За кілометр від війни. Як працює лікарня у Світлодарську
Лікарня у Світлодарську – найближчий медичний заклад такого рівня до лінії зіткнення. З вікон відділення терапії видно тимчасово окуповану Горлівку. Раніше Світлодарська багатопрофільна лікарня планового лікування обслуговувала жителів Світлодарська. Після створення Світлодарської громади сюди їдуть жителі усього прифронту Бахмутського району.
Мирне життя на війні
Найстрашніші часи для Світлодарської лікарні позаду, згадує головна медсестра Світлана Кучурян. Увесь 2015 рік колектив лікарні працював на ентузіазмі, без заробітної платні. Востаннє гроші за роботу отримали за грудень 2014 року.
Лікарня в Світлодарську була в підпорядкуванні Дебальцевської міської ради. Через окупацію Дебальцевого, довелось переоформлювати документи, аби перепідпорядкувати Бахмутській райраді. Рішенням суду це вдалось зробити лише в грудні 2015 року.
«І тільки тоді, наприкінці 2015 року, нам виплатили борги по зарплатні. При цьому лікарі та медсестри, решта колективу продовжували лікувати людей, робота медзакладу не зупинялась. Пишаюсь своїми колегами», – каже Світлана, яка вже 20 років працює в медзакладі.
Приміщення були пошкоджені під час обстрілів 2014-15 роках. Повибивало вікна та двері, пошкодило кабінети. Пряме влучання було в інфекційний корпус. Він й досі стоїть розвалений. Усе відновлення стало можливим завдяки численним міжнародним донорським організаціям. Ремонтували фасад, вікна та приміщення, купували обладнання.
Значно постраждав операційний блок. Своїми силами швидко відновили одну операційну. Там і проводили усі операції, поки чекали на ремонт решти кабінетів. Під час обстрілів операційну та палати облаштували в підвальному приміщенні, яке стало бомбосховищем.
Пряме попадання ГРАДом було в інфекційне відділення. Цю будівлю поки ніхто не взявся відновлювати. За розрахунками 2017 року треба було 11 млн грн, з того часу сума виросла втричі.
Інфекційне відділення довелось відкривати у пристосованому приміщенні. Наразі тут лікують тільки ковідних пацієнтів. Хворих з кишковими інфекціями направляють до Бахмута.
Триразове харчування для хворих
Харчувати пацієнтів у стаціонарах перестали ще у 2012 році. Не вистачало фінансування на ці потреби. Через бойові дії харчоблок був зруйнований. Улітку 2019 року завдяки Люксембургському Червоному Хресту харчоблок почав знову працювати. Тут провели ремонт, закупили необхідне обладнання та навіть харчі на деякий час.
«У нас усе зробили як правильно: є окремий цех для випікання хліба, окремий – для м’яса та риби, для зберігання та видачі, – показує медсестра з харчування Тетяна Шуплецова. – За потужністю можемо готувати на 120 людей. Зараз у лікарні 75 пацієнтів, усі отримують триразове харчування. Намагаємось готувати різноманітні страви. На сніданок – вівсяна каша та чай, на обід – борщ, варене яйце та каша, на вечерю – молочна вермішель».
За гроші Національної служби здоров’я України годувати в лікарнях не можна, тому використовують кошти місцевого бюджету. На 2022 рік Світлодарська ВЦА виділила на харчування 1,3 млн грн.
Лікарня в Світлодарську розрахована на сто пацієнтів
«Світлодарська громада розтягнулася на 45 кілометрів: від Доломітного, що ближче до Горлівки, до Відродження під Луганщиною. Усі пацієнти їдуть до нас лікуватись. Для того працюють усі необхідні відділення, нема тільки пологового. Але його закрили 10 років тому», – розповідає Світлана Кукурян.
Головним лікарем Геннадій Гуржий став у 2015 році. Довелось з чистого аркуша створювати нову юридичну особу – Світлодарську лікарню. Наразі тут 100 ліжок, ще 20 – денного стаціонару. У лікарні працюють 204 людини, з них 27 лікарів.
«Виключно завдяки міжнародним гуманітарним організаціям і вдалось відновити приміщення лікарні, закупити нове обладнання. Вдячні усім за підтримку», – каже Геннадій Олександрович.
Поступово оформили сім пакетів НСЗУ, в очікуванні – ще два. Сьогодні лікарня у Світлодарську надає хірургічну, амбулаторну, стоматологічну та іншу допомогу, тут лікують ковідних хворих.
Через проблеми з первинною медициною у віддалених селах, які знаходяться на лінії розмежування, до лікарні в стаціонари потрапляють пацієнти зі складним анамнезом. Особливо – похилого віку. Не вистачає лікарів і на вторинному рівні.
Місцеві стимули для лікарів
Аби стимулювати лікарів їхати працювати до Світлодарської громади, тут затвердили програму місцевих стимулів.
«Головна мета Світлодарської ВЦА – надання якісних послуг жителям громади, в тому числі медичних, – зазначає виконувачка обов’язків заступника керівника ВЦА Тетяна Єрохіна. –Якщо лікарня більш-менш укомплектована, то на первинному рівні дуже не вистачає сімейних лікарів. Особливо в селах та селищах. Усього їх працює 11 людей».
Щоб вирішити проблему з сімейними лікарями, в Світлодарській громаді готові створювати умови для лікарів, які погодилися б тут працювати. Саме тому й розробили та прийняли програму місцевих стимулів.
За словами заступниці керівника ВЦА, в громаді готові надавати квартиру в користування з подальшою можливістю оформлювати власність, готові дати певну суму «підйомних» на перший час після переїзду, готові вирішувати транспортне питання, якщо лікар буде їздити, наприклад, з Бахмуту, готові відправляти на курси підвищення кваліфікації.
З асоціацією «Лікарі світу» розробили мотиваційні заходи із стимулювання лікарів їхати працювати до Світлодарської ТГ. Триває обговорення з медичними вишами для залучення випускників, готові підписувати тристоронні угоди, аби випускник медичного університету міг поїхати лікарем до населених пунктів громади. Особливо сімейних лікарів чекають у Миронівському, Луганському та інших селах.
Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ. Схід»
Читайте також: У Костянтинівці триває енергоефективне оновлення амбулаторії №5
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!