Янголи Добропілля. Як працює гуманітарний штаб у громаді

Гуманітарний штаб Добропілля забезпечує ліками та продуктами місцевих жителів, які не виїхали з громади. Спільними зусиллями волонтерів та місцевої влади вирішуються усі нагальні питання з виживання людей у Добропільській громаді.

Від бізнесу до громадської діяльності

Марина Кучеренко – 53-річна підприємниця з Добропілля.

Мала свій магазин, займалась квітами. Громадською активісткою стала з 2015 року, до цього жінку долучив син, який раніше почав займатись громадською діяльністю. Разом з однодумцями створили  ГО «Твори Добропілля», купили окреме приміщення та обладнали громадський простір «RePost». Згодом Марина відійшла від бізнесу та активно почала займатись саме ГО, яке реалізувало немало проєктів, спрямованих на розвиток Добропілля.

З початком широкомасштабного вторгнення ворогів на територію України, Марина не стала виїжджати з Добропілля. Чи залишатись у місті чи їхати на безпечну територію, таке питання не стояло. Марина розуміла, що буде корисною жителям Добропілля.  З першого дня оцінювала усі ризики, розуміла маршрут та з ким зможе виїхати, якщо ситуація буде критичною. Родину відправила в безпечне місце, сама залишилась у Добропіллі та відразу долучилась до волонтерського штабу.

Волонтерство з перших днів війни

«Усі зусилля об’єднали громадські діячі, місцева влада, комунальні та освітні заклади, три громадські організації, – згадує перший місяць волонтерства Марина Кучеренко. – Спочатку закривали потреби переселенців, які їхали на той момент до безпечного Добропілля, плели сітки для військових, створили денний центр тимчасового перебування для дітей».

Ситуація вщент змінилась з 1 квітня, коли всі заклади водночас зачинились. Спочатку бюджетна сфера, потім лікарні, аптеки, магазини. Стало зрозумілим, що жителі громади потребують ліків та їжі. Керівниця гуманітарного штаб,  який діяв на базі Центру культури та дозвілля, виїхала з дітьми.

Марина, яка до того з іншими волонтерами працювала в «Репості», очолила гуманітарний штаб у ЦКД. З урахуванням міграції в команді, загалом у штабі працює до 16 волонтерів.

Лютий місяць квітень

Квітень був надважким, згадує Марина Кучеренко. З початку місяця поїхали усі переселенці, молодь, багато сімей з дітьми. Залишились люди віком 60+, в тому числі лежачі, хто не може пересуватись.

Почали шукати ліки. Спочатку завозили ті, без яких не вижити: інсулін, L-тіроксін. З Дніпра, Павлограда почали закуповувати та передавати в Добропілля попутками, бо на той момент уже зачинились відділення Укрпошти, Нової пошти.

Марина розповідає, що за день забезпечували ліками до 100 людей. Допомагали роздавати ліки дві жінки, які раніше працювали з фармацевтикою. Гроші на ліки мали на рахунку ГО, звичайні люди надавали допомогу. Наприклад, ті хто виїхали, купували для рідних, а також для громади.

Коли відновила роботу лікарня, стало трохи легше з роздачою ліків, бо наприклад, частину з них передали на кабінет ендокринолога. Сама лікарня почала отримувати ліки. Управління соцзахисту, яке поновлює свою роботу після закриття, також бере на себе частину обсягів роботи з людьми, які потребують гуманітарної допомоги.

Гуманітарка для усіх, хто потребує

П’ять проєктів підтримали міжнародні донори, завдяки яким ГО «Твори Добропілля» мала можливість отримувати для Добропільської громади гуманітарну допомогу.

Гуманітарна допомога надходить з різних джерел: від ГО, міжнародних донорів, обласної влади. Волонтери робили однакові пакунки, аби люди не сварились кому яку гуманітарку надали. Окремо було від Українського жіночого фонду 200 пакунків  – для жінок та багатодітних сімей.

Гуманітарну допомогу надають не тільки у місті Добропіллі, а й по всій територіальній громаді, у Білицькому та по трьох старостівських округах. Це Ганнівський, Світлівський та Святогорівський округи. Якщо в Добропіллі люди певної категорії отримують гуманітарку, то й на округи передаємо ті ж обсяги, всім людям однаково, зазначає Марина Кучеренко.

«Самої гуманітарки стало більше, спочатку приходило на 150-200 людей, зараз видаємо тисячами пакетів. Ось наприклад за один день. 300 пакунків – на Добропілля, 450 – на Білицьке, по 150, 170 та 200 на старостинські округи», – розповідає керівниця штабу.

Це робота усієї громади

За місяць активної роботи гуманітарного штабу Марина Кучеренко підготувала та оприлюднила звіт.

У волонтерів налагоджена  тісна взаємодія з місцевою владою. Усі питання кожного дня обговорюють під час наради, запити гуманітарного штабу виконують першочергово.

«Допомагають з транспортом, логістикою. Це робота всієї громади! Наприкінці робочого дня  разом з заступником міського голови, який курує роботу штабу, веземо допомогу лежачим. До 10 адресних доставок щодня», – розповідає Марина.

Громадські активісти вже ведуть розмову про спільні проєкти з місцевою владою. У Добропільській громаді 92 лежачі людини, а на обліку в соцслужбах лише 8. Це вже новий проєкт, як налагодити системну допомогу цим людям. Першочергово потребують памперсів для дорослих.

«Якось почула від місцевих: «ви найпопулярніша в нашій громаді!». Але це важка популярність. Багато невдоволених, не така гуманітарка, інші претензії. Але чого ж тоді брати, нехай залишиться тим хто цього більше потребує», – каже координаторка гуманітарного штабу. При цьому не опускає руки, разом з  командою щодня намагається допомогти.

Жінка завдячує кожному, хто докладає зусиль, допомагаючи жителям громади. Серед них, наприклад, підприємець Віктор Рябовол. Його магазини працювали, коли більшість позакривались. Він їздив до Дніпра та привозив продукти. У  Добропіллі не було проблем з цукром та олією.

«Перш за все я пишаюся своєю командою. За цей місяць – це вже сім’я. Я порахувала – приблизно 80 тон гуманітарної допомоги: прийняти, розкласти, сформувати пакет, знову перетягнути, видати, а іноді і віднести додому, – написала на своїй сторінці в Фейсбуці Марина Кучеренко.

По-друге. Я пишаюся своєю громадою. Усяке було, скарги, погрози, істерики, скандали. Але це – все ж таки – одиниці. Багато слів подяки, обіймів, підтримки та очікування. Складно. 350-400 людей в один день. І це вік 65-80 років. Мої любі бабулечкі! Я вас кохаю і заради вас я залишилась в Добропіллі.

По-третє. Я пишаюсь керівництвом громади, очільницями старостинськіх округів, заступниками та керівниками відділів. Нашою поліцією, яка допомогала під час напливу людей».

Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ.Схід»

Фото з Фб-сторінки Марини Кучеренко


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies