Житло для переселенців: хто і на що має право

Через анексію Криму та початок війни на сході України у 2014 році в країні з’явилась така категорія людей, як внутрішньо переміщені особи. Вони змушені були покинути свої домівки через окупацію і бойові дії та виїхати на підконтрольну Україні територію.

Шість років тому, як тимчасове рішення для переселенців, були створені місця компактного проживання. Зокрема, це переобладнані будинки державної форми власності та модульні містечка.

На сьогодні в Україні налічується 170 місць компактного проживання, де мешкає майже 7000 осіб.

Що таке соціальне житло та хто може його отримати

Соціальне житло безкоштовно надається тим громадянам, які потребують соціального захисту. Це може бути квартира у багатоквартирному будинку, кімната у гуртожитках чи садибний будинок. Отримати таке житло можуть люди, які стали на соціальний квартирний облік. Зокрема, це:

  • Внутрішньо переміщені особи, у яких відсутнє житло на підконтрольній Україні території, або якщо їхні домівки були зруйновані;
  • Люди, для яких таке помешкання є єдиним місцем проживання або ж вони мають право на поліпшення житлових умов відповідно до закону;
  • Люди, у яких середньомісячний дохід за попередній рік менший від вартості найму житла в даному населеному пункті.

Куди звертатися переселенцям для отримання житла та які документи потрібні

Для взяття на соціальний квартирний облік людина має звернутися із відповідною заявою до органу місцевого самоврядування за місцем проживання. Для переселенців це місце їхньої реєстрації за довідкою ВПО.

До заяви потрібно додати такі документи:

  • довідка про місце проживання та склад сім’ї;
  • копії документів, що посвідчують особу;
  • копія ідентифікаційного коду;
  • копії документів, що підтверджують право особи та членів її родини на надання пільг;
  • довідки про доходи за попередній рік;
  • відомості про вартість майна, що перебуває у власності на момент взяття на облік.

Рішення про взяття людини на квартирний облік приймає відповідний орган місцевого самоврядування протягом 30 робочих днів.

Житлові програми для переселенців

На сьогодні в Україні для переселенців існують програми, спрямовані на допомогу в придбанні або побудові власного житла. Одна з таких – «Доступне житло». За нею переселенці можуть отримати від держави підтримку у розмірі 50% вартості будинку або квартири.

Для участі в програмі необхідно подати заяву до регіонального управління Держмолодьжитла. Також це можна зробити і через сайт. Отримати гроші можна як на вже готове житло, так і на те, що будується.

Також переселенці можуть взяти участь у програмі «Власний дім». Це довгострокові кредити для придбання, спорудження або реконструкції житла у сільській місцевості. Для цього потрібно звернутися до регіонального фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі. Серед вимог до позичальників: проживання чи робота у сільській місцевості.

Окрім цього люди, житло яких було зруйновано через бойові дії, можуть отримати за це компенсацію від держави. Відповідні зміни були внесені Кабінетом Міністрів України до Постанови «Про затвердження Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій, які залишилися на попередньому місці проживання».

Раніше дія постанови поширювалась лише на житло, зруйноване внаслідок надзвичайних ситуацій. Допомогу на відновлення домівок можуть отримати люди, які залишаються проживати у тому ж населеному пункті та чиї оселі були повністю зруйновані. Дія постанови не поширюється на осіб, майно яких було пошкоджено. Крім цього, компенсація передбачається лише за житлові будинки та квартири, інші ж господарські споруди не враховуються.

Ірина Мартинова, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies