Без черг і штрафів – відкриття кінцевих бенефіціарів відтерміновано
Строк подання інформації про кінцевих власників підприємств збільшили на 9 місяців. Відповідні зміни до закону ухвалили народні депутати буквально за дві доби до закінчення граничного строку подачі документів.
Три місяці тому Кабмін зобов’язав всі юридичні компанії та громадські організації надати державним органам інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників. Строк подачі відомостей мав сплинути 10 жовтня. В зв’язку з цим останніми тижнями в нотаріальних конторах і в місцевих органах державної реєстрації спостерігався справжній ажіотаж – люди штурмували кабінети, щоб встигнути в строк і уникнути великих штрафів від 17 000 до 51 000 гривень.
Обурення викликав не тільки нереально короткий термін, а ще й те, що документи приймаються лише у паперовому вигляді та особисто від керівників підприємств. Те саме стосується й громадських організацій, які також зобов’язали подавати відомості, хоча вони є неприбутковими та не мають кінцевого бенефіціара.
Ось що написав координатор Центру Дій-Краматорськ Андрій Романенко у фейсбуці:
«Denis Malyuska и Михайло Федоров, уже несколько дней не могу понять, почему ГО по всей стране должны выстаивать сумасшедшие очереди в подразделениях Міністерства юстиції України, чтобы сообщить государству, что у них нет конечного бенефициарного собственника? Почему в 21 веке, в стране, которая пытается стать цифровой, этого нельзя сделать не вставая из-за компьютера?».
Нарешті, хоча б частково, законодавці полегшили життя керівникам українських компаній і громадянському сектору, продовживши термін подання інформації до 10 липня 2022 року.
Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо зазначення та подання відомостей про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності юридичної особи» (№ 5807) Верховна Рада України прийняла 8 жовтня одразу за основу і в цілому. Щоб закон вчасно набув чинності, президент має підписати його не пізніше 9 жовтня.
Окрім подовження строку подання інформації, деякі статті закону доповнені або викладені в іншій редакції.
Так, у разі, якщо засновниками юридичної особи є виключно фізичні особи, які є кінцевими бенефіціарними власниками такої юридичної особи, інформація про її кінцевого бенефіціарного власника не зазначається (пункт 9 частини другої статті 9).
Також передбачено, що фізична особа, яка є кінцевим бенефіціаром, подає нотаріально засвідчену копію документа, що посвідчує особу, лише у разі відсутності такого документа у матеріалах реєстраційної справи або за умови внесення змін до них (нова редакція пункту 16 частини четвертої статті 17).
На жаль, ухваленими змінами депутати поки не позбавили громадські та благодійні організації необхідності подавати відомості про кінцевих беніфіціарних власників.
В дослівному перекладі з англійської або французької слово “бенефіціар” означає «вигодоодержувач». З юридичної точки зору терміном «кінцевий бенефіціарний власник» позначається особа, яка фактично впливає на роботу компанії і отримує від неї матеріальну вигоду.
І на останок. Вимога щодо оприлюднення бенефіціарів з’явилася в українському законодавстві ще у 2019 році з ухваленням закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення». І тільки через півтора роки Уряд нарешті сформулював чіткі вимоги для компаній, надавши занадто мало часу на їх виконання.
Світлана Денисенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!