Зміни у програмі “Доступні ліки”: чи досягається те, що планується

4566
коментарі відсутні

Зміни у програмі “Доступні ліки”: чи досягається те, що планується

Система ліків для “пільговиків” назбирала багату історію нарікань від пацієнтів в частині корупційних складових з рецептами та незрозумілих кроків влади різного рівня. Система з роками тільки збільшувала недовіру громадян до держави у цілому. У квітні 2017 року Урядом була започаткована програма “Доступні ліки”. Програма є частиною реформування всієї медичної галузі. За цей час Програма пройшла декілька етапів, які поступово ведуть до незворотних змін старої системи. Виписано 10,8 млн рецептів, з них погашено 9,2 млн, що становить майже 85%. Долучення пацієнтів до Програми збільшились на 300 тисяч: з 1,1 до 1,4 млн осіб.

Що було на старті і як зараз

Спочатку “Доступні ліки” фінансувались коштом субвенції, яка надавалась з державного бюджету та спускалась на рівень місцевих бюджетів. Далі гроші розподілялись між розпорядниками коштів – лікарнями. Вони укладали договори з аптеками, у яких пацієнт мав можливість отримувати життєво необхідні ліки.

З 1 квітня 2019 року замість субвенції існують договори з НСЗУ. Договори охоплюють аптеки, лікарні, медичні заклади різної форми власності, тож відшкодування вартості ліків здійснюється за договором між НСЗУ та суб’єктом господарювання, яке торгує ліками. Тобто, гра за новими правилами. Новизна у тому, щоб значно скоротити та зробити якомога прозорим шлях ліків до пацієнта.

Тому не дивно, що одним з етапів Програми був перехід до більш досконалої форми виписки рецепту на “Доступні ліки”. Так, з 1 квітня 2019 року рецепт виписується виключно в електронній формі. Формі, яка тягне за собою багато зручних цікавинок.

Чи досягається прозорість та чи виконується обіцяне

Одна з обіцянок, яку супроводжували нововведення за Програмою, стосувалась усунення географічних обмежень для пацієнтів. Тобто, за електронним рецептом можна отримувати препарат у будь-якій аптеці, яка бере участь у Програмі, незалежно від місця її розташування, незалежно від лікарні, де був виписаний рецепт. У Донецькій області, наприклад, було виписано 561,7 тис. рецептів, з них погашено 478,5 тис., що становить 85,2%. Але в області є міста, в яких число погашених рецептів перебільшує число виписаних:

  • Добропілля – 124,1%,
  • Бахмут – 127,2%,
  • Лиман – 139,3%,
  • Волноваха – 170,1%,
  • Курахове – 232,1%.

Таку “аномалію” не важко зрозуміти, якщо поглянути в графи про інші міста чи селища. В них можна побачити значний відрив між виписаними та погашеними рецептами, не на користь останніх.

Може виникнути думка, що такий перерозподіл виник саме у Донецькій області з відомих причин. Але в інших областях також є багато міст з “аномальними” відсотками, наприклад:

  • Мелітополь (Запорізька обл.) – 115,4%,
  • Козятин (Вінницька обл.) – 160,8%,
  • Рогатин (Івано-Франківська обл.) – 181,4%.

Зрозуміло, що таку картинку додають селища, де погашені рецепти майже на нулі, бо в селищах просто немає відповідної аптеки. Та покриття аптеками мережі медичних пунктів, які виписують рецепти і навіть відстань між аптеками можна також побачити онлайн.

Ці дані здатні зруйнувати стереотипи про деякі моменти, як то: частота аптек або відстань одна від іншої у різних областях. Так, Донецька область, у якій пролягає лінія фронту, значно випереджає області з гірськими районами за середньою відстанню між аптеками. Та і гори, виявляється, не саме вирішальне у формуванні списку. А він вперто звітує про останні місця та доповідає про середню відстань між аптеками у майже 12 км! І це не біля Карпат. Це Кіровоградська та Херсонська області.

Зміни у програмі

Отже, переваги передачі адміністрування одному центру – НСЗУ та його звітність онлайн дозволяє бачити не виходячи з дома багато корисної інформації. Окрім статистичних даних про динаміку виписаних та погашених рецептів, можна дізнатись про найближчу аптеку, яка залучена до програми “Доступні ліки”. Можна зателефонувати туди при потребі, щоб уточнити наявність саме необхідних ліків.

Також можна вдома побачити, в якому статусі знаходиться та чи інша аптека: чи підписаний у неї договір с НСЗУ, а це відповідає на питання, чи приймає вона участь у програмі “Доступні ліки”. А може якась аптека тільки подала пакет документів на підписання договору, тож є можливість дізнатись, коли вона почне обслуговувати пацієнтів вкрай важливим для них – необхідними ліками. Ліками, за які заплатила держава і за які вона звітує онлайн.

Марина Романцова. “Донеччина. ЗмІнИ”


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика