Данія допомагає розмінувати Донбас
Данська група з розмінування тісно співпрацює з піротехнічними підрозділами ДСНС щодо очищення території Донецької та Луганської областей від вибухонебезпечних предметів. Також впроваджує інформаційні проекти з підвищення обізнаності мирного населення, особисто молоді, як уникнути мінної небезпеки. Що вже зроблено та які проблеми виникають під час розмінування на Донбасі – про це на прес-конференції розповіли представники ДСНС і данські партнери.
“Головною проблемою при розмінуванні є відсутність карт мінних полів – дані мінування не точні, або їх зовсім немає. Іноді про наявність вибухонебезпечних предметів ми дізнаємось випадково, наприклад, при виникненні пожежі. Також у нас немає доступу до замінованих територій в так званій “сірої зоні”. Однак велику роботу вже зроблено. Починаючи з 2014 року силами ДСНС виявлено, вилучено та знешкоджено більш ніж 100 тисяч одиниць вибухонебезпечних предметів. Перевірено на їх наявність 734 будівель і споруд різного призначення. Обстежені земельні ділянки загальною площею понад 20 тисяч гектарів і акваторія моря площею 37,5 гектара”, – повідомив Олексій Самісько, начальник відділу пожежної безпеки Управління запобігання надзвичайним ситуаціям Головного управління ДСНС України у Донецькій області.
Масштаби мінування території Донецької і Луганської областей оцінити доволі складно, оскільки бойові дії вздовж лінії розмежування не припиняються. За даними всесвітньої організації, з початку війни на Донбасі Україна увійшла в число країн, найбільш забруднених вибухонебезпечними предметами – поряд з Камбоджею, Мозамбіком, Сомалі та Афганістаном. Тому впоратися з цією бідою нам допомагають міжнародні партнери, зокрема – Данська Рада у справах біженців і її підрозділ Данська Група з розмінування.
“Наш проект впроваджується на підконтрольній частині території Донецької і Луганської областей з метою захисту мирного населення від залишків війни. Ми проводимо нетехнічне обстеження територій, гуманітарне розмінування, навчаємо людей мінної небезпеці. Всі наші програми втілюються в кооперації з ДСНС і Міністерством оборони”, – зазначив керівник програм Данської Групи з розмінування Генрі Ліч.
Коли є такі масштаби мінування територій, як на Донбасі, потрібно залучати якомога більше фахівців з демінування. Таку допомогу й надають нам міжнародні партнери. За інформацією Генрі Ліча, зараз на сході України працюють 350 демінерів з організації HALO Trust і по 25 демінерів від Данської Групи з розмінування та Швейцарського фонду розмінування. Ще 90 саперів від ДСНС.
“Однак потрібно ще більше людей. Так, в Афганістані працювали декілька тисяч демінерів. Тому фахівці з досвідом навчають демінерів на місцях працювати за міжнародними стандартами”, – наголосив він.
Ще одним, не менш важливим напрямком роботи Данської Групи з розмінування в Україні є підвищення обізнаності місцевого населення щодо мінної небезпеки. “Особливу увагу ми приділяємо підліткам – вчим, як поводитися на територіях, що забруднені мінами та вибухонебезпечними предметами. Данська Група з розмінування спільно з Unicef Ukraine продовжує Програму “Рівний рівному”, яку розпочали минулого року. Спочатку ми навчаємо юнаків та дівчат, як розповідати про мінну небезпеку та правила безпечної поведінки, а потім підтримуємо їх під час проведення занять з однолітками. Також цього року ми будемо готувати тренерів з числа слухачів Донецького інституту післядипломної освіти”, – розповіла Аля Сівер, головна тренерка Данської Групи з розмінування.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!