Залежить від Росії: чи реальний «план Сайдіка» для Донбасу

Спеціальний представник голови ОБСЄ, що діє в Україні, та в Тристоронній контактній групі Мартін Сайдік заявив, що Новий план мирного врегулювання конфлікту на Донбасі повинні затвердити країни “Нормандської четвірки”.

Крім спільної місії ООН і ОБСЄ (з військовим і поліцейським компонентами та міжнародною адміністрацією в «Л-ДНР»), концепт також передбачає створення Євросоюзом агентства з відновлення Донбасу.

«Протягом останніх років ми побачили, що Мінські домовленості не є достатньо чіткими. Важливим моментом є те, що для реалізації центрального елемента – проведення місцевих виборів – потрібна допомога ззовні. Ми дійшли до висновку, що це може бути тільки ООН. ОБСЄ виконує задачу по оцінці виборчого процесу, а тому вона не може організовувати вибори. До того ж, додається аспект безпеки», – заявив він.

Відповідно до даного концепту, ООН і ОБСЄ повинні діяти не паралельно, а спільно під загальним керівництвом на чолі з так званим спеціальним представником: це стосується як військового й поліцейського компонентів з боку ООН, так і наглядової місії ОБСЄ, яка вже діє на місцях.

Крім того, пропонується створення Євросоюзом агентства з реконструкції, яке б діяло на Донбасі на зразок того, яке раніше існувало від ЄС на Балканах. Це агентство, діяльність якого повинна поширюватися на всі райони Донецької і Луганської областей, воно повинно співпрацювати зі спільним керівництвом місії ООН і ОБСЄ, але не перебувати під його керівництвом.

Згідно з твердженнями австрійського дипломата, новий мирний план повинен бути підписаний главами країн «нормандської четвірки» – України, Росії, Франції та Німеччини, також необхідно затвердження його парламентами.

«Необхідна угода, яка дійсно буде мати вагу в політичному та правовому планах. Мінські домовленості не ратифікував ні український, ні російський парламенти. І це, звичайно, проблема. Наша ідея полягає в тому, щоб отримати таку політичну значущість, на яку потім всі будуть спиратися при реалізації документа, який також повинен бути схвалений парламентами», – заявив Сайдік.

Разом з тим планом пропонується створення перехідної адміністрації ООН в окремих районах Донецької і Луганської областей, яка повинна стежити за реалізацією мирного плану та реінтеграцією даних регіонів.

Водночас, спеціальний представник Державного департаменту США в Україні Курт Волкер підкреслив, що в будь-якому випадку спочатку «Росія повинна прийняти рішення припинити війну й дозволити введення на Донбас миротворчої місії ООН».

«Наскільки я розумію, мова не йде про заміну Мінських домовленостей, а про те, як знайти шляхи для їх втілення», – пояснив Волкер свою позицію щодо “мирного плану” спецпредставника ОБСЄ Мартіна Сайдіка.

На думку спецпредставника США, Мінські угоди важливі, оскільки вони встановили ключові правила: припинення вогню, відведення важкого озброєння, висновок іноземних військ і незаконних збройних формувань, відновлення державного кордону між Україною та Росією.

Американський дипломат пояснив, що, якщо Росія дійсно хоче миру та дійсно хоче поліпшити життя людей на Донбасі, вона повинна погодитися на проведення миротворчої операції ООН в Донбасі, бо це відкрило б шлях до миру й безпеки на цій території.

«А це означає виведення російської армії та демонтаж так званих «республік». Це б створило певну базу. Якщо це буде зроблено, то потрібно й ОБСЄ», – пояснив Волкер.

На його думку, якщо Росія прагне позбутися від санкцій і відновити повагу світової спільноти, вона повинна повернути мир, імплементувати Мінські угоди та по-справжньому повернути Україні контроль над її територіями.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies