У Краматорську презентували масштабне соціологічне опитування про те, як громадяни розуміють права людини. Про те, які цінності та права є найважливішими для українців, зокрема, і для жителів Сходу України, дослідники розповіли в Антикризовому медіа-центрі.
“За результатами опитування, в першу п’ятірку цінностей українців входять свобода, безпека, справедливість, гідність та рівність. Причому мешканці Донбасу надали більшого пріоритету свободі, ніж безпеці, що доволі неочікувано в умовах збройного конфлікту. Проте таке сприйняття громадянами своїх прав відрізняє Україну від сусідніх пострадянських країн, де така цінність, як “порядок”, займає значно вищі позиції. Це певною мірою пояснює несприйняття українцями недемократичних форм управління та тиску з боку держави”, – зазначила Тетяна Печончик, голова правління ГО “Центр інформації про права людини”.
Ще однією несподіванкою для соціологів стало сприйняття альтернативи “свобода/матеріальний добробут”. В результаті дослідження виявилось, що населення Донбасу найбільш віддане ідеалам свободи: 74% опитаних готові терпіти певні матеріальні труднощі заради свободи та гарантії дотримання громадянських прав (в інших регіонах таких від 36 до 45%). Напевно, відповіді були дещо ідеалізованими, але вони чітко корелюються з досвідом розвинутих демократій – свободне суспільство є найбільш матеріально забезпеченим.
На жаль, мешканці Донбасу не активні щодо захисту свої прав. Лише 30% намагалися це робити, але у більшості випадків спроби були марними. Рівень пасивності та зневіри населення свідчить про серйозну кризу довіри до влади, і зокрема, до правоохоронних органів.
“Рівень дотримання прав людини у будь-якій країні є пропорційним громадській активності. Коли кількість пасивних людей драматично переважає, це створює підстави для недемократичних кроків влади. Інша важлива проблема – незнання громадянами механізмів відстоювання своїх прав, хоча в більшості випадків не йдеться про значні ресурси. Люди рідко звертаються до підрозділів державної безкоштовної правової допомоги, тому що переважно не знають про існування такої інституції. Тому правова обізнаність повинна стати в пріоритеті Міністерства освіти та Міністерства юстиції”, – наголосив Володимир Яворський, експерт ГО “Центр інформації про права людини”, представник авторського колективу дослідження.
Загалом у регіональному розрізі Донбас виявився більш толерантним до різних груп населення – вимушених переселенців, колишніх засуджених, наркозалежних, людей з непопулярними політичними поглядами тощо. Тут більша кількість людей вважає, що права цих груп у жодному разі не можна обмежувати.
Згідно з дослідженням, мешканці Донбасу песимістично оцінюють зміни у ситуації з правами людини, які відбулися з часів Євромайдану. Лише 2% вважають, що ситуація покращилася, 58% заявляють, що нічого не змінилося, а 23% переконані, що з дотриманням прав людини стало гірше.
“На жаль, люди відчувають, що суттєвого зламу системи у країні не відбулось. Однак на Донбасі оцінки дотримання практично всіх прав виявились вищими за середні показники по країні. Цікаво, що два роки тому оцінки були навпаки”, – додав Андрій Сухарина, аналітик Фонду “Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва”.
Довідково: Дослідження проводилось у липні 2018 року Фондом “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва та “Юкрейніан соціолоджі сервіс” на замовлення ПРООН в Україні та у співпраці з Центром інформації про права людини. Участь в опитуванні взяли 1 998 респондентів по всій Україні.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!