Майже 2 місяці триває повномасштабна війна. Сьогодні важко навіть уявити масштаби злочинів рф проти України. Якщо говорити тільки про безвісти зниклих осіб, то йдеться про більш як 15 тисяч таких випадків за даними Офісу Омбудсмана. Люди змушені ховатися в бомбосховищах без зв’язку, евакуюватися до більш безпечних регіонів, а декого російські окупанти примусово вивозять на непідконтрольні частини України та в росію.
У Національній поліції України роз’яснили, що робити у таких випадках, як подати заяву чи повідомити про вказані факти. Також опубліковано корисні сервіси для пошуку зниклих під час війни осіб.
Куди звертатися з приводу зникнення (викрадення, полону) людини
Є кілька способів надання повідомлень та заяви про безвісти зниклих осіб, їх викрадення або потрапляння у полон. Громадяни України можуть поділитися інформацією:
- поштою;
- телефоном на номер 102 (цілодобово);
- зателефонувавши на телефон гарячої лінії 0894201867 (цілодобово);
- безпосередньо звернувшись до територіального підрозділу поліції.
Заяви та повідомлення про факти зникнення, полону чи викрадення приймаються підрозділами поліції у день звернення близьких родичів зниклого або інших осіб, яким відомо про факт зникнення.
Яку інформацію вказувати у заяві
У заяві про зниклу (викрадену, полонену) особу потрібно вказати максимально відомі дані про обставини зникнення та відомості про людину. Ідеться про:
- дату та місце зникнення;
- анкетні дані, зокрема число, місяць та рік народження особи;
- особливі прикмети (татуювання, шрами тощо);
- які номерні речі були в особи під час зникнення (мобільний телефон, паспорт тощо);
- дані інших осіб, яким також може бути відомо про факти зникнення (викрадення, полону) особи.
Рідним осіб, які зникли безвісти, потрапили у полон або були викрадені рекомендовано також разом із наданням заяви про вказаний факт здати біологічні зразки для виведення ДНК-профілю для подальшого їх порівняння у разі потреби. Зразки відбираються у біологічних батьків чи дітей зниклої особи, тож під час звернення вказані особи повинні мати при собі паспорт (для дитини – свідоцтво про народження). Відібрання зразків та проведення молекулярно-генетичної експертизи здійснюється лише за постановою слідчого. Експертиза проводиться безкоштовно.
За кожним фактом зникнення, викрадення або потрапляння у полон органом досудового розслідування розпочинається кримінальне провадження.
Поліція також просить надавати інформацію про відомі громадянам місця необлікованих поховань людей, місць виявлення трупів.
Корисні сервіси для пошуку зниклих осіб під час війни
Патрульна поліція України зібрала перелік онлайн-сервісів, які допомагають шукати зниклих родичів та близьких.
- Пошук зниклих — один із найбільших ресурсів для пошуку дітей та дорослих, зниклих під час вторгнення росії. У Telegram-каналі легко орієнтуватися за допомогою хештегів із назвами міст.
- Пошук Україна 2022 — Telegram-канал для пошуку людей по всій Україні. Щоб подати заявку на пошук, треба заповнити Google-форму, яка надійде волонтерам та бійцям ТрО.
- Знайди рідних — бот, створений за ініціативи «Міжнародної асоціації кібербезпеки» та інших громадських організацій.
- Розшук за даними Національного інформаційного бюро надає інформацію про зниклих військових і цивільних — як загиблих, так і полонених або депортованих з України.
В Україні також створено Telegram-канал, який допомагає знайти дітей, які загубилися. У базі також міститься інформація про дорослих, з якими був втрачений зв’язок через військові дії росії проти України.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
Прегелянути коментарі (2)
Пропав безвісти пузирьов Павло олександрович 23.05.22року
Допоможіть знайти пропав безвісті пузирьов Павло олександрович військовий