З початку повномасштабної війни з росією тисячі медичних працівників в Україні були змушені змінити місце проживання та відповідно шукати нову роботу. Для багатьох це виявилося складним завданням, бо не всі лікарні розміщують у відкритому доступі свої вакансії, а бігати по закладам з питанням про працевлаштування теж не дуже приємно. Тож багато хто був вимушений шукати іншу роботу, а відтак – втрачати кваліфікацію лікаря. Водночас відновлення медицини на деокупованих територіях неможливо без збереження кваліфікованих кадрів. Розуміючи цю проблему, у Міністерстві охорони здоров’я у 2022 році розробили портал вакансій для медичних працівників.
«Оббігати всі лікарні нереально»
Світлана – дитячий лікар зі Слов’янська, має спеціалізацію неонатолога та гастроентеролога. У рідному місті працювала в обласній дитячій лікарні, але на початку повномасштабної війни виїхала до Полтави, де вже деякий час її чоловік працював фармацевтичним представником.
«Перші пару місяців у Полтаві я навіть не шукала роботу, бо була впевнена, що війна ось-ось закінчиться. Потім зрозуміла, що все надовго й треба десь працевлаштовуватися. Звісно, розглядала тільки медичну сферу за своїм фахом, бо я люблю свою роботу та не хочу втрачати кваліфікацію. Завдяки чоловіку, який відвідував медзаклади та розпитував про вакансії для мене, я доволі швидко знайшла роботу на пів ставки», – розповіла Світлана.
Тоді, у 2022 році, з Полтави виїхало багато місцевих лікарів, тому були вільні місця. Але коли через певний час лікарка вирішила шукати підробіток, то в неї нічого не вийшло. Каже, що оббігати всі лікарні нереально, плюс можна не застати керівника на робочому місці, а підлеглі часто відмахуються від шукачів роботи, мовляв, немає вільних місць.
«Я вважаю, що запровадження єдиної платформи, на якій зібрані вакансії з усієї країни, це дуже правильно. Це значно полегшить медикам-переселенцям пошук роботи, бо оббігати всі лікарні нереально. Наприклад, ми з чоловіком плануємо перебиратися з Полтави на Київщину, до своїх дітей. Там теж доведеться працевлаштовуватись. Впевнена, що скористаємось цим порталом», – поділилася Світлана.
Прозорість та зручність
Два роки тому, влітку 2022 року, у Міністерстві охорони здоров’я вже створювали портал вакансій для медиків, але він повноцінно так і не запрацював, бо вакансій на ньому було розміщено мало. Над цим питанням замислилися представники громадськості, а саме рада ВПО у Києві. За словами членкині ради Юлії Володченко, переселенки з Краматорська, тоді заклади охорони здоров’я не мали в обов’язковому порядку розміщувати інформацію на порталі про те, яких медпрацівників їм бракує.
«Медики, що евакуювалися з окупованих громад або тих, де ведуться активні бойові дії, мали оббігати лікарні, щоб дізнатись, чи можуть вони отримати роботу. Я вже не говорю про те, що такий формат вирішення питання з керівником закладу за зачиненими дверима є непрозорим і надавав керівнику закладу охорони здоров’я потенційну можливість приймати рішення щодо працевлаштування медпрацівника в незаконний спосіб. Просто кажучи – за хабар», – висловила думку Юлія Володченко.
Тому поява оновленого «Єдиного вебпорталу вакантних посад у закладах охорони здоров’я» дуже тішить громадську активістку. Більш того, під новиною про початок роботи порталу були враховані зауваження Юлії Володченко, на які відповів особисто міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
Згідно з постановою Кабміну, тепер проведення добору на вакантні посади в державних та комунальних закладах охорони здоров’я, відбуватиметься виключно з використанням єдиного вебпорталу. Також подання медзакладами до ресурсу інформації про вакантну посаду має здійснюватися протягом 10 робочих днів з дня її утворення або вивільнення відповідної посади. Тобто тепер заклад охорони здоров’я зобов’язаний викладати всі наявні вакансії на портал.
«Люди – це основний ресурс відновлення нашої країни не тільки в майбутньому, а вже зараз. І забезпечуючи прозорий та якісний доступ, зокрема медиків до працевлаштування, держава зберігає власний кадровий потенціал. Бо медпрацівники мають можливість виїхати в той регіон або громаду, які для них є найбільш зручними. І влаштуватись за своєю спеціальністю, не змінюючи вид діяльності через відсутність вакансій або корупцію в цьому процесі», – наголосила Юлія Володченко.
Світлана Денисенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!