Як залучити переселенців, біженців та діаспору до відновлення України — рекомендації з Ukrainian Recovery Conference (Рим)
У Римі розробили практичні рекомендації щодо залучення переселенців, біженців і діаспори до відбудови України. Основні тези були представлені під час Ukrainian Recovery Conference.
Римська зустріч: ключові меседжі
На окремому круглому столі, що відбувся в Римі напередодні конференції, українські експерти, внутрішньо переміщені особи (ВПО), діаспора та міжнародні експерти обговорили механізми участі в процесі відновлення країни. Були представлені успішні практики та конкретні рекомендації.
Підтримка Рад ВПО з боку експертів і урядів
Спеціальна доповідачка ООН з прав внутрішньо переміщених осіб Паула Ґавірія Бетанкур оголосила про продовження свого мандату на три роки. Вона наголосила, що внутрішньо переміщені особи — не лише реципієнти допомоги, а повноцінні учасники відновлення, активні агенти змін і миру.
«Внутрішньо переміщені особи — це не просто отримувачі допомоги, не просто жертви. Це носії прав, громадяни, агенти відновлення, агенти змін, агенти миру», — заявила Бетанкур, долучившись до заходу онлайн.
Посол Канади в Італії Елісса Голберг повідомила, що з 19 млрд CAD канадської підтримки Україні 12 млрд CAD спрямовані на державні послуги, включно з пенсіями та виплатами ВПО.
Нідерландська ініціатива діалогу
Міністерство притулку і міграції Нідерландів представило проєкт структурованого діалогу між діаспорою в Європі та Радою ВПО в Україні. Це “діалог людина–людина”, спрямований на створення освітніх та підприємницьких програм у ключових галузях економіки Нідерландів і України.
Дорон Верстрелен із Міністерства притулку та міграції Нідерландів розповів, що його країна дуже зацікавлена в результатах проєкту, який реалізується українським БФ «ССС» та нідерландською організацією OpenEmbassy.
«Це перш за все діалог “людина-людина”», — підкреслив Верстрелен, додавши, що такий формат допоможе краще зрозуміти потреби українців для формування політики обох країн: «Ми створимо програми у сфері освіти та підприємництва в ключових секторах економіки Нідерландів, які є й ключовими секторами української економіки».
Перша зустріч відбулася на початку липня.
Роль Рад ВПО у місцевих відбудовних процесах
Валерія Вершиніна, виконавча директорка БФ «ССС» та співзасновниця Конгресу рад ВПО зазначила: «Ради ВПО активно долучаються до проєктів відновлення на місцевому рівні — і до консультування щодо відбудови інфраструктури, і до розробки програм для населення. А от залученості до змін на національному рівні бракує. Чимало рішень, програм і стратегій приймаються без урахування думки переселенців. Нам необхідна системна співпраця між урядом, донорами, радами ВПО та іншими представниками постраждалого населення. Ми закликаємо державу взяти на себе лідерську функцію в цьому процесі».
Сьогодні працює понад 800 новостворених рад у 66 % громадах з переселенцями. Вони активно залучені до консультаційних проєктів, але бракує впливу на національну політику.
Анна Чернова з фонду «Посмішка UA» додала: ВПО — це стратегічні партнери, а не виключно отримувачі допомоги. Переселенці вже інтегровані у місцеві громади й можуть ефективно впливати на відбудову.
«Ми бачимо ради ВПО як стратегічного партнера, а не просто як сервісну агенцію, тому що я думаю, це не їхня справжня мета — бути сервісними агентами. Будь ласка, залучайте нас як місцевих діячів, які вже пов’язані з громадами».
Створення безпечних просторів для діалогу
Мартіна Ранєлі (Міжнародний інститут гуманітарного права) виступила за створення нейтрального середовища для комунікації між переселенцями та урядом. Це дозволяє розробляти проєкти, де ВПО залучені до прийняття рішень на всіх рівнях.
«Ми працюємо над тим, щоб люди з досвідом переміщення стали співтворцями різноманітних проєктів і програм та мали простір для звернення до урядових чиновників з усього світу», — зазначила вона.
Проблема координації повернення
Яна Любімова (Конгрес Рад ВПО) назвала проблемою відсутність скоординованої державної політики після ліквідації Міністерства реінтеграції в кінці 2024 року. ВПО вимагають чіткої координації між Мінрегіоном, Мінсоцполітики та іншими структурами. Також виступила зі зверненням до уряду, донорам та громадськості щодо необхідності включення ВПО як повноправних партнерів ще на етапі планування стратегії.
«Ми визначили 11 ключових викликів, одним з яких є відсутність чіткої координації після того, як відповідальність розділено між Міністерством розвитку громад та Міністерством соціальної політики».
«Найважливіше — визнання ВПО як партнерів у процесі відновлення, як згадували мої колеги раніше. — додала вона. — Цей документ, який ми представили сьогодні, — не фінальний результат. Це заклик до дії».
Діти тимчасових територій у фокусі
Альона Луньова, представниця Центру прав людини «ZMINA», наголосила на проблемах координації між міністерствами, які посилилися після розформування Міністерства з питань реінтеграції наприкінці 2024 року.
Вона розповіла про спільну заяву правозахисних організацій: «Ми з колегами зробили заяву про необхідність включення порядку денного тимчасових територій до порядку денного Ukrainian Recovery Conference. Бо поки що ці проблеми не в фокусі дискусій про людський капітал.
Тенденції та динаміка вернення
Ольга Токарюк, дослідниця з Chatham House (Лондон), презентувала нові дані щодо української діаспори: згідно з дослідженням Центру економічної стратегії, частка тих, хто планує повернення в Україну, скоротилася з 70 % у 2022 році до 44 % у травні 2025-го. При цьому 55 % українців за кордоном — уродженці південних і східних регіонів, значна частина яких пережила подвійне переміщення — у 2014 та 2022 роках.
«Ці люди можуть почуватись найбільш вразливими, але водночас вони часто відчувають найтісніший емоційний зв’язок з Україною», — зазначила дослідниця.
Практичні інструменти на майбутнє
Учасники домовилися:
-
створити політичний документ із рекомендаціями для урядів;
-
розбудовувати мережу партнерств між Радою ВПО та діаспорою;
-
запускати транскордонні діалогові платформи;
-
запустити програми щодо підтримки повернення.
Підсумок
Цей раундовий стіл у Римі став значним кроком у напрямку системного залучення переселенців, біженців та діаспори до відновлення України. Акцент зміщено з отримання допомоги на інтеграцію в управління, програмування та стратегічне планування. Рекомендації мають не просто нагадати про ВПО — вони створюють умови для реального партнерства.
Довідка
Захід організовано БФ «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» за підтримки міжнародного благодійного фонду «Відродження» та Університету МакГілл (Канада).
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!