Безоплатне протезування: на що ще можуть розраховувати українці, що постраждали під час війни
Постраждалі під час війни українці можуть отримати не тільки безоплатне протезування, я й коляски, спеціальне спорядження та засоби покращення стану здоров’я.
Як учасники бойових дій, так і мирні громадяни України, які отримали інвалідність внаслідок повномасштабної війни рф проти України, мають право на отримання компенсації.
Хто може розраховувати на безоплатне протезування та засоби реабілітації
У спеціальній пам’ятці Міністерство соціальної політики України вказує, що на отримання протезів та засобів реабілітації можуть розраховувати:
- учасники бойових дій, які отримали поранення, контузію, каліцтва чи захворювання внаслідок військової агресії росії проти України, АТО, перебуваючи безпосередньо в районах та у період ведення бойових дій;
- особи з інвалідністю, зокрема діти;
- мирні громадяни України, які постраждали під час бойових дій;
- люди похилого віку (протези верхніх і нижніх кінцівок, допоміжні засоби для їх кріплення).
Які засоби реабілітації можна отримати безоплатно
Наразі йдеться про такі безоплатні засоби реабілітації, як:
- протезно-ортопедичні вироби (у тому числі ортопедичне взуття);
- засоби для пересування;
- спеціальні засоби самообслуговування та догляду;
- допоміжні засоби для особистої рухливості, пересування та підйому;
- спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформацією;
- меблі та обладнання.
Безоплатне протезування включає в себе як вітчизняні, так й імпортні деталі. Зокрема йдеться про:
- колінні вузли;
- штучні стопи;
- компоненти до протезів верхніх кінцівок;
- штучні кисті з тяговим керуванням;
- електричні штучні кисті.
Для здійснення протезування та/або ортезування виробами підвищеної функціональності за технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, потрібно особисто або за допомогою законного представника подати документи за переліком у пам’ятці. Також їх можна надіслати на адресу Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю або до територіальних відділень Фонду за місцем перебування/проживання.
Як отримати компенсацію за самостійно придбані засоби реабілітації
Особи з інвалідністю, зокрема діти, а також окремі категорії населення мають право на забезпечення відповідними засобами реабілітації. Компенсація за самостійно придбані протези та інші засоби виплачується в порядку черговості.
Підставою для забезпечення відповідними засобами реабілітації або отримання компенсації є висновок МСЕК про інвалідність по слуху/зору або для інших нозологій індивідуальна програма реабілітації, висновок ЛКК (ВЛК) та розрахунковий документ.
Щоб отримати безоплатне протезування, коляски, а також компенсацію за вже придбані своїм коштом таких засобів, необхідно подати відповідну заяву до органів соціального захисту та інших профільних державних служб. Порядок та форма подання документів наведені міністерством у пам’ятці.
Ірина Міщенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!