Для маріупольських ОСББ «Теплі кредити» стали ще доступнішими
Завдяки підтримці з міського бюджету мешканцям компенсують до 90% вартості енергозберігаючих матеріалів і обладнання, ще й зменшують платіж за кредитною ставкою.
Державна програма «Теплі кредити» реалізується у місті на умовах співфінансування – частину коштів на термомодернізацію дає держава, частину виділяє місто, і лише 10% мають сплатити члени об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. Таким чином місцева влада заохочує містян утеплювати свої будинки та зрештою економити на опаленні.
Як це працює, розповімо на прикладі ОСББ «Маріупольський Морський, 48».
Тариф на опалення виріс, а платіжка зменшилася
Любов Василівна радіє, що в їхньому будинку нарешті з’явився справжній господар. За останні п’ять років, як створили ОСББ, тут змогли навести лад і на подвір’ї, і всередині.
«Дивиться, яка краса у дворі – клумби, лавочки, дитячі майданчики, всюди чистота й порядок. У під’їздах світло, у квартирах тепло. І квартплата нижча, ніж у сусідніх будинках, що обслуговує ЖЕК. Ще й на опаленні економимо, для цього вже багато чого зроблено. Тепер, хоч тариф і виріс, ми сплачуємо за тепло менше. Ось бачите, зараз стіни утеплюємо, тож ще заощадимо на платіжці», – розповідає жителька ОСББ.
ОСББ «Маріупольський Морський, 48» – показовий у всьому. Він був створений одним з перших, у 2016 році. І став першим у місті ОСББ, який оформив «Теплий кредит». За термомодернізацію взялися у 2017 році. Перш за все встановили енергозберігаючі вікна в під’їздах, тепер тут не гуляє вітер.
«Було страшнувато зв’язуватись з державними грошима, бо ніхто у Маріуполі ще не користався «Теплими кредитами», але ми ризикнули і не пожалкували. Перший кредит погасили за шість місяців за рахунок квартплати, це 3,5 гривні за кв. м, не збираючи з жителів додаткових коштів. Люди побачили ефект, і тоді ми взялися за заміну внутрішньобудинкової тепломережі. У всіх квартирах поміняли труби опалення, встановили клапани балансування, крани на кожній батареї, автоматичні збірники повітря. Тепер температура однакова, що в середніх, що в крайніх під’їздах», – повідомила Світлана Іванова, голова ОСББ «Маріупольський Морський, 48».
Наступним кроком було встановлення ІТП – індивідуального теплового пункту. Це вже був проєкт на велику для дома суму, 505 тис грн. ОСББ оформив «Теплий кредит», і майже одразу з міського бюджету надійшла перша частина коштів на його погашення, а потім додалася й державна компенсація. Загалом кредит подешевшав на 384 тис грн. Решту грошей ОСББ виплатив протягом року, за рахунок незначного підвищення квартплати.
«Ці гроші повернулися людям у вигляді економії плати за опалення. У 2017 році, коли тариф був 684 грн/гКал, ми платили в середньому за опалювальний сезон по 25 грн/кв. м. А після встановлення ІТП плата знизилася до 18 грн/кв. м, при тому що тариф збільшився до 1684 грн/гКал. Кожна квартира за місяць економила на опаленні по 300-500 гривень. Всього наш дім не доплатив тепломережі 480 тисяч гривень», – згадує Світлана Іванова.
Побачивши фінансову вигоду та відчувши комфорт у квартирах, мешканці ОСББ наважилися на ще більш кошторисний проєкт – утеплення зовнішніх стін. Минулого року почали з торцевих, для цього теж взяли «Теплий кредит» на 2,6 млн грн. Знову ж на умовах часткової компенсації з місцевого бюджету. Проведений енергоаудит показав, що втрати тепла зменшилися на 15%. В той же час плата за опалення знизилася до 15,5 грн/кв. м. Зараз утеплюють фасадну стіну.
Мільйони на енергозбереження житлових будинків
Програма співфінансування за «Теплими кредитами», що діє в Маріуполі, є найпривабливішою в Україні для ОСББ. Завдяки коштам державного та місцевого бюджету «тіло» кредиту зменшується на 90%. А враховуючи обласну програму компенсацій та міську програму «Теплий дім», ОСББ сплачує лише 1,5% від встановленої кредитної ставки, тоді як банківська ставка сягає 18%.
«Таким чином на виконання заходів з енергозбереження використовуються три рівня бюджетів – державний, обласний і міський. Але ми обов’язково залишаємо фінансову відповідальність ОСББ у розмірі 10 %, щоб люди цінили те, що робиться в їхньому будинку», – зазначив Ваагн Мнацаканян, начальник управління екології та енергоменеджменту Маріупольської міськради.
За його інформацією, протягом трьох років на співфінансування за «Теплими кредитами» з місцевого бюджету було виділено 25 млн грн, реалізовано 140 проєктів з енергозбереження в ОСББ. Щороку програма набирає обертів.
На початку 2020 року у бюджеті було закладено 11 млн грн на 50 проєктів, але заявок від ОСББ надійшло набагато більше. Тому на найближчу сесію міськради готується рішення щодо виділення додаткових 5 млн грн, ще на 37 проєктів. А всього цього року було подано понад 200 заявок, але банківський відбір пройшли тільки 87 з них. Виплачувати кожен «Теплий кредит» допоможе місто.
«Це принципова позиція міського голови Вадима Бойченко – максимально сприяти об’єднанням співвласників втілювати заходи з енергозбереження. До того ж, ми допомагаємо ОСББ провести енергоаудит будинку та розробляємо рекомендації – які інвестиції будуть найбільш ефективними. На практиці це встановлення ІТП та заміна внутрішньобудинкової системи опалення. Тому ми радимо зосередитися саме на цих заходах», – зазначив Ваагн Мнацаканян.
ОСББ «Маріупольський Морський, 48» пройшов початкові етапи термомодернізації, утім вже підвищив клас енергоефективності будинку до позначки «С». Після утеплення всіх стін знов проведуть енергоаудит і сподіваються, що зменшать рівень споживання тепла до класу «В».
У подальших планах жителів дому – встановлення теплонасосів «земля-повітря» та сонячних батарей. Тож у ОСББ є прагнення стати енергетично незалежним, а підґрунтям для таких амбітних планів є підтримка з боку держави, області та міста на здійснення перших кроків у напрямку енергозбереження.
Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!