Чи каратимуть 17-річних українців, які не стали на військовий облік: роз’яснення
Українці чоловічої статі, яким у 2025 році виповнюється 17 років, зобов’язані стати на первинний військовий облік до 31 липня 2025 року. Це можна зробити через електронний кабінет призовника або особисто у ТЦК та СП (військкоматі). Про це повідомляє OBOZ.UA
Як стати на облік у 17 років
Процедура передбачає два варіанти дій:
-
Онлайн через електронний кабінет призовника — з електронною ідентифікацією. Цей варіант особливо зручний для тих, хто перебуває за кордоном.
-
Особисто у територіальному центрі комплектування — потрібно заповнити документи, пройти медичний огляд, подати фото та копії посвідчень особи.
Закон, підписаний у січні президентом Володимиром Зеленським, подовжив термін постановки на облік до кінця липня, хоча раніше ця процедура мала бути завершена до березня.
Якщо не зареєструватися вчасно
У разі пропуску терміну обліку:
-
особа має особисто звернутися до ТЦК для реєстрації;
-
накладається штраф у розмірі до 17 000 гривень (за адміністративне порушення).
Читайте також Штрафи за ухилення від військового обліку: як скасовують покарання та які рішення ухвалюють суди
Чи є винятки
Деякі поважні причини можуть звільнити від відповідальності, зокрема:
-
хвороба;
-
стихійне лихо;
-
перебування на тимчасово окупованих територіях;
-
інші обставини, що унеможливлюють проходження ідентифікації.
Втім, як пояснив військовий адвокат Євген Філіпець, механізм підтвердження таких обставин досі залишається неврегульованим. Якщо юнак не пройшов ідентифікацію через застосунок «Резерв+», він має з’явитися до ТЦК особисто, навіть за кордоном.
Яка відповідальність загрожує 17-річним, якщо не стати на військовий облік
Якщо хлопці, яким уже виповнилося 17 років, не стануть на облік до 31 липня 2025 року, їм доведеться не лише з’явитися до ТЦК особисто, а й сплатити штраф — до 17 000 гривень.
Як пояснює народний депутат, член парламентського комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський, притягнення до адміністративної відповідальності можливе за умови відсутності обставин, що звільняють від відповідальності.
Що з тими, хто за кордоном
Для юнаків, які тимчасово перебувають за межами України, діє можливість стати на облік онлайн — через електронний кабінет призовника або застосунок «Резерв+». Проте, як зазначають адвокати, державі буде складно ефективно контролювати виконання цього обов’язку, якщо особа не планує повертатися найближчим часом.
Якщо виникають проблеми з електронною ідентифікацією або обліковий документ не згенеровано, обов’язково потрібно особисто з’явитися до ТЦК, незалежно від місцезнаходження.
Читайте також Кабмін продовжив дію відстрочок для заброньованих працівників
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!