Цікаві та корисні: проєкти громадського бюджету Старобільської громади
Облаштування комфортних зон відпочинку, цікавих ігрових просторів, благоустрій з елементами новітніх технологій, наповнення сучасним обладнанням сільських бібліотек і клубів – такі ініціативи мешканців Старобільської територіальної громади будуть реалізовані в рамках громадського бюджету у 2022 році.
За підсумками відкритого голосування переможцями були обрані 15 проєктів, з яких 11 буде впроваджено у сільській місцевості та чотири – у міській. У голосуванні взяли участь майже три тисячі мешканців громади. На реалізацію проєктів, які отримали найбільшу підтримку, в бюджеті Старобільської ТГ передбачено 1,5 млн грн.
Зони відпочинку
Найбільш чисельними стали проєкти, що спрямовані на благоустрій локальних територій. Мешканці намагаються облаштувати простір навколо себе таким чином, щоб у ньому було комфортно як дітям, так і дорослим. Як і усюди, у Старобільській громаді є такі ділянки, до яких у влади не «доходять руки». Саме такі занедбані куточки будуть облагороджені завдяки ініціативам громадян.
Наприклад, у сосновому лісі, що росте поміж багатоквартирних будинків у кварталі Ватутіна міста Старобільськ, з’явиться комфортна зона відпочинку. Тут розмісять лавки, столи з шаховою та шашковою розміткою, баскетбольні кільця, оновлять вуличні тренажери. А для того, щоб відпочивати було безпечно, перекриють будівельними блоками в’їзд автотранспорту до соснової зони. Вартість цього проєкту – 338 тис. грн, він розрахований на жителів мікрорайону.
Ще одну естетичну зону відпочинку облаштують у центрі села Лиман Старобільської громади. Тут створять фотозону «Я люблю Лиман», поставлять нові лавки та оновлять зелені насадження. Саме у цьому місці розташовані клуб, пошта, амбулаторія та дитячій майданчик, які часто відвідують мешканці села. Тож даний проєкт недарма названий «Серце Лиману». Надалі планують зробити цей простір туристичною візитівкою, додавши до нього привабливі етно- та фотозони. Вартість проєкту – 143 тис. грн.
У селі Світлому, яке знаходиться далеко від адміністративного центру громад, також облаштують зону відпочинку. До цього на території села не було жодної впорядкованої ділянки для дозвілля. Новий громадський простір створять у сквері на межі вулиць Центральна та Миру, у самому центрі села. В рамках проєкту розчистять територію, висадять троянди, декоративні кущі та дерева, встановлять лавочки та фотозону. Це коштуватиме 86 тис. грн.
За іншим проєктом у Старобільську, у селі Лиман та у селі Половинкине встановлять лавки з сонячними панелями. Всього було п’ять таких скамійок з декількома USB-портами, від яких можна буде зарядити телефон та іншу техніку. Проєкт вартістю 118 тис. грн має на меті облаштувати загальнодоступні місця сучасними технологіями.
Модернізація осередків культури
Будинки культури та бібліотеки у сільській місцевості є чи не єдиним місцем, де мешканці будь-якого віку можуть безкоштовно реалізувати свої творчі, освітні, інформаційні та комунікативні потреби. Тому не дивно, що значна частина проєктів громадського бюджету Старобільської громади спрямована на покращення матеріально-технічної бази цих установ.
Один з таких проєктів буде реалізовано у селі Половинкине – для місцевого Будинку культури закуплять сучасну звукову апаратуру та меблі. Акустична система виведе на новий рівень заняття аматорських музикальних колективів. І звісно ж, буде використовуватись для проведення масових заходів. Меблі планують придбати для бібліотеки, яка розташована в цій будівлі. Кошторис проєкту – 50 тис. грн.
Також буде осучаснений Будинок культури у Курячівці, який майже не змінився з радянських часів, коли й був побудований. Щоб відповідати потребам часу, мешканці вийшли з ініціативою придбати коштом громадського бюджету (на суму 145 тис. грн) нову музичну та освітлювальну апаратуру, комп’ютерну техніку, проєкційне обладнання та крісла для глядацької зали. На думку авторів проєкту, такий модерновий осередок культури сприятиме гуртуванню громади та підвищенню творчого потенціалу односельців.
Аналогічним чином модернізують обладнання у будинках культури сіл Титарівка, Новоборове, Нижньопокровка, Проїждже. У бібліотеці села Підгорівка на базі існуючого шахового клубу організують простір для колективних ігор. Поява комфортного, цікавого і безкоштовного загальнодоступного місця може згуртовувати жителів різного віку, позбавляючи літніх людей самотності, а дітей – пристрасті до гаджетів і соцмереж.
У селі Верхня Покровка на базі Будинку культури вирішили створити інформаційно-розважальний центр. Таким чином хочуть розширити традиційні функції закладу. Зокрема тут з’явиться кінотеатр просто неба. А для бібліотеки придбають проєктор, проєкційний екран та ноутбук, щоб проводити віртуальні виставки та презентації книг. Окрім того, облаштують комфортний дитячий куточок зі спеціальними меблями та матеріалами для розвитку дитячої творчості. Загалом інформаційно-розважальний центр має згуртувати мешканців, ставши центром тяжіння для активних і творчих людей. Вартість проєкту – 92 тис. грн.
Варто зазначити, що цей рік став «пілотним» для Старобільської громади, де вперше вирішили впровадити бюджет участі. Але активність громадян – як тих, хто розробляв проєкти, так і тих, хто голосував за них – говорить про те, що люди прагнуть змінювати свою громаду на краще. Тож наступного року, після того, як ці проєкти будуть втілені, мешканці ще активніше пропонуватимуть свої ідеї.
Читайте також: Терапія мистецтвом: у Старобільську художники проводять арт-терапевтичні заняття для ветеранів
Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!