Аліменти на дитину: як подати, алгоритм дій та лайфхаки від юристки

Буває так, що відносини між чоловіком та дружиною закінчуються офіційним розлученням. Від цього страждають діти – як психологічно, так і фінансово. Вирішити фінансове питання, як отримати аліменти на дитину, допоможе професійний юрист.

Що таке аліменти

Головна спеціалістка Костянтинівського бюро правової допомоги Валерія Тіщенко розповідає: «Аліменти – це обов’язок одного з батьків допомагати іншому, у якого на утриманні знаходиться дитина. Закон про стягнення аліментів захищає насамперед інтереси дитини. Сторона має право звернутися до суду, щоб оформити аліменти на утримання дитини».

Валерія Тіщенко зазначає:

«Вирішити питання з утримання дитини можна по «мирній згоді» – склавши договір про сплату аліментів. Причому умови такого договору (розмір аліментів на дитину, терміни їх сплати) не мають порушувати її права. Тобто один з батьків домовляється з іншим щодо добровільної сплати аліментів. Якщо подружжя не дійде згоди в цьому питанні, зацікавлена сторона має звернутися до суду із заявою щодо примусового стягнення».

Спеціалістка Костянтинівського бюро правової допомоги каже: «В нашому місті є зразки документів на подачу». Відповідно до Цивільного процесуального Кодексу, за словами юристки, подавати до суду за одним й тим же самим позовом при першій відмові немає можливості. Постійно приймаються нові закони, тому доцільно звернутися за правовою допомогою.

Валерія Тіщенко уточнює: «Перш ніж іти до суду, я рекомендую звернутись за консультацією або до юриста, або до нашого бюро, або до іншого адвоката. Щоб людині підказали, як правильно підготувати документи для подання до суду». Порядок складання позову важливий.

Які існують види позовів та що впливає на розмір аліментів

Спеціалістка Костянтинівського бюро правової допомоги зазначила: «Є два нюанси. Перший нюанс – це просто для фактичної наявності, що аліменти стягуються. Це для довідки, що людина хоче відмітку. У нас, як по закону, якщо людина має заборгованість за несплату аліментів, то мати може вивезти дитину за кордон без дозволу батька на один місяць. Тому деяким жінкам наявність аліментів важлива тільки документально, а не сама фактична сума сплати».

«А є такі випадки» – уточнює юристка, – «і вони в більшості, коли для жінки або чоловіка важливо, який розмір стягнення цих аліментів, коли ці гроші ідуть на утримання дитини. В нашому суді і взагалі в Сімейному кодексі передбачені два види позову для аліментів. Один вид позову – це стандартний. Він вирішується протягом 5 днів, і там може бути призначення маленької суми. Може бути, як обере жінка. А інколи в зразках не має права вибирати, якийсь там лежить зразок, а який він буде, чи з маленькою, чи з більшою сумою. І людина може цього не знати». Юристка пояснила, яка мінімальна сума аліментів на одну дитину дозволена в Україні законом, – не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Що стосується питання, до якого віку стягуються аліменти, то він обмежений 18 роками. Але в разі, коли дитина продовжує навчатися, – аліменти сплачуть до 23 років, на дітей-інвалідів – пожиттєво.

Спеціалістка наголошує: «Тому тут потрібна вже рекомендація адвоката, щоб він міг підказати, куди подавати заяву, який розмір аліментів краще стягувати. Це називається судовий наказ, видача судового наказу. Відповідно до Сімейного кодексу, видача судового наказу передбачена тільки на один вид стягнення – це 50% прожиткового мінімуму, а на цей час це приблизно 1000 гривень. Це маленька сума. Якщо, наприклад, людина отримує 10000 гривень, і з нього будуть стягувати 50% прожиткового мінімуму, це маленька сума, і жінка могла би за допомогою кваліфікованого юриста стягнути набагато більше на утримання дитини. І якби вона просила не 50% прожиткового мінімуму, а ¼ всіх видів доходів, то сума вже з 10000 складала б 2500 гривень».

Валерія Тіщенко зазначила: «Є різні випадки утримання дитини. Це може бути хвора дитина, яка раз на рік потребує якоїсь профілактики. І це також при стягненні аліментів можна враховувати, якщо, хто на утриманні знаходиться, захоче це. Також, коли дитина хворіє, і знаходиться мати або батько в декретній відпустці, та людина може стягнути з іншого з подружжя і на себе аліменти. Бо на утриманця дитини також стягуються аліменти. Тому є багато факторів, які можуть повіяти на розмір цих аліментів». Важливо звернути увагу на факт, що його торкнулася спеціалістка: «Це в суді не кажуть, зразків на це немає. Кожний випадок потрібно досліджувати юристу або адвокату, до якого звертаються.

