Змушують йти у безоплатну відпустку? Як захистити свої права

4664
коментарі відсутні

Змушують йти у безоплатну відпустку? Як захистити свої права

Під час карантину почастішали випадки, коли роботодавці підприємств, що мають скоротити, а то й припинити свою роботу, змушують працівників писати заяви на безоплатні відпустки. Такий спосіб зберегти робочий колектив вигідний лише роботодавцю. Працівники, що йдуть у відпустку заради збереження робочого місця, лишаються без зарплатні на невизначений термін.

До кого і яким чином звертатись за встановленням справедливості, розповів представник Уповноваженого з прав людини в Донецькій та Луганській областях Павло Лисянський. На його думку, примушення до безоплатної відпустки – не законне і у вас є достатньо інструментів, щоб захистити свої права.

Змушують йти у безоплатну відпустку? Як захистити свої права - Фото №1

Павло Лисянський, представник Уповноваженого з прав людини в Донецькій та Луганській областях

 

Головне, почати вирішувати ситуацію з правильного кінця – з самого нижнього рівня. Це потрібно для того, щоб, якщо справа дійде до суду, у вас будуть на руках докази, якими інструментами ви вже скористались, щоб відновити законні права. Перший етап – звернення до профспілки.

 

Як заручитись підтримкою профспілки

 

Профспілкова організація підприємства має стати першим помічником в ситуації примушення до безоплатної відпустки. Профспілка – це адвокат працівника. Вона наділена  повноваженнями допомагати працівникам у подібних ситуаціях і має працювати на вас, бо ви сплачуєте профспілкові внески, з яких отримують зарплати голова і бухгалтер.

На вашому боці і закон. Згідно зі статтею 2 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», профспілки створюються для захисту як трудових, так і соціально-економічних прав та інтересів своїх членів. За статтею 19 цього ж закону, профспілка може представляти ваші інтереси не тільки перед роботодавцем, а і в місцевих чи державних органах та судах.

Стаття 20 закріплює за профспілками право на укладення колективних договорів чи угод від імені працівників та на проведення колективних переговорів.

Отже, профспілки представляють ваші інтереси і коли вас змушують йти у безоплатну відпустку. Перше, що варто зробити – це прийти до голови профспілки і написати заяву на його ім’я. В заяві вкажіть, що вас змушують написати заяву на безоплатну відпустку і це порушує ваші права на оплату праці і відпустки. Як член профспілки, у своїй заяві ви просите втрутитись в цю ситуацію голову, як законного представника, що має вас захищати перед роботодавцем.

Ситуація може бути врегульована вже на цьому рівні. І ви можете зекономити купу часу та нервів на подальших етапах захисту прав.

Профспілковий комітет бере участь в колективних перемовинах. Наразі зараз на трьох підприємствах Донеччини роботодавці хочуть змінити колективні договори і передбачити в них, що під час введення в країні карантину працівників можна відправляти в безоплатну відпустку. Без рішення профспілки такі зміни в договорі неможливі. Тому від профспілки багато чого залежить на підприємстві.

Однак бувають такі випадки, коли профспілка на підприємстві не працює на захист прав робітників.

В такій ситуації законодавство дозволяє створити альтернативну профспілку. Для цього достатньо трьох працівників підприємства. Така ініціатива навіть може стати поштовхом для старої профспілки щоб змусити її співпрацювати з робітниками.

 

Роботодавець несе кримінальну відповідальність

 

Дії роботодавця, який змушує йти у безоплатну відпустку, підпадають під статтю 173 Кримінального Кодексу України «Грубе порушення угоди про працю». Серед покарань – штрафи, втрата права займатися певною діяльністю чи обіймати посади, арешт або обмеження волі на строк до двох років.

Якщо ж за відмову йти в безоплатну відпустку вам погрожують звільненням, то такі дії вже підпадають під статтю 172 Кримінального Кодексу, яка визнає незаконне звільнення працівника з роботи з особистих мотивів грубим порушенням законодавства про працю. За це можна втратити посаду чи отримати покарання у вигляді великих штрафів, виправних робіт і навіть арешту. Саме ці статті ви можете згадувати у заяві до поліції.

Однак, якщо ви відмовляєтесь йти у безоплатну відпустку під час карантину, роботодавець може запропонувати вам працювати. Така пропозиція від роботодавця порушує постанову Кабінету Міністрів України Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Це теж привід звернутись до поліції з заявою, що роботодавець примушує вас працювати під час карантину, чим порушує постанову Кабміну.

 

Що робити роботодавцю

 

Звичайно, у зв’язку з карантином, роботодавець опинився не в кращому становищі і будь його воля – не припиняв би роботи. І може так статись, що прибуток підприємства залежить від відвідувачів, наприклад, у закладі громадського харчування або сфері послуг. При цьому законодавство не звільняє роботодавця від його обов’язку вчасно платити робітникам зарплату.

На час карантину підприємство може визнати вимушений простій. Стаття 34 Кодексу законів України про працю пояснює, що простій – це призупинення роботи у таких обставинах, коли підприємству не вистачає організаційних чи технічних умов для виконання роботи. За ст. 113 цього ж Кодексу передбачено, якщо простій виникає не з вини працівника, цей час оплачується йому не менш ніж у дві третини тарифної ставки встановленого окладу.

Тож, якщо ви не згодні йти у безоплатну відпустку, роботодавець має об’явити простій підприємства і сплачувати вам дві третини окладу. Це гарантія, передбачена законодавством. Якщо підприємство не має грошей навіть на частину зарплати, Павло Лисянський рекомендує взяти на це кредит.

Є історії, коли роботодавці намагаються визнати карантин форс-мажорними обставинами, які позбавляють їх від зобов’язань перед працівникам. Однак, це не вірно, карантин не вважається  форс-мажорними обставинами. На сьогодні саме таку позицію займає інспекція з питань праці.

 

Алгоритм дій працівника

 

Коли адміністрація підприємства примушує йти у відпустку за власний кошт

  • Напишіть заяву на ім’я керівника підприємства з відмовою або з пропозицією перейти на дистанційну роботу. Заяву зробіть у двох примірниках. На один з них (ваша копія) візьміть резолюцію про отримання вашої заяви. Другий примірник лишаєте в приймальні.
  • Напишіть заяву на ім’я голови профспілки з проханням захистити ваші трудові права.
  • Якщо ваша профспілка не діє, втрьох з колегами організуйте альтернативну профспілку і зверніться до керівника підприємства з пропозицією скласти колективну угоду.
  • Якщо переговори заходять в глухий кут, напишіть скаргу до Головного управління Держпраці в області.
  • Якщо отримали погрози про звільнення, напишіть заяву до Головного управління національної поліції в місті.
  • Якщо в поліції чи Держпраці проігнорували ваше звернення, напишіть скаргу Уповноваженій Верховної ради України з прав людини або представнику уповноваженого в регіоні.

В Донецькій і Луганській областях пишіть на e-mail. Також можна зв’язатись з Павлом Лисянським через його сторінку у фейсбуці.

Відпустка під час карантину можлива тільки за добровільною згодою робітника, або якщо профспілка на зібранні колективу з керівництвом ініціювала колективне рішення і певну угоду. Та  пам’ятайте, що піти у відпустку – це ваше право, а оплата за простій –  економічні гарантії, надані вам законодавством.

 

Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика