Як справи з прозорістю держзакупівель в містах прифронтової зони?

Команда Громадського Контролю з’ясувала, яка ситуація з державними закупівлями в містах прифронтової зони (Донецька і Луганська область).

З урахуванням того, що для відновлення цих міст потрібні значні фінансові ресурси, цікаво побачити, як вони використовують наявні бюджети.

Для порівняння ми вибрали 10 найбільших міст Донецької і Луганської області  на підконтрольній Україні території.

Бюджети, які в містах витрачають на публічні закупівлі, вкрай нерівноцінні.

Так, в Маріуполі за процедурою відкритих торгів витрачають більше 1 млрд грн на рік. В той же час в Рубіжному – 5 млн грн, що побічно підтверджує розрив в обсягах фінансування та доходах великих і малих міст.

З іншого боку, в містах Бахмут, Слов’янськ, Покровськ кількість жителів мешканців відрізняється не так сильно, але обсяги закупівель чомусь демонструють значний розбіг.

Так, населення Бахмута в 1,5 рази менше, ніж Слов’янська, але в Бахмуті закупівель майже на 60% більше.

Або, наприклад, в Покровську живе всього на 20% менше мешканцвв, ніж в Бахмуті, але при цьому Бахмут закуповує на відкритих торгах майже в 3 рази більше, ніж Покровськ.

Другий фактор, на який ми звернули увагу, це відсоток відкритих торгів, які відбулися.

Для того, щоб відбулися відкриті торги, необхідно, щоб на тендер прийшло мінімум два учасники.

Як ми бачимо з інфографіки – “живого” бізнесу, готового працювати з державними закупівельниками, не так вже й багато. У більшості міст тільки на 50% -60% закупівель приходять 2+ учасника.

Третій фактор – це готовність місцевої влади відкрити допорогові закупівлі.

Проведення через систему Prozorro допорогових закупівель – товарів і послуг вартістю до 200000 грн та робіт на суми до 1,5 млн грн – залежить від рішення місцевої влади. Як відомо, проведення закупівель на суми, які вище  порогових значень, з серпня 2016 р. згідно Закону України про публічні закупівлі в обов’язковому порядку проходить через Prozorro.

Дуже часто закупівельники на місцях, щоб не проводити одну значну надпорогову закупівлю за конкурентними процедурами (через Prozorro, коли на тендер можуть прийти кілька учасників і запропонувати конкурентну ціну)  навмисно розбивають її на частини. Таким чином, перетворюючи на кілька допорогових. І – проводять без тендера.

Як бачимо з графіків, у  містах Покровськ  і Лисичанськ майже всі допорогові закупівлі проходять саме так (без конкуренції).

У містах, які зараз фактично грають роль обласних центрів – Сєвєродонецьк та Краматорськ – ситуація не набагато краща. Там конкурентних допорогових закупівель всього 22% і 23% відповідно.

Обсяг допорогових закупівель досить великий. Наприклад, в Краматорську за 2017 рік відбулось допорогових закупівель на суму 259 млн. Грн. При цьому за конкурентними процедурами – всього на 42 млн. грн.

У м.Покровськ  неконкурентних допорогових закупівель відбулось на суму 253 млн.грн. Якби ці закупівлі йшли за конкурентними процедурами, то економія могла б сягнути 10%.

Ми рекомендуємо місцевій владі навчитися жити в ринковій економіці  (тоді, можливо, не знадобиться розповідати, що не вистачає грошей на ті чи інші питання:)  і шляхом конкуренції зменшувати витрати.

Зокрема:

  • Звернути увагу структурних підрозділів та комунальних підприємств на необхідність проведення допорогових закупівель за конкурентними процедурами
  • Рекомендуємо залучати бізнес з інших областей для участі в місцевих торгах
  • Проводити навчання для учасників тендерних комітетів, щоб вони перестали системно порушувати закон.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies