Втім, поки, якщо вірити ЗМІ, є лише загальна концепція майбутнього законопроекту, до того ж не остаточна. Але, судячи з наявної інформації, законопроект вперше покликаний позначити способи повернути непідконтрольну частину регіону і поки неясно, чи будуть в ньому позначені інтереси і права українських громадян, які проживають на території самопроголошених республік.
Тим часом з квітня-травня у Верховній раді лежать відразу 3 законопроекти «Про тимчасово окуповані Російською Федерацією території України» в яких крім визначення правового статусу тимчасово непідконтрольної частини Донецької та Луганської областей чималу увагу приділено правам та інтересам мирного населення, яке проживає на тимчасово окупованій території.
Про що говорить законопроект
Серед трьох законопроектів базовим залишається один – №6400 внесений до Верховної Ради групою народних депутатів України на чолі з Оксаною Сироїд.
Даний законопроект:
1) проголошує державний суверенітет України над тимчасово непідконтрольними їй територіями, природними багатствами на них;
2) тимчасово окупованими територіями проголошуються сухопутні території ОКРЕМИХ районів Донецької та Луганської областей, Кримський півострів, а також внутрішні води і територіальне море уздовж узбережжя і природні надра під ними;
3) громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території зберігають своє громадянство, право на вибори, реалізувати яке можуть шляхом зміни місця голосування (проводити вибори або референдум на тимчасово окупованій території забороняється) без обов’язкової зміни проживання, зберігають права власності на рухоме і нерухоме майно на тимчасово окупованій території;
4) зобов’язує Російську Федерації відповідно до міжнародного законодавства піклуватися про забезпечення цивільного населення продуктами харчування, медикаментами та іншими припасами необхідними для проживання, не робити перешкод для провезення гуманітарної допомоги з території України, дотримуватися міжнародних стандартів про арешт і затримання, недопуск проявів насильства над мирним населенням, забезпечити недоторканність приватного і державного майна та не змушувати мирне населення до вступу до лав збройних сил РФ;
5) держава Україна несе обмежену відповідальність за життя, здоров’я і майно своїх громадян на тимчасово окупованій території, але докладає всіх зусиль для їх дотримання, приймає на себе зобов’язання з доставки гуманітарної допомоги на тимчасово окуповану територію, інформування населення, при цьому до закінчення тимчасової окупації держава НЕ виробляє соціальне і пенсійне забезпечення осіб, які проживають на тимчасово окупованих територіях;
6) держава підтверджує мораторій на нарахування пені та штрафів за кредитами взятими внутрішньо переміщеними особами і суб’єктами господарської діяльності до початку дії цього закону.
Цілому ж в законопроекті планується юридично закріпити існуючий стан речей. Разом з тим планується внести зміни в цілий ряд законів України, перш за все у сфері забезпечення безпеки.
Так, при порушенні порядку в’їзду-виїзду на тимчасово окуповану територію законопроект відповідно до статті 204-2 КпАП пропонує штрафувати порушників на суму від 850 до 1700 гривень (на сьогоднішній день це від 1700 до 5100 гривень), а також внести доповнення в накладення штрафу від 1700 до 5100 гривень при повторному порушенні цього порядку або порушенні групою осіб.
Порушення порядку переміщення вантажів через кордон окупованих територій пропонується прирівняти до контрабанди через державний кордон та доповнити Кримінальний Кодекс України статтею 201-1 згідно з яким при спроби переміщення вантажу вартістю понад 17 тисяч гривень накладається штраф у розмірі 8500 гривень і застосовується спеціальна конфіскація. Аналогічні дії, вчинені повторно, за попередньою змовою або з допомогою службового становища караються штрафом у розмірі 59500 гривень та позбавленням права займатися певною діяльністю або займати певні посади на строк до 3 років.
Також доповнити КК України статтею 331-1 «Незаконне перетинання державного кордону України» з покаранням від 3 до 10 років позбавлення волі в залежності від обставин перетину кордону.
Також передбачається внести кримінальну відповідальність за незаконне переправлення осіб через тимчасово окуповані території України або на неї з покаранням від 5 до 12 років позбавлення волі в залежності від обставин перетину кордону.
Крім цього, законопроект вносить зміни в законодавство щодо фондового ринку – забороняються угоди по їх обороту і взагалі облік акцій; для акціонерних товариств – заборона на проведення зборів акціонерів; для ринку телекомунікацій – оператори можуть припинити надання послуг на тимчасово окупованій території, що до речі дозволяє оператору мобільного зв’язку «Водафон» припинити надання послуг на території самопроголошених ЛНР і ДНР, про що періодично з’являється інформація.
Альтернативними до законопроекту №6400 Оксани Сироїд є законопроекти авторства народних депутатів Наталії Веселова і Мустафи Найєма №6400-1 і №6400-1 відповідно.
В цілому законопроект Мустафи Найєма не має принципових відмінностей від базового документа авторства Оксани Сироїд і за рідкісними винятками повторює його сенс.
Більше відмінностей в законопроекті запропонованому народним депутатом України Наталією Веселовою, перш за все, він не пропонує введення в вітчизняне законодавство змін до Кримінального Кодексу, Кодексу про адміністративні правопорушення та інші.
Крім того, законопроект №6400-1 авторства Веселової містить ряд статей, покликаних полегшити доставку гуманітарних вантажів на тимчасово окуповану територію з введенням для них спрощеної процедури контролю за їх переміщенням, гарантує право звернення мешканців, які проживають на тимчасово окупованій території, в будь-які органи державної реєстрації актів цивільного стану на території України.
В цілому, пропоновані законопроекти мало що додають в існуючий стан речей для рядових жителів непідконтрольних територій, але анонсований законопроект про реінтеграцію Донбасу вносить на цей рахунок ще менше ясності, про що заявила сама автор законопроекту №6400 Оксана Сироїд.
«Запропонована” реінтеграція “від президента, в принципі, заперечує факт війни. “Реінтеграція” означає, що була “дезінтеграція”. Тобто не Росія прийшла, захопила територію України і вбила 10 тис. людей, а якісь процеси всередині країни призвели до того, що частина Донеччини і Луганщини “дезінтегруваліся”. Фактично, це визнання внутрішнього конфлікту на Сході України, тобто громадянської війни “, – заявила народний депутат у своїй статті для DT.UA.
Втім, поки робити певні висновки щодо запропонованих законодавчих змін в статусі непідконтрольною Україні частини Донбасу і правового статусу її жителів – рано – всі три законопроекти «Про тимчасово окуповані Російською Федерацією території України» так і не були включені до порядку денного Верховної Радою України.
Що ж стосується закону про реінтеграцію Донбасу, його поки не існує навіть у вигляді законопроекту, зареєстрованого у Верховній Раді України. Однак його прийняття може призвести до необхідності в законі України закону «Про тимчасово окупованій Російською Федерацією території України».
Микита Синицін
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!