Жахіття війни не забути: більше 500 українських військових скоїли суїцид

8952
коментарі відсутні

Жахіття війни не забути: більше 500 українських військових скоїли суїцид

Війна наносить рани котрі не кожен ладен забути і часто однією з форм втечі від неї є самогубство, причому інколи воно наносить майже такі втрати як бойові дії.

Так, за січень 2018 року ВСУ втратили з небойових причин 22 військовослужбовців, причому 11 з них покінчили життя самогубством (5 в зоні АТО). Серед тих, хто наклав на себе руки три офіцери і 8 контрактників. Ще 6 спроб військовослужбовців покінчити з собою були вчасно попереджені. У той же час за цей же період у зоні АТО бойові втрати склали 12 осіб.

Народний депутат і радник президента з гуманітарних питань Ольга Богомолець у вересні минулого року повідомила, що з початку війни на Донбасі покінчили з собою понад 500 українських військовослужбовців. Статистика, м’яко кажучи, шокуюча, адже виходить, що практично кожен десятий загиблий в зоні АТО солдатів ВСУ самостійно звів рахунки з життям.

«Це – страшна статистика, яка вимагає негайного втручання держави та суспільства у ситуацію. На моє глибоке переконанння, психологічна підготовка бійців повинна починатися ще до бойових дій — на стадії мобілізації або підписання контракту. Люди повинні розуміти, на що вони йдуть і які наслідки для їхньої психіки це матиме. Для повернення їх до мирного життя має бути створена система надання психологічної допомоги, в яку включитися не лише медпрацівники, але й члени родин та суспільство. Держава повинна створити Міністерство у справах ветеранів та мережу ветеранських центрів в усіх регіонах України, де наші герої могли би проходити фізичну та психологічну реабілітацію», – писала тоді народний депутат.

За даними голови Комітету Верховної Ради у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю Олександра Третьякова більше тисячі учасників АТО покінчили життя самогубством.

За його словами «ця війна докорінно відрізняється від війни, яка була в Афганістані». За його словами, в Афганістані застосовувалося стрілецьку зброю, а «на цій війні застосовується артилерійську зброю». «І природно, всі психологічні травми пов’язані більше з цим. А це ще важче для солдатів. У багатьох є контузії», – сказав він під час міжнародній конференції «VETS: світові практики інтеграції ветеранів до мирного життя» у Києві.

Тим часом головний військовий прокурор України Анатолій Матіос повідомив, що за час проведення АТО щонайменше 554 особи вчинили самогубство (офіційна статистика ЄРДР станом на 01.04.2018).

При цьому – у поточному році Державним бюджетом України на заходи з психологічної реабілітації, соціальної та професійної адаптації учасників АТО та їх забезпечення санаторно-курортним лікуванням передбачено 109 млн. грн.

«Однак військові прокурори встановили, що централізовані заходи з психологічної реабілітації учасників АТО в Україні у 2018 році не здійснюються взагалі, оскільки Міністерство соціальної політики України до теперішнього часу чи то не спромоглося чи то не захотіло прийняти ряд нормативних документів, без яких укласти договори про надання послуг по реабілітації учасників АТО просто неможливо. Вимушені констатувати, що через об’єктивну відсутність достатньої кількості фахівців-психологів з практичним досвідом ( іх трохи більше 300, що катастрофічно мало на всіх військових держави) у військових частинах підхід до психологічної реабілітації з об’єктивних причин залишається вимушено формальним», – зазначив Матіос на власній сторінці у Фейсбуці.

За словами військового прокурора приблизно 2-3 українських військових щотижня вчиняли самогубство у зоні АТО, здебільшого це були зовсім юні хлопці 1995-1998 років народження.

«Ось така жахлива правда, і дані про самогубців не є і не можуть бути таємними», – підкреслив він.

Не можна сказати, що держава взагалі нічого не робить: з 2015 року психологічну допомогу отримали понад 13 тис., ще близько 5 тис. учасників АТО пройшли курс реабілітації за програмою НАТО. Тобто, всього курс психологічної реабілітації пройшло 5,88% військовослужбовців. Зрозуміло, що не всі 300 тис. воювали на передовій, але навіть якщо у боях брала участь половина, відсоток пройшли реабілітацію все одно вкрай низький. Наскільки ефективна надана психологічна допомога, судити складно, адже інформація про тих, хто покінчив з собою, знаходиться під грифом «цілком таємно» і невідомо, який відсоток проходив ці курси.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика