заяв чи скарг до установ чи організацій. Така первинна правова  допомога безоплатно надається в бюро правової допомоги всім особам, які перебувають в нашій державі на законних підставах. Бюро правової допомоги діють в містах та селищах міського типу нашої області, інформацію про них можна отримати за безкоштовним телефоном 0-800-213-103. Якщо ж не обійтись без звернення до суду, то необхідно укладати договір з адвокатом, який працює в системі безоплатної правової допомоги.

Хто може претендувати на допомогу “безоплатного адвоката”?

Зверну увагу, що ми перейшли вже до безоплатної вторинної правової допомоги, яка включає і захист в кримінальному провадженні, і представництво інтересів  в судах, і складання документів для суду. Право на “безоплатного адвоката” мають не всі. Тому давайте розберімося.

В кримінальному провадженні участь захисника має бути забезпечена безоплатно, якщо у підозрюваного чи обвинуваченого відсутні кошти для оплати послуг адвоката. Право на безоплатний захист мають всі особи, до яких застосовано адміністративне затримання чи адміністративний арешт.

Для вирішення інших правових ситуацій право на безоплатного адвоката мають пільгові категорії, визначені в Законі України “Про безоплатну правову допомогу”. До них віднесені внутрішньо переміщені особи, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту, ветерани війни, особи, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, особи, які належать до числа жертв нацистських переслідувань.

Можуть претендувати на безоплатне представництво інтересів в судах громадяни, які не користуються пільгами?

Так, на безоплатне представництво в судах мають змогу претендувати особи, якщо їх середньомісячний дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму. Нагадаю, що для працездатних осіб такий мінімум з 1 липня складає 1841 гривню, а для непрацездатних – 1435 гривень.

Куди необхідно звернутись, якщо потрібен “безоплатний адвокат”?

Звертатись необхідно до місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Такі центри діють в нашій області в Краматорську та Маріуполі, а попередню консультацію можна отримати знову ж таки в бюро правової допомоги.

Раджу всім в ситуаціях, які пов’язані з застосуванням законодавства, складні для розв’язання без юридичних знань, звертатись до системи безоплатної правової допомоги.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies