Яку інформацію можна отримати від влади

5871
коментарі відсутні

Яку інформацію можна отримати від влади

Публічна інформація, незважаючи на назву, далеко не завжди абсолютно відкрита і досяжна. Тому існує ціла наука складання запитів на отримання публічної інформації. Кожен громадянин може цю науку опанувати та здобувати важливі відомості, у тому числі онлайн.

 

Про що запитують жителі Донеччини

 

Жителі області частіше за все цікавляться, на що витрачені бюджетні гроші. Вони запитують про видатки міст на утримання шкіл та дитячих садків, про зарплати чиновників, кошториси реконструкцій медичних та навчальних закладів.

В деяких містах можна побачити своєрідну спеціалізацію. Наприклад, до Святогірської міської ради найбільше питань з приводу виділення земельних ділянок. Більшість запитів по Дружківці щодо набутків депутатів міської ради. Краматорці направляють більш різнобарвні запити: про кількість населення в різні роки, зарплати чиновників, стан навколишнього середовища, список ОСББ.

Серед міських рад найбільше запитів до Костянтинівської. Містяни цікавляться режимом приймання міських депутатів, рішеннями міської ради, переліком парків та скверів, розташуванням доступних вбиралень, генеральним планом міста.

Не пасуть задніх і жителі Слов’янська. Вони запрошують про вільні землі для будівництва, програми розвитку культури, скільки бюджетних коштів пішло на новорічну ялинку та на подолання COVID-19.

Такі запити на публічну інформацію жителі області направляли через портал «Доступ до правди». Цей сервіс допомагає з одного місця «достукатись» до сотень так званих «розпорядників публічної інформації». Розпорядником є суб’єкт, який володіє певною інформацією, а також зобов’язаний оприлюднювати та надавати її на запити громадян.

 

Як зробити запит публічної інформації

 

На сайті зручна форма запиту, в яку автоматично додаються посилання на статті Закону «Про доступ до публічної інформації», які надають право звертатись за необхідними та відкритими відомостями.

Зручність полягає в тому, що не потрібно шукати адреси  багатьох розпорядників інформації. Тут вже їх зібрано 1734. Це державні, обласні, комунальні установи, а також підприємства. Можна просто обрати зі списку за алфавітом того, що потрібен, а не ходити по сайтах установ у пошуках електронних адрес для подання запиту. Так можна побачити, що на сайті зареєстровані 54 розпорядники інформації з Донецької області. Найпопулярніший з них – Донецька обласна державна адміністрація.

На сайті вже понад 70400 інформаційних запитів і дуже зручно, що вся інформація в них доступна для всіх, як сам запит, так і відповідь на нього. То ж може так статись, що якщо вам потрібна якась інформація, ви можете спочатку просто подивитись, чи не запрошував її вже хтось, і отримати готові документи.

Також важливо побачити приклади формулювань на успішних запитах і зробити свій за зразком. Можна відстежувати свіжі запити та отримати повідомлення, коли на нього надійде відповідь.

Якщо ви направите запит не за адресою, але тому, хто знає розпорядника, він  зобов’язаний перенаправити запит належному розпоряднику та одночасно повідомити вас про це. В такому випадку строк на відповідь може подовжитись, оскільки у розпорядника інформації є п’ять робочих днів з дня отримання запиту.

Запити мають маркування: «успішний», «прострочений», «частково успішний», «інформація не надана». З цього можна зробити висновки й про вади формулювання запитів, а також про недбайливих чиновників. У разі відмови або ненадання інформації по запиту на цьому ж сервісі можна отримати підтримку  для продовження здобування потрібної інформації.

Можливість запитувати публічну інформацію, між іншим, дає владі розуміння, що громада активна. Тож таким інструментом варто користатись, щоб знаходити відповіді на свої питання із першоджерел.

 

Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика