Жителів Луганської та Донецької областей закликають евакуюватися

Влада Донецької та Луганської областей звернулась до населення із закликом не чекати поки ворог знищить дім, а евакуюватися. Головний аргумент – те, що противник готує масований наступ.

Чи дійсно ризик такий серйозний? Чи варто боятися переселення та аргументувати відмову покидати рідні стіни тим, що нікуди їхати та немає грошей для життя в інших містах?

«Розвідки США та Великобританії практично одноголосні у своїх висновках – після втечі з Київської області та провалу на півночі, у Кремлі пріоритетною метою стала окупація Донбасу. Про те, якими методами здійснюється наступ агресора, ми знаємо по Маріуполю, Харкову, Чернігову, Волновасі. Яку ціну за це платить мирне населення, ми знаємо не тільки щодо ситуації у вищезгаданих містах, але й щодо звільнених Бучі, Ірпеню, Гостомелю. Тому, на мою думку, необхідність евакуації населення не має альтернативи», – наголошує виконавчий директор у Центрі прикладних політичних досліджень «Пента», політичний експерт Олександр Леонов.

Евакуація з Луганської області

Ще кілька днів тому голова Луганської ОВА Сергій Гайдай закликав усіх мешканців Луганщини виїхати в безпечніші регіони, поки ситуація не загострилася. Всі населені пункти цього регіону знаходяться під ворожим вогнем, проте люди досі сидять в укриттях і відмовляються від евакуації. Він наголосив, що обстріли не вщухають, а саме зараз ворог ще більше активується й готується наступати на Рубіжне, Кремінну та Попасну. Водночас люди не квапляться залишати свої домівки.

«Ми знаходимо людей в укриттях та пропонуємо їм евакуацію, але вони відмовляються. Чекають, доки війна не прийде у сусідній під’їзд, не буде знищено будинок, а потім ми дістаємо їх з-під завалів і тільки тоді вони погоджуються виїжджати», – розповів Гайдай у відеозверненні.

Окрім того, на Луганщині дуже складна гуманітарна ситуація. Допомогу у вказані міста та громади доставити неможливо через постійні обстріли. «Вантажі є. Ми веземо у Лисичанськ, Сєвєродонецьк, але до Рубіжного та Попасної довести не можемо».

За словами очільника Луганської ОВА евакуація проводиться щоденно і станом на 1 квітня тільки офіційно було евакуйовано більше 18 тисяч людей. До віддалених населених пунктів з кожним днем все важче доставляти гуманітарний вантаж – українцям радять якнайшвидше залишити небезпечні райони.

«Не зволікайте – треба виїжджати! З Луганщини сьогодні евакуйовано майже 1000 людей. Котрий день я ПРОШУ Вас – швидше приймайте рішення, час їхати в безпеку прийшов! Вбережіть своїх дітей! Разом з Патрульною поліцією, релігійною організацією та волонтерами сьогодні вдалося вивезти 452 мешканця Лисичанська, 136 з Кремінної, 22 рубіжанина, 117 з Гірської громади, 244 сєвєродончанина. Автобуси декілька разів потрапляли під обстріли, орки не хочуть, аби люди рятувалися. Проте, ми робимо неможливе, щоб зберегти Вам життя. Через постійні обстріли з Попасної людей вивезти не вдалося. Для тих, хто залишився будо завезено декілька тонн гуманітарної допомоги: їжу, ліки, засоби гігієни. Патрульна вже розвозить їх по бомбосховищам. Ще раз, не тягніть! Автобуси чекають Вас щоранку. Бережіть себе!», – написав Сергій Гайдай сьогодні, 4 квітня.

Евакуація з Донецької області

Ситуація в Донецькій області, очевидно, буде ускладнюватиметься, зазначив керівник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко. Він наголосив, що мирні люди мають тимчасово виїхати з регіону в безпечніші міста України.

«Одним із важливих важелів маніпуляцій та досягнення результатів для ворога буде населення. Тому мешканцям потрібно виїхати, щоб вибити цей важіль із рук окупанта. І захисникам Донбасу буде набагато легше бити ворога», — пояснив Павло Кириленко в інтерв’ю LIGA.net 3 квітня.

Водночас, за його словами, примусово виселяти мешканців Донеччини не будуть, хоча такі повноваження є у військового командування та місцевих адміністрацій.

«Ми ж не перетворюватимемося на окупанта. Найбільш ефективно розуміння самого населення. Ми зробимо все, щоб людям було куди повертатися», — зазначив він.

(У цьому контексті варто згадати Маріуполь. Саме у цьому багатостраждальному місті Донеччини окупаційні російські війська тримали та продовжують утримувати в заручниках тисячі мирних мешканців, у тому числі людей похилого віку та дітей. Більш того, росіяни не погоджують так звані «гуманітарні коридори» для евакуацій, перехоплюють автобуси з людьми та насильно вивозять цивільних людей у напрямку росії).

Більш детально про те, як російські окупанти використовують мирне населення для здійснення своїх планів, керівник Донецької ОВА Павло Кириленко розповів на каналі YouTube Донецька облдержадміністрація.

Краматорськ і Слов’янськ: чи варто їхати, якщо боїв немає?

Окупанти «сплять і бачать», як захоплять саме ці міста Донецької області. Вони постійно накаляють ситуацію вкидами у соціальних мережах та обіцянками «звільнити» Краматорськ і Слов’янськ та обіцяють «вже скоро» пройти по їхнім вулицям.

Безумовно, українські військові не допустять такого розвитку подій та жодного метра не віддадуть ворогу. Проте бути впевненими в тому, що війна пройде стороною, снаряд не прилетить саме у ваше вікно, також не можна. До того ж, ЗСУ буде набагато легше захищати міста, давати відсіч та вбивати окупантів, якщо менше буде хвилювання саме за цивільних людей.

«Вчора багатьох схвилювали слова Глави Донецької ОВА Павла Кириленка, що по можливості, потрібно покинути нашу область в безпечний регіон. Чому й навіщо? – Війна не закінчилася. Ворог продовжує звіріти на нашій землі вже 40 днів до ряду! По можливості, люди похилого віку, жінки та діти вже давно мали виїхати в безпечну зону. Є можливість – не чекайте. Не бійтеся залишитися в іншому місті. Величезна кількість волонтерів допомагають усім. Починаючи з логістики маршруту, закінчуючи розселенням та медикаментами», – зазначив міський голова Краматорська Олександр Гончаренко, закликавши чоловіків, «які поспіхом розштовхують матусь на пероні, щоб залишити місто», прийти до військкомату.

Повторив прохання щодо евакуації для жителів Слов’янської громади й Вадим Лях: «Особливо це стосується жінок із дітьми, пенсіонерів, людей із хронічними захворюваннями». Він зазначив, що зараз у ЗСУ головна задача – відстояти область та громаду, щоб людям було, куди повертатися. А завдання міської влади – зберегти населення, тож саме тому потрібно тимчасово виїхати у більш безпечні регіони.

Також керівник Слов’янської міської ВЦА додав, що найчастішим аргументом для того, щоб залишитися вдома, люди називають відсутність грошей, особливо це стосується самотніх матусь із дітьми. Але каже, що «це все відмовки».

«Давайте подивимося. Перебуваючи вдома, самотня мама з двома дітьми, один з яких молодший за 3 роки, отримує: допомога самотньої матері – 3400 грн, допомога з малозабезпеченості – 2800 грн та виплати на народження дитини – 860 грн. Виїхавши і ставши тимчасовими переселенцями, жінка зможе додатково до цієї суми отримати 2000 грн на себе та 3 тис. на кожну дитину. Інший приклад. Якщо пенсіонер отримує мінімальну пенсію у 2100 грн, виїхавши, він додатково отримає ще 2 тис., а за наявності інвалідності – 3000 грн», – зазначив він.

Наразі евакуаційні потяги вивозять людей безкоштовно. Їхати можна навіть з домашніми тваринами, тільки кішки мають бути у переносках, а на великих собак потрібно надіти намордник. Станом на 4 квітня з початку повномасштабної війни через Слов’янськ та Краматорськ потягами вивезли понад 80 тисяч людей.

«Ніхто з них не лишився на вулиці. У західній частині країни можна знайти як безкоштовне житло, так і оселитися за гроші. Часто надають безкоштовне харчування, одяг, роздають гуманітарну допомогу, працюють волонтери. Можливо, при безоплатному розселенні це буде не той рівень комфорту, до якого ви звикли. Але мова не йде про еміграцію. Це тимчасовий захід», – підкреслив Вадим Лях.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies