Батьки дітей віком до трьох років можуть отримати кошти від держави на «муніципальну няню». Наразі це 1626 гривень на місяць, але найближчим часом сума може змінитися до 1779 гривень, бо сума компенсації прив’язана до розміру прожиткового мінімуму на дитину до 6 років. В Краматорську цією послугою скористалися поки що 44 родини. Розбираємося, як оформити муніципальну няню.
Хто має право на компенсацію за няню
Послугою «муніципальна няня» можуть скористатися батьки дітей до трьох років. Вважається, що після досягнення 3-річного віку набагато простіше влаштувати дитину до дитячого садочка. А однорічного малюка без мами можна залишити хіба що на няню. Але такі послуги недешеві. У Краматорську послуги нянь коштують 30-100 гривень за годину (нижчий поріг при умові повного робочого дня). Тож за державною програмою можна покрити хоча б декілька годин її роботи. Отже, що таке муніципальна няня в Україні? Це будь-яка няня, з якою укладено офіційний договір. Тобто в даному випадку, хто може бути муніципальною нянею? Тільки офіційно зареєстрована фізична особа-підприємець, яка має необхідні кведи для роботи. І, відповідно, сплачує податки до державного бюджету.
Найскладніше питання: де знайти няню-підприємця?
Порядок відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» чітко визначає, що потенційна няня повинна:
- або працювати у агентстві (тобто послуга надається юридичною особою);
- або бути зареєстрованою фізичною особою-підприємцем (ФОП).
Для роботи з однією дитиною це вкрай невигідно. Порахуйте самі: ФОП на 3 групі без ПДВ сплачує 5% податку з отриманого прибутку, з суми державної компенсації це буде дорівнювати 81,30 гривень. Але також треба перерахувати ЄСВ до Пенсійного фонду, а це 1039,06 гривень.
Отже більш-менш прийнятними є такі варіанти:
- Фізичною особою-підприємцем реєструється непрацююча бабуся дитини. Якщо вона не досягла пенсійного віку, то буде сплачувати ЄСВ, і натомість отримувати страховий стаж для пенсії. Але від компенсації від держави за перебування з немовлям їй залишиться «саме нічого» – 505 гривень, і то це без урахування банківських витрат. Зате буде йти стаж на пенсію.
- Фізичною особою-підприємцем реєструється бабуся-пенсіонерка. Тоді вона має право не сплачувати ЄСВ, отже догляд за дитиною буде більш матеріально вмотивованим – «на руки» буде залишатися близько 1540 гривень.
- Няня-ФОП укладає договір на прийнятну для себе суму – наприклад, 5 чи 10 тисяч гривень. Вона самостійно несе податкові видатки (закон вимагає 1040 гривень ЄСВ та 5% податку від отриманого прибутку). А батьки сплачують їй прописану в договорі суму – ті ж 5-10 тисяч. І батьки будуть отримувати від держави компенсацію – відомо, що це 1626 гривень.
- Няня-ФОП укладає договори з декількома родинами. Вона доглядає одразу декілька дітей. Або витрачає по кілька годин в день на одне маля. Тобто няня надає послугу за ринковою ціною, але декільком сім’ям.
Є, звичайно, можливість домовитися з ФОПом, який має потрібні КВЄДи щодо укладання договору, та в подальшому розділити з ним кошти. Але тоді втрачається суть послуги «муніципальна няня» – надати батькам дітей до трьох років кілька вільних годин на роботу чи відпочинок.
І порядок призначення муніципальної няні не встановлено. Батьки самостійно знаходять людину, яка, за їх думкою, буде якнайкраще доглядати за дитиною. І після цього оформлюють послуги муніципальної няні.
Документи, які вимагає програма муніципальна няня:
- заява про надання компенсації послуги “муніципальна няня”;
- заява про перерахування коштів для компенсації послуги “муніципальна няня” із зазначенням рахунка в установі банку;
- копія договору між батьками та муніципальною нянею;
- чек або виписка з банку, яка підтверджує витрати на оплату муніципальній няні.
Ще раз слід наголосити, що гроші отримують батьки. Тому навіть, якщо сума в договорі на оплату послуг няні буде дорівнювати сумі коштів, яку готова сплачувати держава за цю послугу, то все одно кошти будуть перераховуватися на карткові рахунки батьків. А вони вже будуть віддавати їх няні.
До заяви додаються копії:
- свідоцтва про народження дитини;
- паспорта отримувача компенсації послуги «муніципальна няня»;
- документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків.
Як перевіряють роботу няні
Як запевнила заступник начальника Управління, начальник відділу соціальних допомог і компенсацій у Краматорську Тетяна Ігнатенко, якість надання послуг нянею перевіряють виключно батьки:
«Ми вже розіслали листи батькам, які підключилися до цієї програми – наразі це 44 родини. І наголосили, що вони самі перевіряють якість наданих нянею послуг. Більшість батьків вже відповіли, що вони цілком задоволені».
До того ж, у договорі, який укладається між батьками та нянею зазначаються всі умови: не лише назва послуги, а й обсяг конкретних заходів, строк та умови, вартість та відповідальність сторін. Батьки можуть прописати всі моменти, які є для них значущими та важливими. Звичайно, всі умови повинні бути прийнятними та відповідати діючому законодавству. І важливо, щоб обсяг робіт відповідав тій сумі коштів, яку родина готова виділяти з сімейного бюджету на няню.
І наостанок: сума, яку батьки можуть отримувати на компенсацію послуг няні – це додаткова підтримка молодої родини. Тож не слід нею нехтувати. Особливо в тому випадку, коли в родині є непрацююча бабуся, яка згодна виділяти час на виховання та догляд за онуками. При офіційному оформленні вона зможе отримувати незначні кошти, і при цьому їй буде враховуватися страховий стаж для виходу на пенсію.
Наталія Боровська, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!