Незважаючи на конфлікт навколо президентських варіантів законопроектів щодо статусу Донбасу та тимчасово непідконтрольних окремих районів Донецької та Луганської областей, обидва були прийняті у першому читанні парламентом 6 жовтня.
Згідно із законом, РФ проголошується агресором, що окупувала частину Донбасу, що викликало обурення російської влади, що старанно продовжує запевняти що «нас там немає». Щоправда, офіційно це обурення мало прикриття у вигляді занепокоєння щодо невиконання Мінських домовленостей українською стороною.
Так, законопроект про реінтеграції Донбасу, підтриманий Верховною Радою України в першому читанні, суперечить Мінським домовленостями. Про це заявив міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров під час телефонної розмови з главою Держдепу США Рексом Тиллерсоном, повідомляється на сайті МЗС Росії.
«Російський міністр зазначив, що законопроект, який просувається київською владою, явно суперечить Мінськими угодами і підриває мирне врегулювання», – йдеться в повідомленні.
Щоправда, у чому саме є суперечка українського закону у зовнішньополітичному відомстві РФ не уточнили.
Згодом у МЗС РФ взагалі звинуватили Україну ледь не у намірах «окупувати» Донбас для чого будуть начебто використовуватися військовослужбовці миротворчої місії ООН.
«Складається враження, що Київ відводить оонівським “блакитним каскам” зовсім іншу роль. Фактично їм приписується чи не роль “окупаційних сил” для “наведення порядку” на південному сході України, встановлення там міжнародного протекторату», – сказав статс-секретар, заступник міністра закордонних справ РФ Григорій Карасін.
І знову ж таки російський дипломат зазначив, що підхід України нібито суперечить суті Мінських домовленостей, але і цього разу не пояснив чим саме.
Цікаво що при цьому у самій Росії все частіше визнають фактично «окупацію» ними частини українського Донбасу.
Так, в ефірі одного з російських телеканалів, член ради при президенті Російської Федерації з розвитку громадянського суспільства і прав людини Ілля Шаблинский заявив, що непідконтрольні українській стороні землі Донбасу фактично приєднані до Російської Федерації.
«Ці території контролює Росія. Там ходить російська валюта. Влада цих республік виконують установки нашого уряду. Економічне життя на неконтрольованому Україною Донбасі фінансується з російського бюджету, так як ця територія стала фактично частиною Російської Федерації» – заявив Шаблинський.
У той же час за його словами в Ростовській області набралося вже більше 400 млн. рублів боргів перед шахтарями, які до липня виплачували, але з серпня перестали платити.
Під час ефіру його ведучі не раз намагалися зупинити Шаблинского пропагандистськими репліками про те, що «контроль» Росії обмежується гуманітарною допомогою окупованим територіям, але гість телестудії твердо продовжував стояти на своєму.
Між тим до моменту внесення законопроекту щодо «реінтеграції Донбасу» його текст планується доповнити низкою поправок. Поки що мова йде про дві: щодо питання окупованого Криму та верифікацію виведення російських військ з Донбасу, про що заявив на круглому столі в Києві голова фракції БПП Артур Герасимов.
Власне, саме для контролю за виведенням з території самопроголошених республік російських військових Україна і наполягає на мандаті майбутньої миротворчої місії ООН саме на державному кордоні, проти чого активно виступає РФ.
Прийняття законопроекту з відповідними поправками посилить аргументацію України та буде змушувати РФ погодитися на український варіант. Ну або ж відверто почати його саботувати та погрожувати накласти вето як постійний член Ради Безпеки ООН.
Але другий варіант не дуже підходить РФ, адже у такому разі вона сама знищить свою репутацію «миротворця». Саме її намагалися створити на початку вересня заявою президента Володимира Путіна щодо введення на Донбас миротворців ООН та навіть планів по внесенню відповідної резолюції саме Росією. Тому й нервує МЗС РФ та кидається заявами щодо порушення «Мінських домовленостей». Хоча при цьому навіть не намагається пояснити який саме пункт «Мінську-2» порушує Україна прийняттям законопроекту про особливості державної політики щодо забезпечення суверенітету України над тимчасово окупованими територіями Донецької та Луганської областей.
Микита Синицін
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!