Держава послабила податкове навантаження на великій і малий бізнес та на громадян

5960
коментарі відсутні

Держава послабила податкове навантаження на великій і малий бізнес та на громадян

На час воєнного стану, а також для розбудови країни після війни розроблено нову податкову модель. Нею передбачені суттєві зміни системи оподаткування, які стосуються як «спрощенців», так і великого бізнесу, ведено цілу низку податкових пільг, створено стимули для благодійності тощо.


Всі ці нововведення містяться в Законі № 2120 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», який 15 березня 2022 року був прийнятий Верховною Радою України та підписаний Президентом України.

 

Розширено спрощену систему оподаткування

 

Тепер сплачувати єдиний податок зможуть не лише ФОПи-«спрощенці», а й великі підприємства за новими ставками. Так, на період воєнного стану для платників, що перебувають на 3 групі єдиного податку, збільшено ліміт річного доходу з 7,6 млн грн до 10 млрд грн, причому немає обмежень щодо кількості працівників.

Розмір ставки встановлено на рівні 2% від обороту, незалежно від виду діяльності. Увага! Винятком є торгівля підакцизними товарами, гральний бізнес, обмін валют, банки, ломбарди-ФОП, страхові компанії, корисні копальні, юрособи-нерезиденти.

Заяву про перехід на спрощену систему необхідно подати до 31 березня. ПДВ на період дії закону не нараховується і не сплачується. Звітний період – квартал, сплата помісячно до 15 числа.

 

Єдиний податок та ЄСВ 

 

ФОПи 1 і 2 груп мають право не сплачувати єдиний податок. Ця норма є добровільною.

Щодо ЄСВ. Звільняються від сплати ЄСВ за себе ФОПи (на спрощеній і на загальній системі оподаткування), особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства. Ця норма діє починаючи з 1 березня 2022 року і припиняється через рік після закінчення воєнного стану.

«Спрощенці» 2 і 3 груп можуть не сплачувати ЄСВ за мобілізованих працівників. За них ці суми будуть сплачені з коштів держбюджету.

На період дії воєнного стану та 3 місяці потому штрафи та пеня з ЄСВ не стягується, а перевірки не проводяться.

 

Акциз на пальне

 

Задля стабілізації цін на пальне законом передбачено пільги – зменшено ставку податку на додану вартість з 20% до 7%, а також скасовано акциз.

Введення цієї норми одразу відчули підприємці, які використовують пальне для ведення своєї діяльності, та пересічні громадяни. Дизпаливо подешевшало на 5 гривень, бензин – на 7 гривень в середньому.

 

Споживчі кредити

 

На час воєнного тану та на 30 днів потому прибирається відповідальність за несвоєчасну сплату по споживчих кредитах. Також у цей період забороняється стягнення майна по іпотеці та виселення мешканців. Дана норма не поширюється на новоукладені іпотечні договори.

 

Податок на землю

 

Для власників земельних ділянок запроваджено пільги. Починаючи з 24 лютого 2022 року та до кінця 2022 року власників земельних ділянок, розташованих на територіях, де йдуть бої, звільнили від сплати податку за землю та орендної плати, а також до кінця 2023 року – від мінімальної плати за землю.

 

Благодійність цінується

 

Розроблено механізми стимулювання благодійної діяльності та допомоги армії:

  • Пальне, що було передане військовим, чи примусово вилучене для потреб держави, чи передане як гуманітарна допомога, звільняється від сплати податків та акцизів.
  • Майно, примусово вилучене для потреб держави, також не оподатковується.
  • Каски, бронежилети, шоломи, лікарські засоби, інші товари оборонного призначення, що ввозяться та постачаються на територію України, звільняються від ПДВ та мита.
  • Благодійна допомога, надана учасникам бойових дій та особам, які живуть на території бойових дій, або які постраждали внаслідок збройної агресії РФ, не оподатковується ПДФО.
  • На пожертвування неприбутковим організаціям надано право на податкову знижку у розмірі 16% (замість поточних 4%).
  • Благодійну допомогу, перераховану закладам охорони здоров’я або на спецрахунок ЗСУ, можна відносити до витрат без обмежень (раніше було 4% від прибутку).

 

Послаблення для постраждалих підприємців

 

Підприємці, які втратили склади, виробництва чи магазини внаслідок бойових дій, не платитимуть ПДВ зі знищеного товару. Також у 2022 році підприємства, які знаходяться на території активних бойових дій, не сплачують екологічний податок.

 

Захист прав споживачів, окремі перевірки та РРО

 

Якщо громадянам у магазинах чи на заправках відмовляють у розрахунках картками та вимагають готівку, такі дії вважаються протизаконними. Тому даний закон передбачає відновлення фактичних перевірок. Це дозволить перевіряти такі підприємства та зберегти права споживачів на безготівкові розрахунки. За порушення передбачений штраф у розмірі 8500 грн.

Також відновлюються всі фактичні перевірки, зокрема, ти що були заборонені на час карантину, та камеральні перевірки з питань відшкодування ПДВ.

Щодо застосування РРО (касових апаратів) – до завершення воєнного стану підприємці звільняються від санкцій за порушення закону про РРО. Єдиний виняток – порушення під час продажу підакцизної продукції, а саме пального.

 

Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика