Адаптація переселенців та підтримка громадських організацій: як «Точка доступу» працює в нових реаліях
Громадська організація «Точка доступу», яка до повномасштабного вторгнення працювала між Краматорськом і Києвом, нині розширила географію.
Через наближення лінії фронту на Донеччині команда виїхала в інші міста України. Наразі працюють у Ворохті, Львові, Ужгороді, а також у Києві. Організація дещо розширила фокус своїх проєктів, зокрема один із них направлений на адаптацію та інтеграцію переселенців у громади, що приймають.
У краматорському офісі «Точка доступу» залишилися лише меблі
Команда «Точки доступу» нині роз’їхалася по різних куточках України. Зокрема, колектив працює у Ворохті, що в Івано-Франківській області, Львові, Ужгороді, а також у Києві. Досвід переїзду в інше місто в “Точки доступу” був. У 2014-ому команда з Донецька виїхала в Краматорськ.
«Досвід 14-ого року нас навчив всі документи зберігати в електронному вигляді. Фізично у Краматорському офісі майже не було нічого цінного з документів чи паперів. Всі свої архіви ми систематично раз на квартал відправляли у Київський офіс чи до інших колег, де було безпечно. Всі ці роки ми розуміли, що війна не скінчилася», – розповідає виконавча директорка ГО «Точка доступу» Анастасія Прокопенко.
Своїм досвідом переїзду громадська організація ділиться з іншими об’єднаннями. Нині у краматорському офісі «Точки доступу» залишилися лише меблі та бібліотека з корисними книгами й брошурами. А от команда забрала свої ноутбуки, за якими працювала. Анастасія каже, що переїзд організації був легшим, ніж її особистий.
«Власне у 2022-ому році, коли я з дитиною виїжджала, бо чоловік служить в ЗСУ в Донецькій області, не було ілюзій. Був великий страх, що це не закінчиться за кілька тижнів, як такі сподівання були у 2014-ому році. Зараз набагато важче, бо є розуміння, що це може затягнутися на багато років, тому в плані емоційному це було важче», – зазначає виконавча директорка «Точки доступу».
Нині Анастасія разом з деякими членами організації знаходиться у Ворохті. Там мають власний офіс. Безплатно приміщення запропонував сільський голова, коли дізнався про активності та плани громадської організації.
Офіс «Точки доступу» у Ворохті став осередком, куди звертаються переселенці за інформаційною підтримкою. Крім цього, простір став хабом для невеликих ініціатив. Декілька разів там збиралася молодіжна рада та інші громадські організації, які не мають фізичного офісу.
«Ми раді, що наша поява стала певним поштовхом для того, щоб громаду активізувати у Ворохті», – каже Анастасія Прокопенко.
Нині «Точка доступу» у громаді реалізує проєкт з адаптації переселенців.
Допомога громадським організаціям, громадам та переселенцям
Ворохта є однією з 9 громад, де впроваджуватиметься проєкт, «Соціальна адаптація під час кризи». Його ініціатором стала «Спілка громадських ініціатив України», а «Точка доступу» стала партнером та опікується реалізацією на місці.
На першому етапі планують інтеграційні заходи, зокрема, екскурсії, різноманітні фестивалі та толоки. Усе це, аби познайомити переселенців з традиціями краю, місцевими мешканцями, та навпаки, аби жителі Ворохти подивитися, хто до них приїхав. На другому етапі планують проводить аналіз потреб переселенців: що хотіли б дізнатися, чого навчитися. Від відповідей, які саме потреби є у людей, будуть формувати активності. Зокрема, це можуть бути майстер-класи, тренінги, семінари, навчання, які допоможуть опанувати нові професії чи нові навички.
Проєкт «Соціальна адаптація під час кризи» стартував у червні та триватиме пів року.
До повномасштабного вторгнення «Точка доступу» допомагала чинним та новоствореним громадським організаціям та ініціативним групам. Нині ж фокус розширився.
«Ми працюємо не тільки з громадськими організаціями, а й з переселенцями, а також організаціями переселенців. Ми розуміємо, коли організації виїжджають, то для них виклик, як побудувати подальшу роботу, як не втратити команду і взагалі як продовжувати комунікацію, тому ми продовжували й робили кілька вебінарів», – розповідає виконавча директорка ГО «Точка доступу» Анастасія Прокопенко.
Підтримують громади й громадських об’єднань через «Спілку громадських ініціатив України», де «Точка доступу» є партнером
«Наші пріоритетні напрямки в інструментах локальної демократії на початок військових дій не були актуальними й ми розуміли, що повертатися до цієї теми навряд чи треба було. Ми провели трансформацію у тематичних напрямках. Зокрема, почали працювати із проведенням зустрічей і записів з експертами для того, щоб сфокусувати колег з громадського сектору на майбутньому», – каже комунікаційниця ГО «Точка доступу» Світлана Агаджанян.
У межах співпраці з Асоціацією «Все буде добре» «Точка доступу» у перші три місяці повномасштабного вторгнення була дотична до допомоги з евакуацією, пошуком та прийманням заявок на гуманітарну допомогу. Однак, для себе не стали робити це основним напрямком у роботі.
Ірина Мартинова, «ЗмІнИ. Схід»
Фото ГО «Точка доступу»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!