З Краматорська у Коломию: колекцію «Етнофундації «Рід» показали на заході України

Експозицію «Етнофундації «Рід» до кінця вересня можна побачити у Коломиї. Колекцію виставили в Музеї історії міста. З Краматорська експозицію евакуювали навесні. Вивезла старожитності підприємниця Ганна Ощепкова, коли вирішила скористатися програмою релокації бізнесу.

Переїзд «Етнофундації «Рід» з Краматорська до Коломиї

У Краматорську експозиція «Етнофундації «Рід» відкрилася торік 23 серпня в міські бібліотеці імені А.П. Чехова. Присвятили подію 30-ій річниці Незалежності України. Більше про експонати та саму «Етнофундацію» можна почитати у цьому матеріалі.

З початком повномасштабного вторгнення для безпеки експонати спустили у підвал бібліотеки. Засновниця «Етнофундації «Рід» Оксана Проселкова розповідає, що на той момент розуміла: колекцію варто рятувати і вивозити з Краматорська. Через обстріли міста жінка разом із дочкою у березні виїхала до Польщі. Оксана зізнається, що на той час не мала гадки, як рятувати колекцію, бо не могла забрати її з собою закордон.

«Ці експонати не мають паспортів, не мають документального оформлення. Я не професійний колекціонер і не мала за мету збирати в класичному розумінні приватну колекцію вартісних матеріалів. У мене була культурно-просвітницька мета: я робила це, щоб було доступно для всіх», – розповідає засновниця «Етнофундації «Рід».

Перенести колекцію у більш безпечне місце запропонувала підприємниця з Краматорська Ганна Ощепкова. Жінка допомагала у зборі експонатів, інколи виїжджала в експедиції.

«Коли 18 березня був приліт ракети і загинула наша «Планета знань». Я побачила, що таке пряме влучання і ніяке б сховище не допомогло нашій колекції. Тоді показали Ірпінь і Бучу і що стається на окупованих територіях: насамперед вони знищують культурні цінності, будь-які культурні осередки, і стало дуже лячно, бо в березні ми не розуміли, як розвиватимуться події», – розповідає Ганна.

Підприємниця скористалася програмою релокації бізнесу. У Краматорську жінка мала мережу позашкільних дитячих закладів. У другій половині квітня Ганна разом із родиною виїхала з міста, а вже у травні перевезла обладнання до Коломиї. У вантажному вагоні знайшлося місце і для колекції «Етнофундації «Рід».

Місце сили для переселенців з Донеччини

У Коломиї Ганна відновила свою справу і відкрила дитячий садочок, який розташувався через дорогу від Музею історії міста. Підприємниця познайомилася з директоркою музею, показала фото та розповіла про «Етнофундацію». Зрештою Ганні запропонували виставити експозицію у Коломиї. Датою відкриття обрали 23 серпня, як це було рік тому в Краматорську. У Музеї історії міста Коломиї вдалося виставити усю колекцію, зазначає засновниця «Етнофундації «Рід» Оксана Проселкова.

«В першу чергу, я робила цю виставку для наших людей, які поїхали і взяли лише речі першої необхідності, і нічого більше. Коли я вже приїхала в Польщу, то зрозуміла, що краще б взяла декілька книг з собою,  ніж якісь речі, які зараз тут не потрібні. Так і люди, які виїжджали, вони не мали родових рушників, сорочок. І тому ця експозиція мала б стала для них тим місцем сили, куди вони могли приходити, згадувати батьківщину», – розповідає Оксана.

«Етнофундація «Рід» задумувалась не просто, як експозиція, нам хотілось, щоб вона стала частиною простору, хабу. Щоб там проходили зустрічі, події, навчання зацікавлених у вивченні української історії та культури. У Краматорську це частково вдалося реалізувати. Хотілося, щоб в Коломиї у неї було постійне місце, якийсь волонтерський центр, де б могли проходити заходи для переселенців, але поки такої змоги немає», – зазначає Ганна Ощепкова.

Експозицію «Етнофундації «Рід» можна відвідати до кінця вересня. Потім колекцію знов доведеться сховати.

Ірина Мартинова


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies