Чотири, п’ять чи шість – скільки районів залишиться на підконтрольній частині Донецької області
Укрупнення районів – це другий крок реформи місцевого самоврядування, який має стати її логічним продовженням. Зміни мають відбутися не пізніше, як у першому півріччі 2020 року. Наразі в Донецькій області ведеться активне обговорення щодо початку реформування районного рівня влади, відбуваються дискусії про те, в якому територіальному складі будуть сформовані нові райони і які повноваження будуть закріплені за цим рівнем влади.
Експертна спільнота пропонує створити в Донецькій області від чотирьох до шести районів. Районний поділ у Донецькій області моделює Асоціація районних та обласних рад за дорученням Прем’єр-міністра та за підтримки Ради Європи. До процесу обговорення залучена команда Донецького Центру розвитку місцевого самоврядування (ЦРМС), створеного за підтримки Програми “U-LEAD з Європою”.
“Одним з варіантів є розподіл відповідно створеним госпітальним округам, яких саме шість у Донецькій області: Маріупольський, Волноваський, Краматорський, Покровський, Слов’янський, Бахмутський. Важливо, що в регіоні розпочались активні дискусії при залученні органів місцевого самоврядування, державної влади, громадянського суспільства. Відповідні обговорення відбулися під час “круглого столу” у Краматорську, а також під час робочої зустрічі в Маріуполі”, – розповів Максим Ткач, радник з питань децентралізації Донецького ЦРМС.
Інша пропозиція, яка надійшла від Мінрегіону, передбачає ще більше укрупнення, а саме створення чотирьох районів – Краматорського, Покровського, Волноваського, Маріупольського. Але ж представники Донецької області висловили зауваження з цього приводу.
“Варто передивитись формат майбутнього Покровського району, оскільки запропонована модель передбачає, що територія нинішнього Олександрівського району має входити до реформованого Покровського району. Проте територіально та історично Олександрівський район ближче до Краматорська, з яким налагоджене транспортне сполучення. Олександрівська ОТГ тяжіє більше до Краматорська, а населені пункти Новодонецької громади Олександрівського району ближче до Добропілля, а значить, логічніше їм входити до майбутнього Покровського району”, – зауважив Максим Ткач.
Також обговорили можливість розподілу на п’ять районів – за рахунок створення в майбутньому окремого Бахмутського району, який об’єднає нинішній Бахмутський район зі східними територіями потенційного Краматорського району. Мова йде про Костянтинівку, Костянтинівський район та Торецьк, які можна було б включити в переформатований Бахмутський район. “Розділивши великий Краматорський район на два райони, були б вирішені питання кадрового забезпечення, інфраструктури для розміщення районного рівня влади, тим більше Бахмут і нині є районним центром”, – наголосив Максим Ткач.
Тож, триває обговорення за участю експертів, представників ДонОДА, районних рад та об’єднаних громад. Залучення широкого кола учасників до дискусії про те, в якому територіальному складі будуть сформовані нові райони і які повноваження будуть закріплені за цим рівнем влади, є запорукою того, що нова модель районування не буде викликати суперечливого ставлення. Окрім того, новий адміністративний устрій Донецької області має бути оптимальним в першу чергу для місцевих жителів.
На даний час територія всієї Донецької області розділена на 18 районів. На підконтрольній українській владі частині регіону залишилось 13 районів. Три з них повністю покриті ОТГ, а це означає, що органи влади об’єднаних громад по суті повністю зможуть перейняти всі ті повноваження, які до цього виконував районний рівень влади, але після проведення в них перших виборів.
Стовідсотково покриті об’єднаними територіальними громадами:
- Лиманський район, який у 2015 році став Лиманською міською ОТГ.
- Олександрівський район, де вже створена та функціонує з 2018 року Олександрівська селищна ОТГ та юридично створена Новодонецька ОТГ, вибори в якій можливі тільки після зміни адміністративно-територіального устрою.
- Добропільський район, де з 2015 року створена та функціонує Шахівська сільська, а юридично створені Добропільська міська, Білозерська міська та Криворізька сільська громади. Вони також чекають на оголошення перших виборів.
Наразі не створено жодної ОТГ на території Великоновосілківського, Покровського, Мангушського, Нікольського та інших районів. Отже, формування нових громад і нових районів відбуватиметься у паралельних площинах.
Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!