Званівська громада відсвяткувала фестиваль вареників

Фестиваль вареників у Званівській сільській ОТГ став уже традиційним – цього року його проводять утретє. Через карантинні обмеження свято не відмінили, його перевели в онлайн.

Фестивальна громада

Званівська громада об’єдналась восени 2017 року. Сильним об’єднуючим фактором стало історичне минуле: на території Званівської ОТГ живуть родини переселенців – лемки та бойки, яких вимушено переселили на Донеччину з польських земель в 50-ті роки минулого століття. Два фестивалі – вареників улітку та Різдвяний передзвін взимку – проводять тут на рівні свята громади.

Звідки прийшла ідея

Традиції ліпити вихідними днями вареники з різною начинкою зберігаються й нині. Вареники варять у кожній родині кожні вихідні. Отже, це обов’язкова страва для жителів Званівської громади. Ідея проводити фестиваль вареників народилась у місцевої жительки Людмили Телеги, яка очолює місцевий осередок ветеранів праці. Організатором свята став Званівський сільський будинок культури.

Величезний вареник

Фестиваль завжди проводять під свято Петра і Павла, яке святкується щороку 12 липня. Вітають чоловіків громади на ім’я Петро і Павло, пригощають усіх смачними варениками. Директорска сільського клубу культури Наталя Шишко згадує, що в 2018 році на першому фестивалі  вареники ліпили 11 господарочок, проводили майстер-класи, конкурси, виставки та концерт. Установили рекорд громади – зварили величезний вареник у 40-літровій каструлі. Цей рекорд став можливий завдяки місцевій підприємниці Ірині Сиранець.

Найбільша кількість

У 2019 році в рамках фестивалю провели конкурс – хто наліпить більше вареників. Цього року уже 21 господиня взяла участь у фестивалі. Кожна з них по-своєму прикрасила страву, начинки також були різними. З вишнями, картоплею, сиром, печінкою, ягодами…. За допомогою харчових барвників зробили кольорове тісто. Склали усі вареники на довгий стіл і порахували – вийшло 1580 штук.

Вареники онлайн

Цього року карантин завадив проводити свято та масові гуляння. Але відмовлятись від традицій у Званівській ОТГ не мають намір, тому фестиваль  перевели в онлайн-режим. Створили групу в соцмережах. Господиням запропонували зліпити вареники вдома, поділитись фото та відео процесом. Артисти місцевого будинку культури, які також ліпили вареники, записали «вареничну» пісню і змонтували відеоролик.

Для соціальної згуртованості

Проведення подібних фестивалів та свят важливо для формування нової ідентичності об’єднаної громади, зазначає керівник Донецького офісу Програми «U-LEAD з Європою» Максим Ткач.

«Нові територіальні громади, які з’являються завдяки децентралізації та в рамках формування нового базового рівня місцевого самоврядування, раніше іноді навіть не були об’єднані спільним життям. Особливо це стосується сільських територій, свята для яких проводились лише на рівні районів. Званівська громада сформувалась завдяки традиціям та зберігає і примножує їх. Такі фестивалі  важливі й для соціальної згуртованості», – коментує Максим Ткач.

Розвиток бізнеса та туризму

Званівська сільська ОТГ чи не найменша серед уже створених на Донеччині громад. Вона об’єднала шість населених пунктів двох сільрад, а загальна кількість населення складає 3 тисячи жителів. Маленька громада живе та активно розвивається.

У грудні минулого року Званівська громада затвердила Стратегію розвитку ОТГ на період до 2027 року. Цим документом сформоване стратегічне бачення громади. Званівська громада – економічно спроможна і соціально-орієнтована та згуртована спільнота, територія комфортного та безпечного проживання жителів, які забезпечені основними послугами відповідно до потреб та мають можливості розвитку у різних сферах життєдіяльності.

На найближчі сім років зробили ставку на економічний розвиток громади та підвищення якості життя. Саме такі стратегічні цілі визначила для себе Званівська ОТГ. Будуть розвивати бізнес та туризм, підвищувати безпеку  та доступність, покращувати якість надання базових послуг місцевим жителям.

Ольга Нікуліна, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies