Як рятують від голоду волонтери організації «Емануїл»
Хліб на лінії зіткнення та гарячі обіди для біженців на Львівщині – так працює міжнародна організація «Еммануїл», яка рятує нужденних від голода
Перед масштабною війною
Міжнародна асоціація «Еммануїл» на території України працює вже чверть століття. Розпочинали у західних областях працювати з дітьми, відкривали дитячі центри. Коли у 2014 році на сході України розпочались бойові дії, активізували свою діяльність на прифронтовій території.
З тих пір організація «Еммануїл» у рамках американського проєкту Operation Blessing на сході України стабільно працювала над попередженням голоду та над підтримкою людей з важкими захворюваннями.
Так з’явився HELPUA.ORG – проект міжнародної організації CBN Emmanuil, який здійснює свою діяльність в прифронтових містах сходу і спрямований на надання допомоги найбільш вразливим верствам населення – дітям і людям похилого віку.
Щомісячною допомогою охоплювали жителів прифронтових Авдіївки, Мар’їнки, Красногорівки та інших міст та сіл вздовж лінії зіткнення у Донецькій та Луганській областях. Загалом найбільше охоплення складало 45 населених пунктів. Усі вони- на підконтрольній українській владі території.
Два роки поспіль організація «Еммануїл» посідала перші місця в Україні з благодійної діяльності.
«Ми всі вірили, що незабаром звільнять Донецьк та Луганськ і ми розширимо географію своєї діяльності й на цю територію. Жителі прифронтових населених пунктів бачили ті позитивні зміни, які відбуваються в їх містах і селах, бачили, як будують школи та ремонтують дороги, чекали на звільнення окупованої території. Але все різко змінилось», – згадує Анна Чабан, проєктна менеджерка проєкту
Ескалація та підтримка
За два місяці до початку масштабного вторгнення з командою в України зв’язалось американське керівництво з питаннями: як будете реагувати у випадку початку війни? Анна Чабан розповідає, що вже тоді закупили 2 тис. пляшок води та 1,5 тис. продуктових наборів.
При цьому волонтери продовжували свою звичну діяльність. За два тижні до початку війни поїхали з моніторингом до прифронтової Мар’їнки, де для 122 домогосподарств на зиму роздавали паливні брикети.
«Хоча за 8 років ми вже звикли до обстрілів, але тоді, в лютому вони стали іншими, більш лютими та страшними, вже тоді відчували ескалацію», – розповідає Анна. Через обстріли Мар’їнка залишалась без світла та води.
Організація «Еммануїл» закупила 50 генераторів на випадок відсутності електроенергії. Перший генератор встигли доставити до Красногорівки. Решта так і не доїхали, бо на Луганщині через ракетні обстріли розбили завод, на якому замовили ті генератори. Паралельно доводилось вирішувати питання з переналаштуванням логістики.
Поступово кількість населених пунктів, де людям надають допомогу, зменшилась – на середину квітня їх залишилось не більше 12. Виїхали волонтери та місіонери, які надавали підтримку на місцях, розвозили допомогу. Але навіть у тих населених пунктах «Еммануїл» продовжує допомагати людям: привозять продукти, ліхтарики, генератори тощо.
Щодня більше 1 тисячі буханок хліба місіонери команди «Еммануїл» роздають в більше ніж 10 населених пунктах Донецької області. Це не враховуючи масової роздачі хліба в інших областях України.
«Коли люди виходять з підвалів своїх домівок, та бачать що їм привезли хліб, вони починають плакати. А потім скуштують свіженького, та вже посміхаються, бо точно знають що тепер не помруть від голоду», – зазначає Анна.
Свіжий хліб привозять до Курахового, Максимільянівки, Мар’їнки, Гострого та інших сіл та селищ. Спочатку хліб замовляли в пекарні в Мар’їнці. Але пекарню розбили, те, що змогли вивезти, перевезли до Курахового. Також випічка та закупівля хліба відбувається в Селидовому.
Попередження голодних смертей стає можливим лише завдяки небайдужості добрих спонсорів і волонтерів. Місцеві жителі отримують допомогу завдяки місіонерам, які їдуть в гарячі точки і везуть хліб до хатин людей.
Долучитись до такої допомоги може кожен бажаючий. Внесок на продуктовий набір можна зробити за посиланням:
Один продуктовий набір коштує 500 гривень ($17). Мета – забезпечити продуктами 500 родин.
Вони звикли до війни
Кожного дня люди на лінії зіткнення усе більше пристосовуються до нових умов, адаптуються до війни. Вчяться добувати воду та харчі. Вони ніби звикли до війни, каже Анна.
«Еммануїл» організовує евакуацію людей трьома мікроавтобусами. Людей на Львівщину вивозять з Дружківки, Вугледара та Красногорівки.
Для людей, які залишаються в гарячих точках, асоціація «Еммануїл» відвантажує картоплю, капусту, моркву, яблука, груші, апельсини. Після вигрузки допомоги автобус евакуює максимальну кількість людей, які зможуть розміститися в автівці.
«Іноді автобус їде повний людей. Іноді напівпорожній. Вмовляємо людей їхати у безпечні регіони. Пояснюємо, що ніхто не залишиться на вулиці чи голодний. Але все ще багато місцевих жителів прифронтових громад не наважуються поїхати», – розповідає Анна.
Свіжі фрукти та гарячі обіди
Логістичний склад, який раніше базувався у Слов’янську, тепер переміщений на Львівщину. Команда «Еммануїла» надає підтримку переселенцям зв сходу України, які приїздять на Львівщину.
Від Operation Blessing їдуть фури з овочами та фруктами. Разом з партнерами налагодили гаряче харчування в пунктах тимчасового прихистку біженців. Operation Blessing забезпечує українців якісними, свіжими фруктами та овочами.
Це дозволяє годувати тричі на день близько тисячі людей.
Близько 20 пунктів тимчасового розміщення, вже неоднаразово отримали від асоціації «Еммануїл» вантаж з харчами, роздавали також засоби особистої гігієни. Дуже важливе здорове харчування і вітаміни! Operation Blessing регулярно дбає про те, щоб логістичний склад та житло біженців не пустували, а діти раділи свіжим фруктам.
«Евакуаційним транспортом приїздять люди, які тижнями сиділи по підвалах. Потім була довга дорога через усю країну. Коли такі діти бачать свіжі фрукти, вони щиро радіють, бо смачненького вже довго не бачили, не куштували», – каже Анна.
Фото: Анна Чабан
Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ.Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!