Складаємо пакет документів до подання заяви

«Для того, щоб подати позов до суду, пакет документів вже повинен бути готовий» – наголошує Валерія Тіщенко. – «До нього входять копія паспорту матері, ідентифікаційний код, свідоцтво про народження дитини. Якщо є, ідентифікаційний код дитини. Довідка про склад сім’ї із зазначенням, що дитина мешкає саме з цією людиною. Це є підтвердженням того, що дитина знаходиться на утриманні батька або матері. Треба надати свідоцтво про шлюб, якщо подружжя знаходиться у шлюбі. Якщо вони розлучені, то рішення суду про розірвання шлюбу. І необхідна сама позовна заява або заява про видачу судового наказу».

«Якщо є якісь додаткові стягнення – це вже хвора дитина або разом йдеться про утримання на мати, це все можна подавати в одному позові. Там вже йде окремий додаток документів. Якщо це хвора дитина, то документи підтвердження – висновки лікарів, це чеки на придбання ліків якихось. Може, дитину возили на курорт, це копія путівки тощо».

Для звернення до суду з позовом необхідні наступні документи:

  • копія всіх сторінок паспорту Позивача (не обов’язково, але бажано);
  • копія ідентифікаційного номеру Позивача (обов’язково);
  • копія ідентифікаційного номеру Відповідача (обов’язково);
  • копія свідоцтва про шлюб/копія свідоцтва про розірвання шлюбу/копія рішення суду про розірвання шлюбу (обов’язково);
  • копія свідоцтва про народження дитини (дітей) (обов’язково);
  • довідка по формі № 3, або № 2 з житлово-експлуатаційної служби (не обов’язково, але деякі судді вимагають як доказ проживання дитини з Позивачем);
  • довідка про доходи Позивача (не обов’язково, але деякі судді вимагають);
  • копії чеків, квитанції, абонементів, медичних довідок, рекомендацій лікаря, путівок на відпочинок та багато інших документів, що підтверджують вже здійснені витрати на дитину, або ж їх необхідність.

В позовній заяві необхідно вказати наступні обставини:

  • наявність або відсутність сімейних відносин між Вами та відповідачем;
  • спільна дитина (дата народження, свідоцтво про народження);
  • підтвердження того факту, що дитина проживає з одним із батьків (довідку форми № 3);
  • чи є у відповідача на утриманні інші неповнолітні діти та непрацездатні батьки;
  • стан здоров’я та матеріальний стан платника аліментів;
  • вказати суму грошових коштів, які будуть стягуватись на дитину щомісячно;
  • бажано обґрунтувати зазначену суму аліментів.

Складаємо та подаємо судову заяву

Спеціалістка веде далі: «Виходячи з цього пакету, юрист складає позов. Ці всі документи потрібно коректно описати. Це називається позовна заява, позовне провадження, подається воно до суду». Зразок заяви можна знайти в онлайн, але такий варіант не рекомендований, адже не виключає помилок. Валерія Тіщенко продовжує: «В нашій Костянтинівці це подається до кабінету №2 Костянтинівського міськрайонного суду. Там працівники перевіряють всі додані документи». На питання, скільки коштує судовий збір, юристка відповідає: «На аліменти людині не потрібно сплачувати судовий збір».

Коли процедуру завершено, суд розглядає справу та приймає рішення. Якщо аліменти стягуються з безробітного, питання щодо того, з якого джерела прибутків він має робити виплати, обговорюється з інспектором юстиції. Коли людина не відмовляється від своїх обов’язків, встановлюється порядок, як сплачувати аліменти.

Якщо боржники аліментів не сплачують встановлені в судовому порядку суми на утримання дитини, розрахунок заборгованості здійснює виконавча служба на основі матеріалів конкретної справи. Враховуються такі обставини, як сплачувати гроші на утримання дитини, якщо батько або матір працює неофіційно. Є певні тонкощі щодо такого моменту, чи можна подати на аліменти без розлучення. Є багато причин, чому можна отримувати аліменти без розводу, та ще більше обставин, за яких мати або батько звертаються до суду, аби вирішити всі ці питання.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies