28 громадських організацій прагнуть змінити законодавство для відновлення України
Зокрема, 25 нових учасників долучилися до коаліції «Інклюзивне Відновлення України». Саме об’єднання наприкінці грудня заснували три громадські організації: «Центр дозвілля дітей з інвалідністю «ДИВОСВІТ», «Точка Доступу», «Добропільський центр молоді «ДОБРО». Перша робоча онлайн-зустріч учасників неформальної коаліції відбулася 16 січня. Під час неї громадські організації могли розказати про свою діяльність, і чому вирішили долучитися до об’єднання.
Зміни потрібні на вищому рівні
На сьогодні в українському законодавстві є три постанови Кабміну, які регулюють та координують процес повоєнної відбудови. Це такі документи: № 486 «Про підготовку до дій із стабілізації ситуації на деокупованих територіях Донецької і Луганської областей та їх реінтеграції», № 731 «Про затвердження порядків з питань відновлення та розвитку регіонів і територіальних громад», № 1159 «Про затвердження Порядку розроблення, проведення громадського обговорення, погодження програм комплексного відновлення області, території територіальної громади (її частини) та внесення змін до них».
«На жаль, в Донецькій області програма комплексного відновлення не розробляється і найближчим часом розроблятися не буде. Облдержадміністрація каже, що це неможливо через те, що велика кількість територій окупована, замінована. В умовах активних бойових дій проводити ґрунтовне соціологічне дослідження немає можливості. В принципі, я з цим згодна, але хочу сказати, що в Херсонській області, де частина території також окупована, Херсонська облдержадміністрація почала розробку програми комплексного відновлення. Крім того, вона створила консультаційну раду, куди включила велику кількість представників громадськості, бізнесу, освітян, представників донорів, і залучила їхню допомогу до процесу розробки», – розповіла голова ГО «Центр дозвілля дітей з інвалідністю «ДИВОСВІТ» Юлія Володченко.
Три громадські організації з Донеччини вирішили утворити неформальну коаліцію «Інклюзивне Відновлення України». Вони хочуть змінити законодавство, аби громадськість могла брати участь у плануванні відновлення.
25 організацій вже стали членами коаліції
Нині до коаліції долучились 25 громадських організацій з різних областей України. З ними та тими, хто хоче доєднатися, провели першу робочу зустріч.
ГО «Місцевий розвиток громад» з Часового Яру вже є чинним членом коаліції. До повномасштабного вторгнення представники організації займалися питаннями децентралізації, корупції, вивчали громадську думку і опрацьовували питання перехідного правосуддя. Після лютого 2022 року відкрили гуманітарний штаб.
«Дуже непокоїть рівень залученості громадськості до обговорення планів, і тому вважаю це пріоритетним напрямком. Хочемо активно долучатися до роботи коаліції», – зазначив керівник ГО «Місцевий розвиток громад» Руслан Макарович.
Продовжує працювати на Донеччині команда ГО «Клуб рибалок України-Юей Фішинг Клуб». Організація має осередки, де люди отримують соціальну, психологічну та юридичну допомогу. Клуб рибалок України-Юей Фішинг Клуб» також долучився до неформальної коаліції.
«Нині ми сфокусовані на деокупованих територіях: Святогірськ, Лиман. Там, де дозволяє безпекова ситуація, працюємо. Ми допомагаємо з самим відновленням і підтримуємо населення. Цікаво долучитися до розробки глобальних проєктів, оскільки ми розуміємо, що наша Донеччина – єдиний організм, який потребує комплексного відновлення», – розповів представник громадської організації Олександр Іванов.
До тих, хто прагне змін у законодавстві, долучилася ГО «Центр інноваційного розвитку «Персона» з Павлограда, що на Дніпропетровщині. Голова організації Олена Кочанова розповіла, що напрямками їхньої роботи є соціально-психологічна підтримка та навчання інструментам демократії.
«Програми відновлення ні в місті, ні в області у нас поки що немає. Тому ми пішли до мережі («Мережа організацій громадянського суспільства з Відновлення» від ІСАР «Єднання» – ред.), щоб бути у цій когорті людей, які роблять зміни і доносять їх до людей. Наша організація з самими документами ніколи не працювала і це можливість для нас навчитися самим, а також навчити усіх інших», – додала голова ГО «Центр інноваційного розвитку «Персона» Олена Кочанова.
Бути корисними у відбудові
Процес долучення нових членів до неформальної коаліції триває. Одна з таких громадських організацій – «Агенція відновлення та розвитку». Її команда працює над написанням низки проєктів, які спрямовані на відбудову.
«Пишемо плани відновлення для самих громад, стратегії розвитку для них, долучаємося, консультуємо десятки інших громад саме з написання цих документів», – розповів член правління ГО «Агенція відновлення та розвитку» Тарас Бик.
До повномасштабного вторгнення представники ГО «Сила ідей» займалися розвитком культурного сектора Авдіївки: влаштовували фестивалі, створювали мурали тощо. Нині продовжують втілювати гуманітарні проєкти. Зокрема у Павлограді спільно з іншими громадськими організаціями облаштували інтеграційний простір. «Сила ідей» входить до громадської спілки «Коаліція «На лінії зіткнення», яка вже увійшла до складу неформальної коаліції «Інклюзивне Відновлення України». Та «Сила ідей» може подати заявку на приєднання також і окремо.
«Ми продовжуємо працювати над інтеграцією ВПО. Їздимо там, де є Авдіївська громада, аби підсилити, допомогти, просто поговорити. В коаліції хочемо бути, бо бачимо, що багато хто хоче повернутися. Зараз про це складно говорити, бо в Авдіївці руїни. Але точно ми можемо бути корисними на етапі планування та формування певних документів, якщо вони стосуватимуться культури, освіти, просвіти і таке інше», – додала голова ГО «Сила ідей» Євгенія Васильєва.
Своїм досвідом готові поділитися і представники ГО «Асоціація громадських радників України». Організація налічує 163 особи по всій Україні. З них 23 громадських радники на Донеччині, які консультують з юридичних питань, допомагають звертатися до влади і займаються просвітницькою діяльністю.
«Ми вже почали робити певні кроки щодо відновлення. Протягом року у нас було реалізовано декілька проєктів з відновлення щодо екологічних питань, створення можливостей для захисту прав військових та членів їхніх родин, підтримка та розвиток потенціалу жінок-ВПО у сільських і малих громадах. Ми проводили дискусії з бізнесом, органами державної влади та місцевого самоврядування, іноземними інвесторами щодо організації життя та залучення інвестицій у Донецьку, Луганську, Сумську та Чернігівську області. У нас є досить великий людський потенціал з різними знаннями та вміннями», – зазначила представниця ГО «Асоціація громадських радників України» Альона Мирошниченко.
Надалі 25 членів неформальної коаліції на рівних правах із засновниками більш детально плануватимуть наступні кроки. Зокрема будуть займатися розробкою плану адвокаційної кампанії та комунікаційної стратегії. Також напрацьовуватимуть зміни до законодавства у сфері відновлення, аби на підставі цього удосконалити механізми залучення громадськості до цих процесів. Наприкінці лютого планують провести конференцію у Києві і лобіюватимуть напрацьовані зміни до законодавства.
Читайте також: Громадські активісти створили коаліцію, аби всі охочі могли долучитися до післявоєнної відбудови
Коаліція була створена в рамках проєкту “Розробка прозорих та інклюзивних механізмів залучення представників громадськості до процесів відновлення України” за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту Спільнота громадянського суспільства України “Відновлення”, що фінансується Посольством США в Україні.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!