Б’юті-майстер, бариста, фахівець ІТ-сфери – переселенці у Полтаві опановують нові професії
П’ятдесят людей з-поміж ВПО та полтавців вразливих категорій незабаром отримають нові для себе професії: бровіста, майстра манікюру, баристи – майстра з приготування кави, а також фахівця ІТ-сфери – UI/UX дизайнера та мануального тестувальника для ІТ. Окрім професійного навчання та подальшого отримання відповідних сертифікатів, учасникам проєкту пропонують взяти участь у мотиваційних психосоціальних зустрічах, які нададуть їм впевненості під час пошуку роботи.
Після проходження всіх навчальних модулів учасники зможуть отримати безплатне обладнання для здійснення професійної діяльності. Проєкт «Забезпечення засобами для існування» запроваджено Міжнародною організацією з міграції (МОМ) за фінансової підтримки уряду Японії (JSB Japan). Партнер проєкту – громадська організація «Зміст Полтава» та її підрозділ – Центр адаптації внутрішньо переміщених осіб, який допомагає внутрішньо переміщеним особам у пошуку роботи.
Нове життя – новий фах
Навчання відбувається у провідних закладах Полтави за визначеними сферами. Наприклад, ІТ-спеціальності вивчають у Beetroot Academy. Майстерність у б’юті-сфері передають спеціалісти кращих салонів краси Полтави. Таємницями приготування смачної кави ділиться досвідчений майстер-бариста.
Юлія Стешенко з Вугледара обрала курс б’юті-майстра – бровіста. Планує працювати за новим фахом, але таким чином, щоб поєднувати з основною роботою. Вона є викладачем історії України та правознавства у Вугледарському фаховому коледжі, наразі працює дистанційно.
Анжела Калюжна з Дружківки навчатиметься на баристу. До війни жінка працювала інженером-технологом закладів громадського харчування, мала невеличкій власний бізнес на узбережжі Азовського моря. На курсах хоче навчитися майстерності готувати каву, а надалі планує відкрити кав’ярню у рідній Дружківці, коли закінчиться війна й вся її родина повернеться додому.
Олексій, переселенець з Харківщини, вже має роботу у Полтаві на Алмазному заводі, але хоче опанувати фах ІТ-тестувальника. Можливо, згодом це стане його основною професією.
Великий попит на перекваліфікацію
Оголошення про набір на навчання за цими спеціальностями було розміщено в соцмережах заздалегідь. За короткий термін надійшло 650 заявок – значно більше, ніж планована кількість курсантів. Тому довелося проводити конкурсний відбір через мотиваційні листи та співбесіди. Так було відібрано 50 людей.
Переважна більшість з них, 90%, це внутрішньо переміщені особи. Також на навчання потрапили місцеві мешканці вразливих категорій – люди з інвалідністю, з родин ветеранів тощо. Бажання навчатися виявили чоловіки та жінки віком від 19 до 56 років. Це говорить про те, що у будь-якому віці у людей є бажання та мотивація щось змінювати у своєму житті.
«В рамках цього проєкту ми відібрали п’ятдесят людей, які отримують нові для себе професійні навички. Вони вже почали навчання в різних групах. Заняття проводять досвідчені фахівці в своїх сферах. Додатково в межах проєкту учасникам пропонуються психосоціальні тренінги. Всі, хто успішно пройде курси, по закінченні отримають засоби для роботи на орієнтовну суму 1000 доларів. Для ІТ плануються ноутбуки, для баристи – кавомолки, для б’юті-майстрів – стартові набори, щоб одразу можна було працювати», – повідомив Олександр Скрипай, керівник ГО «Зміст Полтава», національний консультант Міжнародної організації з міграції в проєкті «Забезпечення засобами для існування».
«Цей пілотний проєкт – один з прикладів співпраці МОМ з громадською організацією «Зміст». Зараз багато людей з-поміж ВПО втратили житло, роботу, звичні доходи. Фактично їм треба починати все з початку. Тому в МОМ є окрема програма з навчання людей новим професіям, які допоможуть їм вижити в нових умовах. Не менш важливим напрямком є психологічна підтримка людей в той період, коли вони навчаються нової спеціальності», – зазначила Ольга Козлова, національний керівник з питань психічного здоров’я психосоціальної підтримки Міжнародної організації з міграції (МОМ).
Психологічні зустрічі під час перекваліфікації та пошуку роботи допомагають в таких питаннях: як правильно подавати себе роботодавцю, як вдало проходити інтерв’ю, як бути впевненим та вміти керувати колективом.
Організатори проєкту не висувають умови учасникам щодо обов’язкового працевлаштування після курсів. Людям дають можливість перекваліфікуватись і знайти роботу, щоб покращити своє економічне становище. До речі, до б’юті-школи вже надійшли заявки від міських салонів краси, які готові працевлаштувати випускників курсів.
Світлана Денисенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!