Як працює «Центр підтримки громадян в місті Слов’янськ» і чому це важливо для міста

Після початку повномасштабної війни багато людей поїхали у більш безпечні регіони України та за кордон. Перестали діяти майже всі державні установи, які надавали послуги мешканцям. У 2022 році здавалось, що регіон просто «зачинився».

Однак через деякий час люди почали повертатися додому. Причини для цього були різні. Кількість мешканців у деяких громадах Донеччини почала зростати, а відновлювати роботу установ не поспішали. Тобто люди не могли отримувати юридичну та психологічну допомогу, не кажучи вже про те, щоб зайняти дітей. Школи зачинені, гуртки не працюють…

Щоб хоч трохи допомогти розв’язати ці та інші питання, а головне – підтримати дітей, команда «Благодійної організації “Ми-браття, ми-Українці“» торік у липні відкрила «Центр підтримки громадян в місті Слов’янськ».

«Насамперед – це дитячий центр. На той момент всі розуміли, що у місто повернулось багато дітей, які не можуть відвідувати дитячі садочки, у школах уроки проводяться в дистанційному режимі. Вони потребують соціалізації: мають бути серед однолітків, спілкуватися, отримувати якісь корисні навички, розвиватися. Тому головна увага була спрямована саме на них. Однак у Центрі надаються послуги й для дорослих. На той момент було дуже важливим, щоб жителі Слов’янської громади мали можливість безплатно звернутися до психолога та юриста, отримати необхідну підтримку. В Донецькій області це було неможливим і доводилось їхати в інші регіони», – розповів керівник Микола Грек.

І дійсно, до юриста зверталось багато людей не тільки зі Слов’янська, а й з інших населених пунктів Донеччини, у тому числі деокупованих. Переважно це люди старшого віку, які не можуть самостійно подати заявку на компенсацію пошкодженого або зруйнованого житла, які втратили документи або зіткнулися з тим, що помешкання не внесено до реєстру речових прав.

«Це були найчастіші питання, з якими звертались. Відновлення, компенсації за пошкоджене або зруйноване житло. Я складала відповідний алгоритм дій, розповідала, і вже від мене людина виходила та знала, що і як робити. Звертались і з судовими заявами: як скласти та подати, або, наприклад, коли людина є стороною судового провадження і живе у Слов’янську, а засідання проходитиме у районному суді Дніпра. Людина не може бути присутня, але хоче, щоб процесуальні права не були порушені, і щоб вона не несла відповідальність. Різні ситуації», – розповіла юристка Лілія Гусейнова.

Нині на Донеччині вже потроху почали працювати як державні, так і приватні установи. Зокрема у місті відновили очний прийом громадян Слов’янське управління соцзахисту населення та ЦНАП. Тож у «Центрі підтримки громадян в місті Слов’янськ» повністю зосередилися на дітях.

Підтримка, заняття та дозвілля дітей у Слов’янську

На базі Центру від самого початку функціонували дві групи дитячого розвитку – молодша (діти від 5 до 10 років) та середня (від 10 до 13 років). Групові заняття для них проводяться по 4 години, а ведуть їх педагог та психолог.

З педагогом діти можуть наздогнати шкільну програму, розібрати складнощі в навчальному процесі, а найменші розвивають навички письма, читання. Під час зустрічей з психологом беруть участь у заняттях з арттерапії, розвиваючих майстер-класах, музикотерапії та казкотерапії.

«Найголовніше – постійна підтримка та соціалізація дітей. Якщо подумати, то вони вже десь роки чотири не відвідують навчальні заклади. Малеча навіть не знає, що таке дитячий садочок, а попереду – школа. Тут вони разом не тільки виконують якісь цікаві та розвиваючі вправи, а й грають, спілкуються. Це те, чого дуже не вистачає в теперішніх складних умовах», – розповів Микола Грек.

У листопаді 2023 року до «Центру підтримки громадян в місті Слов’янськ» почали приводити дітей дошкільного віку.

«Було дуже багато запитів від батьків, які хотіли водити малечу від трьох років, бо вони також мають соціалізуватись, навчитись спілкуватися з однолітками. Тож вирішили розширити штат і розробити відповідні програми для кожної групи окремо. Наприклад, малеча займається розмальовками, бавиться з іграшками, складає м’які пазли, дивиться мультики тощо. Школярі отримують психологічну і навчальну підтримку», – розповів він.

Читайте також: ГО «Клуб рибалок України» продовжує підтримку жителів Краматорська, а тепер ще й охоплює послугами деокуповані території

Психологічна підтримка

Війна вплинула на дітей та підлітків, оскільки деяких з них вона розлучила з рідними, друзями, багатьом довелося змінити місце проживання, а дехто втратив своє житло. Це травмує, особливо якщо немає з ким поділитися своїми емоціями та переживаннями. До того ж не всі можуть знайти собі друзів, тим більш підлітки. Тож під час відвідування Центру діти знаходяться в умовах, де є можливість переключитися на щось нове і завести нові знайомства.

«Насправді психіка людини має захисні механізми, які допомагають зберегти цілісність нервової системи. І чим молодша людина, тим краще вони працюють, адже є більш пластичними. Людям дорослим, а особливо похилого віку, буває в деяких випадках більш складно прийняти нові умови буття. Тому у дітей в пріоритеті все ж таки стоять дружні та міжособистісні стосунки, а питання війни на другому плані. І я вважаю, це дуже добре», – розповіла психолог Роксолана Коршунова.

Нині у Центрі працюють з дітьми від 3-х до 14-ти років. Зокрема це три вікові категорії: дошкільнята, молодші школярі та підлітки. При цьому займатися усі вони можуть одночасно.

«Найголовніше те, що діти отримують комунікаційні навички, яких дуже не вистачає через війну та відсутність занять у навчальних закладах та гуртках. Проведений спільно час допомагає дітям побачити одне одного, познайомитись, налагодити комунікаційні зв’язки. Тобто це така лагідна соціалізація дітей. З огляду на сьогоднішню ситуацію в місті та області, це дуже важливо», – додав Микола Грек.

Родини зі Слов’янська та переселенці, які знайшли прихисток в Слов’янській громаді, можуть отримати відповіді на будь-які запитання або записати дитину на заняття за телефоном: +380 95 207 43 24

Дивіться також: Краматорський тренер з футболу в евакуації виховує селищну команду на Кіровоградщині


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies