Верховна Рада України ухвалила закон, яким держава посилює соціальний захист окремим категоріям населення – дітям під опікою, дітям з інвалідністю, матерям-одиначкам, малозабезпеченим сім’ям, одиноким людям похилого віку. Відповідний законопроєкт № 2494 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» прийнято на повторному другому читанні, він набуває чинності з 1 липня 2020 року.
Даним законом змінюється підхід до надання соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям – держава не тільки підтримає такі сім’ї грошима, а й буде сприяти їхній економічної самостійності та зайнятості. Також вводиться поняття «непрацюючі працездатні особи» – такі люди також можуть розраховувати на підтримку, але за певних умов.
І головне – протягом всього періоду, коли малозабезпечені сім’ї отримують державну соціальну допомогу, буде здійснюватись обстеження їх побутових умов та перевірка їх фінансового та майнового стану.
Діти під опікою
Законом підвищено розмір щомісячної грошової допомоги дітям, які перебувають під опікою чи піклуванням – з 2 до 2,5 прожиткових мінімумів, встановлених для дитини відповідного віку. Так:
- на дітей до 6 років платитимуть по 4647,5 грн,
- на дітей від 6 до 18 років – 5795 грн.
Дітям з інвалідністю, над якими встановлено опіку чи піклування, затверджено допомогу у розмірі 3,5 прожиткового мінімуму. А саме:
- дітям до 6 років – 6506,5 грн,
- дітям від 6 до 18 років – 8113 грн.
Якщо дитина або на дитина з інвалідністю, яка знаходиться під опікою, отримує інші виплати (аліменти, пенсію, стипендію), то розмір допомоги розраховується як різниця між зазначеними вище сумами та розміром цих виплат.
Матері-одиначки
Згідно закону, соціальна допомога на дітей одиноким матерям призначається за таких же умов, як і для малозабезпечених сімей. Інакше кажучи, статус матері-одиначки тепер не передбачає автоматичну фінансову підтримку. При визначенні такого права будуть підсумовуватись всі види державної соціальної допомоги. І якщо середньомісячний фактичний дохід матері виявиться нижче прожиткового мінімуму, то держава доплатить різницю.
Одинокі 80-річні люди
Держава і зараз надає грошову допомогу на догляд за одинокими особами. До них належать всі особи з інвалідністю внаслідок війни I групи, а також малозабезпечені пенсіонери та люди з інвалідністю внаслідок війни II і III групи – за умови, що лікарсько-консультативна комісія (ЛКК) винесе висновок, що така людина потребує стороннього догляду.
Законом розширено коло осіб, яким може бути надано допомогу на догляд. Це будь-яка одинока особа, яка досягла 80 років і щодо якої ЛКК надала висновок про те, що вона потребує постійного стороннього догляду. Їм будуть додатково до пенсії нараховувати на догляд суму у розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для людей непрацездатного віку.
Окрім того, починаючи з квітня 2020 року, всім пенсіонерам, старшим за 80 років, виплачують додатково по 500 гривень на місяць.
Стимулювання економічної самостійності
Законом передбачено стимулюючі чинники, які мають допомогти малозабезпеченим сім’ям здобути економічну самостійність. Якщо в малозабезпеченій сім’ї є непрацююча особа працездатного віку, це ставало перепоною для отримання державної допомоги.
Тепер держава пропонує такий засіб виведення сім’ї зі скрутного становища – одноразову безвідсоткову поворотну фінансову допомогу на організацію підприємницької діяльності. Цей «стартовий капітал» для започаткування власного бізнесу є безвідсотковим кредитом, якій доведеться повертати після того, як поліпшиться матеріальне становище сім’ї.
Також непрацюючим працездатним особам допоможуть знайти роботу – закон надає їм додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню через Службу зайнятості.
В іншому випадку закон дозволяє органам місцевого самоврядування залучати непрацюючих працездатних осіб, які отримують державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям, до «безкоштовних робіт тимчасового характеру». Це відрізняється від громадських робіт, котрі оплачуються.
Щодо термінології: непрацюючою працездатною особою з числа членів малозабезпеченої сім’ї є людина у працездатному віці, яка не має інвалідності або тимчасової втрати працездатності, але не працює, не служить, не здобуває освіту за денною формою навчання.
Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
Прегелянути коментарі (16)
А за інвалідом першої групи можна оформити догляд дякую за відповідь
Малозабеспеченые тоже добавлят? А на сколько?
И какая же минимальная сумма положенна одинокой матери?
А как же дети с инвалидность в семье им можно с мамой прожить на 3365.Из них оплатить комуналку и накормить и полечить.У Вас совесть есть?Вам вашей з.п в 100 тысяч не хватает а мы все можем на 3365.И стоим с протянутой рукой на краю пропасти.
Относятся ли к этому дети инвалиды которые воспитываются в родных семьях?
Нет не относятся, нашим деткам добавят около 100 грн. И лечите как хотите. Наши дети никому не нужны кроме нас.
Скажите пожалуйста что делать если нет жилья у матери с 3 детьми....постоянно меняем место жительства и школы.Сама воспитываю.Живу сейчас в селе роботы нет в данный момент...меньшему 6 лет.Какую помощ я могу получить от государства в такой ситуации и куда нужно оброщаца.
Вы можете оформить помощь по малообеспеченность. Если есть трое детей до 14 лет, согласно закона об охране детства, вы можете не работать, а быть дома по уходу за детьми, получая при этом пособие.
Неплохо.надо принять закон.чтобы родители которые берут детей сирот понимали ,что это дети.а не до16и все потому что многие берут детей с целью поставить своих детей на ноги .отчот по деньгам которые они на них получают,строго но по-другому никак.государство помогает маме выхователю а от мама выхователь не всегда ,после 16.она щитает что она ему ничего не должна.спрашываеться зачем брала ,для славы или быть мамой для сироты.мамы должны ставить дитей на облик по жытлу .многие сироты жывут на съёмных квартирах.а родители эти имеют все.да и вести проверку .
А ви покажіть приклад, як потрібно
я стою на біржі з 27.04.2020,маю 2дітей,маму пенсійного віку,хвору на коксартроз,потребує догляду,має 73 роки,має пенсію,аліментів не отримую,живемо в селі,праці нема,тільки підробіток,чи можу я розраховувати на допомогу як малозабезпечена?
У меня ребёнок инвалид сахарный диабет,получает 1638,проживает с мамой и папой относится ли он к этим выплатам?
Не относится. У сожалению ☹️☹️☹️
Дітям з інвалідністю, над якими встановлено опіку чи піклування значит добавляют, им значит надо, а если ребенок с тяжелым заболевание с инвалидностью живет в родной семье ему значит не надо..... Несправедливо очень.... у меня ребенок с сахарным диабетом 1 типа, тяжелая форма, инсулинозависимый.....