Кожній людині вкрай важливо почуватися у безпеці. Проте сьогодні у багатьох містах України це неможливо. Багато батьків задаються питанням про те, як зняти стрес у дитини під час сьогоднішніх подій. Адже дорослі, як би вони не були налякані, не мають права піддаватися емоціям, бо діти все відчувають… шкірою.
Тож потрібно підтримувати себе та дітей у психічній рівновазі. Добре, якщо є можливість хоча б залишатися вдома, а якщо доводиться бігти у підвали чи сидіти у метро під звуки вибухів та сирени? Що можна зробити, щоб допомогти дитині та зняти чи хоча б зменшити тривогу?
Корисні поради від психологів для батьків, щоб знизити тривожність у дітей
Перш за все, бути поруч не тільки тілом, а й думками, почуттями, серцем. Під час виконання будь-якої техніки потрібно бути разом з малюком та допомагати прожити, а не приглушити, всі почуття. Дитина в жодному разі не має робити це віч-на-віч з собою.
Не потрібно поспішати. Всьому свій час. Важливіше максимально точно прояснити, що найбільш сильно налякало дитину і чому. Вона має зрозуміти що є реальністю, а що – фантазією. Потрібно уважно вислухати та дати можливість проговорити свій страх. Водночас варто окреслити якісь рамки проблеми, щоб не погіршити ситуацію зайвими розмовами.
Якщо йдеться про підлітків, то варто не просто говорити, а спитати власне бачення та думки з приводу ситуації. Обговорити це так, щоб врахувати все почуте, надати відповіді на питання та дати зрозуміти, що ви завжди поруч, що ви знаєте що та як робити, бо ви – доросла людина, яка вже має внутрішню опору та досвід. Що б там не було, а діти мають відчувати, що у будь-якому разі батьки будуть поруч.
Домовтеся про обмеження моніторингу новин та соціальних мереж. Нехай краще їх замінять фільми, музика, гра, якщо вже потрібно якось зайняти час та відволікти розум.
Психотерапевтичні техніки та вправи, які підкажуть, як зняти стрес у дитини
Малювання та ліплення. Страхи можна вимальовувати на папері або виліплювати із пластиліну. Спочатку потрібно створити страшний образ, а потім перетворити його на щось смішне чи гарне. Бажано включити легку музику.
Манка завжди допоможе. Якщо ви вдома й на дворі тихо, але тривожність все ж таки є, то манна крупа стане справжнім антистресом. Її можна насипати у будь-яку ємність і дати дитині погратися, наприклад, просто пропускати крізь пальці та дивитися, як вона сиплеться (не більше 30 хвилин).
Тут і зараз. Потрібно навчити дитину та навчитися самому перевіряти реальну дійсність. Наприклад, через те, що чує у новинах чи від дорослих, малюк боїться, що приїдуть танки. Спробуйте показати йому, що за вікном чисте небо і їздять тільки машини. Покажіть, що насправді все гаразд. Якщо ж він чув вибухи чи дійсно бачив військову техніку, то показати, що саме зараз нічого немає, що все вже пройшло, а якщо навіть щось буде ще, то вони вже це бачили, нічого не сталося, тож і надалі все буде добре. Поряд дорослі, які точно знають що робити та як захистити.
Казки. Будь-яку інформацію маленькій дитині можна подати у формі казки. Так вона простіше та швидше засвоюється. Її, до речі, можна придумати разом.
Зменшення стресу у підлітків
Тупотіння, удари, танці. Якщо є сильна роздратованість, то варто спробувати виплеснути гнів через активні рухи. Наприклад, можна бити подушки, стукати по чомусь, стрибати, витанцьовувати… Корисними будуть будь-які різкі та швидкі рухи. Під час практики можна слухати рок, але не важкий.
«Німий крик». Якщо немає можливості дійсно закричати в голос і випустити негативні емоції, страх, паніку, то можна просто широко розкрити рота і видихнути. Звуки при цьому видавати не треба, тож практикувати його можна де і коли завгодно. Головне – випустити пару та отримати момент розслаблення.
Розслаблення починається з голови. Найбільш затиснутими під час будь-якого стресу є щелепо-лицьові м’язи. Щоб зняти напруження потрібно зробити глибокий видих та відпустити, тобто повністю розслабити нижню щелепу. Нехай вона просто «відвалиться» вниз. Після цього потрібно затриматись у такому положенні кілька секунд, а потім повторити. У голові відразу проясниться, а дихати стане легше. Цю вправу варто робити й дорослим, а у жінок навіть зморшки можуть зникнути з обличчя, якщо потім, коли все скінчиться, зробити цю вправу регулярною.
Діалог. Він має бути постійним, якщо йдеться про підлітків. Тут варто відкинути погляд «зверху» та почати говорити на рівних. Нехай він ставить питання, а ви будете чесно відповідати, дивлячись в очі. Більш того, запитати його пропозиції. І, звісно, продемонструвати, що ви все тримаєте під контролем, знаєте що робити за будь-яких обставин. У стресовій ситуації навіть дорослі хочуть відчувати захист, тим більш ті, хто тільки зараз почав шлях у доросле життя. Окрім того, ви можете запропонувати чимось відволіктися – підійдуть фільми, серіали та прослуховування музики.
Читайте також: 10 порад для родин від практикуючого психолога Руслана Анчакова. Як мінімізувати стресс в умовах надзвичайної ситуації
Стрес у дитини зменшує спокій батьків
Варто точно зрозуміти, що потрібно дитині. Для цього можна просто поставити запитання: «Що ти хочеш від мене почути? Що мені зробити, щоб тобі стало легше?». У більшості випадків вам дадуть точні відповіді. Наприкінці обов’язково потрібно уточнити, чи все стало зрозуміло, і дати зрозуміти, що будь-якої миті вони можуть підійти із цією ж темою знову.
Головне! Навіть якщо вам самим страшно, ви не можете піддаватися паніці. Так, ви можете сказати дитині, що вам також страшно, але зробити це максимально спокійним тоном, адже діти дуже реагують на інтонації. Якщо вони побачать у вас спокій, то й самі перестануть боятися. Тим більше поясніть, що в будь-якій ситуації він не один і ви всі проблеми вирішуватимете разом. Але брехати не можна в жодному разі — це лише посилить ситуацію.
Якщо стан дитини серйозно погіршився, не бійтеся звертатися до фахівців. Вони зможуть швидко допомогти відрегулювати психічне та фізичне здоров’я вашого чада.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!