З початку повномасштабного вторгнення громадська організація “Егіда-центр” з Кривого Рогу приймає та допомагає облаштуватися переселенцям на новому місці.
До 24 лютого об’єднання також вирішувало проблеми внутрішньо переміщених осіб у місті. Зокрема, реалізовувало проєкти щодо вирішення питань з житлом, а також з медичними та іншими послугами.
Коаліція переселенців та місцевих мешканців
Координаторка з питань внутрішньо переміщених осіб ГО “Егіда-центр” Лариса Сидоренко виїхала із тимчасово окупованої Макіївки в 2015 році, коли зрозуміла, що все надовго. У Кривому Розі жінка стала однією із співзасновниць громадської організації, яка почала займатися проблемами переселенців.
Лариса розповідає, що “Егіда-центр” позиціонує себе як коаліція місцевих мешканців та переселенців. Згодом громадська організація стала національним консультантом офісу Ради Європи в Україні, а Кривий Ріг – пілотним містом для проєктів.
Усі програми, які реалізували для переселенців, фінансували з місцевого бюджету. Зокрема, команда “Егіда-центр” створила та прописала програму для дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій, а також одноразово виплатили їм по 5 тис грн. Також громадська організація шукає партнерів, аби реалізувати інфраструктурні проєкти у місті.
Більшість переселенців залишається у Кривому Розі
З 24 лютого команда “Егіда-центр” почала приймати переселенців. Для цього військова адміністрація виділила палац культури. Перших переселенців з Сєвєродонецька у Кривому Розі приймали 24 лютого близько 16 години.
«Ми співпрацюємо з містом. У нас сидять соцробітники, які заносять прибулих переселенців у базу. Є кімната матері та дитини, видача гуманітарної допомоги, соціальний гардероб, інформаційні довідки: як влаштуватися на роботу, де можна отримати допомогу. Цей народний будинок вже діяв у такому форматі у 2014-2015 роках. Ми трохи змінили його зараз, бо нині маємо більше досвіду та розуміння. Та й переселенці не нове явище для країни. Ми додали психологічну та матеріальну допомогу, розселення, більш широку медичну допомогу, представника військкомату, поліцію», – розповідає Лариса Сидоренко.
Нині у Кривому Розі облаштовані три транзитних місця, де переселенці можуть перебувати один-два дні та їхати далі, а також понад 20 стаціонарних – у школах, гуртожитках, терцентрах, профілакторіях тощо. Загалом обладнують місця, де є умови для проживання. Є в Кривому Розі мобільні будиночки, але селити у них поки нема потреби.
Отримують переселенці гуманітарну допомогу. Зокрема, це – гарантований продуктовий набір від військової адміністрації при першому зверненні. Є допомога і від організації. Зокрема, переселенці, крім продуктів, можуть отримати побутову хімію, гігієнічні набори, одяг, постільну білизну. Гуманітарну допомогу надають як міжнародні організації, так і місцеві підприємці та мешканці.
За словами координаторки з питань ВПО Лариси Сидоренко, в Кривому Розі зареєстровано близько 60 тис переселенців та проживає близько 600 тис місцевих мешканців. Більшість переселенців, які приїжджають до міста, залишається. До цього від бойових дій та окупації тікали з Херсонщини. Нині ж багато виїжджають з Донеччини та Луганщини.
“Егіда-центр” не планує зупинятися
Також в “Егіда-центр” збереглися проєкти, які реалізували до 24 лютого. Зокрема, від Українського фонду соціальних інвестицій були ремонти різних інфраструктурних об’єктів міста. Нещодавно відкрили амбулаторію. Наразі триває реконструкція ще одного медичного закладу. У планах команди “Егіда-центр” ще два ремонти.
«Від того, що іде війна, це ж не означає, що усе завмерло», – зазначила координаторка з питань ВПО Лариса Сидоренко.
Не займаються у “Егіда-центрі” евакуацією людей. Кажуть, що все охопити неможливо.
Ірина Мартинова, “ЗмІнИ. Схід”
Фото – фейсбук Лариси Сидоренко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!