В Україні ряд злочинів називатимуться кримінальними проступками. Для їх розслідування створені нові підрозділи. Слідство має продовжуватись понад місяць, а тим, хто визнає провину та сплатить штраф, скасують судимість.
Проступок, а не злочин
В Україні впроваджено поняття кримінальних проступків. Відповідний закон набрав чинності 1 липня 2020 року. Згідно зі змінами у кількох законах та кодексах, зникає поняття злочину середньої тяжкості, а всі правопорушення тепер поділяються на злочини (тяжкі та особливо тяжкі) і кримінальні проступки.
Кримінальним проступком називається діяння, за яке закон передбачає покарання, не пов’язане з позбавленням волі. Частіше, це штраф розміром до 51000 гривень.
В українському законодавстві кримінальними проступками вважаються дрібні крадіжки (частина 1 статті 185 КК), хуліганство (стаття 296 КК), шахрайство (частина 1 статті 190 КК), незаконні дії з наркотичними засобами без мети збуту тощо.
У засуджених за цими статтями також з’явиться можливість позбутись судимості після повного відбуття покарання, тобто сплати штрафу. Правопорушник має активно сприяти розкриттю правопорушення, щиро покаятися та усунути завдану шкоду або повністю відшкодувати завдані збитки.
Замість слідчих – підрозділи дізнання
Слідчі давно чекали на спрощення порядку досудового розслідування нетяжких правопорушень. Ідея введення поняття кримінальних проступків виникла ще в кримінально-процесуальному кодексі, який був прийнятий у 2013 році. Однак на спеціальний закон слідчім довелось чекати 8 років.
До прийняття закону один слідчий у своєму проваджені міг одночасно розглядати сотні справ. Тепер слідчі очікують значного розвантаження від легких злочинів, і що в них стане більше часу на розслідуванні тяжких та особливо тяжких злочинів. Пояснюють, що нераціональне завантаження досудового слідства значно зменшувало його ефективність, призводило до затягування розслідування тяжких злочинів.
За оцінками правоохоронців, 60% правопорушень в Україні належать до легких і можуть розслідуватись за спрощеною процедурою, тобто через інститут кримінальних проступків.
Кримінальні проступки тепер розслідуватимуть підрозділи дізнання або уповноважені особи інших підрозділів (податкової, ДБР, НАБУ і т.і.). Саме формування нових підрозділів затягнуло введення закону в дію принаймні на півроку. Тепер поліція сформувала підрозділи дізнання, переважно з-поміж своїх же співробітників.
За місяць до суду
В першу чергу спрощення порядку досудового розслідування правопорушень невеликої тяжкості стосується строків. Вже через 72 години з моменту затримання порушника, дізнавач має подати прокурору всі зібрані матеріали та повідомлення про підозру. Все розслідування мають бути завершені максимум за 30 днів і передані до суду.
Якщо обвинувачений не заперечує обставини, встановлені під час дізнання, то суд розглядає обвинувальний акт щодо вчинення кримінального проступку без проведення судового розгляду в судовому засіданні, тобто за відсутності учасників судового провадження. Такий розгляд має значно прискорити винесення рішення.
Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!