Змінити звичайний паспорт на ID у Донеччині: чи здійсненна місія
Урядовий портал нещодавно нагадав, що з 1 листопада громадяни України будуть мати можливість замінити паспорт-книжку на паспорт-картку. Новину посилили запевненнями, що зробити це можна «за бажанням у будь-який час».
Для цього існує три варіанти:
- запис в онлайні на сайті Державної міграційної служби (ДМС) України,
- запис через термінал безпосередньо у відповідному територіальному відділенні ДМС,
- поточна черга “сьогодні на сьогодні” у ньому ж.
Заміна паспорта – це не обов’язкова процедура. Паспорти-книжки залишаються дійсними й існують паралельно з новим видом паспортів-карток, які ще називаються ID-паспортами.
ID-паспорт це внутрішній документ громадянина України. Його виготовляють у вигляді картки, що посвідчує особу на території нашої держави. Оформити ID-паспорт можна лише за місцем реєстрації особи. ID-паспорти для громадян віком від 14 до 18 років діють чотири роки, з 18-ти років – десять.
ID-паспорти мають високий рівень захисту, їх майже неможливо підробити. Біометричні данні та відбитки пальців, які містить ID-чіп, не дозволять скористатись таким паспортом нікому, окрім власника. ID-паспорт виготовлено зі зносостійкого пластика. Такий документ зручний у використанні і не псується так, як паперовий.
З ID-паспортом відпадає необхідність мати при собі довідку з податкової інспекції, так званий ідентифікаційний код. Чіп ID-паспорта також містить електронний цифровий підпис (лише для осіб, які досягли 18-річного віку). Він дозволить використовувати різноманітні е-сервіси за допомогою ID-паспорта та отримувати адміністративні послуги не виходячи з дому.
Введення ID-паспорта почалося у 2016 році. До 1 листопада 2018 року він видавався тільки замість втраченого або вкраденого, а також особам, які досягли 14-річного віку. Важливий момент в історії зі школярами: для реєстрації на ЗНО та вступу до вишів варто завчасно потурбуватися про оформлення ID-паспорта.
Витрати на оформлення першого паспорта громадянина України для осіб 14 років безкоштовне. Для тих, хто змінює паперовий документ на пластиковий, існує адміністративний збір, який залежить від терміновості, а саме: протягом 20 робочих днів – 279,00 грн., протягом 10 робочих днів – 366,00 грн.
З чим доводиться стикатися у реальному житті мешканцям Донеччини, які вирішили перейти до більш зручної та цивілізованої форми документа
Виявилось, що перший варіант – запис в онлайні – не дуже допомагає зміні паперового паспорта на його ID-брата. Зловити вдачу можна тільки з наступом нової доби, від 00:00. І, як виявилось, до декількох хвилин, а іноді навіть секунд. Бо всі наші спроби записатись в е-чергу протягом понад три тижні не дали результатів. Обіцянка влади про «будь-який час» вщент розбивається об залізну зайнятість та перезавантаженість сайту ДМС України.
Таку картину також підтверджують чисельні скарги користувачів соцмереж та відповіді міграційної служби на її офіційній сторінці в Фейсбуці.
Другий варіант – похід до Краматорського міського відділу ДМС – додає до картини інших барв, але ніяк не райдужних. Бо похід теж мало що вирішує у плані отримання місця у черзі на заміну паспорта. Спроба роздобути талон через термінал в установі «радує», як і сайт ДМС. Бо відповідає громадянам теж саме: “вибачте, талонів наразі немає”.
Робітник, який керує біля термінала, пояснив, що кожен робочий день, окрім неділі та понеділка, може записати не більше 12 (!) відвідувачів. Люди займають живу чергу задовго до початку роботи установи. Їх кількість перебільшує у рази кількість заповітної цифри «12».
Тому залишається очікувати попадання до спеціалістів Краматорського міського відділу ДМС, що зветься: третій варіант – поточна черга “сьогодні на сьогодні”. Очікування, яке зовсім не гарантує появи щілинки та незбагненного щастя через чиюсь невдачу. Очікування, яке ставить питання, іноді незручні: чи бажання якесь не таке, чи «будь-який час» це не той, що вміщує доба. Чи може мешканці регіону не громадяни України?
Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!