До модульного містечка у Полтаві скоро заселятимуть переселенців
Понад 400 внутрішньо переміщених осіб, які нині мешкають у пристосованих місцях компактного проживання, невдовзі отримають соціальне житло. Модульне містечко, що розташоване на території обласного медзакладу на околиці Полтави, вже змонтоване та облаштоване. Підведені інженерні комунікації, завезені меблі та побутова техніка, є Wi-Fi та система відеоспостереження. Нині завершуються роботи з благоустрою.
Шість модульних боксів розраховані на поселення 432 осіб, у кімнатах проживатимуть до чотирьох людей, але не більше двох дорослих. Прийом заяв на проживання у модульному містечку розпочався у перших числах травня, за неповний місяць вже є 418 претендентів.
Невеличке, але окреме житло
Пріоритет на поселення у модульне містечко надаватиметься вимушеним переселенцям, які понад рік мешкають в закладах освіти. Навесні минулого року, коли тисячі людей рятувалися від війни на Полтавщині, їх розміщення у школах і дитсадках було екстреною, невідкладною мірою. Ці місця компактного проживання були створені як тимчасові прихистки. Настав час повернути школи та дитсадки дітям. Тож переселенцям пропонують соціальне житло.
У кожному з шести боксів знаходиться по 18 кімнат-модулів. Кімнати невеличкі, площею 13 кв. м. В кожній – два двоярусних ліжка, дві шафи, стіл та стільці. Мешканцям видаватимуть матраци, ковдри, подушки, за потребою також постільну білизну.
У кожному боксі є побутові приміщення – туалети та душові (окремі для чоловіків і жінок), кімнати гігієни з двома пральними та двома сушильними машинами.
Окреме приміщення в кожному боксі – це кухня/їдальня. Тут встановлені холодильники, мийки, водонагрівачі та поверхні для приготування їжі. Дещо з побутової техніки ще підвезуть, а саме мікрохвильовки та чайники, а також посуд. Їдальні облаштували великими столами з лавами.
Для створення комфортного середовища в коридорах будинків змонтовані кондиціонери, які забезпечуватимуть прохолоду влітку. На зимовий період в кожну кімнату поставлять обігрівачі. На випадок вимкнення електроенергії в модульному містечку є чотири потужні генератори.
Для розваги малечі у боксах передбачено по одній дитячій кімнаті. Їх облаштування ще не завершено, натомість на вулиці вже змонтовані два дитячі майданчики та спортивний простір з тренажерами. Для відпочинку дорослих мешканців збудовані дерев’яні альтанки.
На території модульного містечка є відкритий майданчик для сушіння білизни та місця для автівок. Поблизу почали працювати дві невеличкі крамниці. Містечко по периметру огороджене парканом, хвіртки зачинаються магнітними ключами. Наразі містечко виглядає не зовсім, але благоустрій триває. На клумбах посіють траву та посадять квіти.
Проживання внутрішньо переміщених осіб у модульному містечку буде безкоштовним. Суттєвий недолік соціального житла – його віддаленість, бо розташоване воно на самій околиці Полтави. Доїхати до нього можна громадським транспортом, утім маршрутки ходять рідко. Тож людям без власного транспорту буде проблематично діставатися до лікарень, соціальних закладів, магазинів, позашкільних гуртків для дітей тощо. Найближча школа знаходиться на відстані понад кілометр від модульного містечка, дитсадок трохи ближче, але чи буде в ньому достатньо вільних місць – невідомо.
Співучасть міжнародних партнерів та обласного бюджету
«Вирішити проблему з розміщенням переселенців нам допомогли міжнародні партнери. Торік восени була ініціатива польської допомоги та Фонду Міжнародної Солідарності щодо надання модульних будинків для розміщення на території тих областей, які прийняли найбільшу кількість внутрішньо переміщених осіб. Роботи в межах проєкту розпочалися у грудні минулого року. Нині облаштування модульного містечка завершується, невдовзі почнемо заселяти переселенців», – повідомив заступник начальника Полтавської обласної військової адміністрації Олексій Бруслик.
Модульне містечко у Полтаві вже не перше, якеи побудували в Україні. Тому під час робіт врахували досвід інших регіонів. На виділеній території були проведені земляні роботи, підведена електрика як для живлення самих модулів, так і для зовнішнього освітлення. Також тут проклали водопровідні мережі та каналізацію. Самі будиночки та дещо з обладнання для них Полтавщина отримала від партнерів безплатно.
«Загалом територія проєктування містечка складає 1,6 гектара, з яких третина площі була заасфальтована. На прокладання електромереж, інженерних комунікацій та безпосередньо на роботу з встановлення модульних боксів з обласного бюджету витратили 41 мільйон гривень», – розповів начальник управління капітального будівництва Департаменту будівництва Полтавської ОВА Володимир Годня.
Також є домовленість з міськрадою щодо облаштування додаткової зупинки громадського транспорту поблизу соціального поселення. Для належного утримання модульне містечко передали на баланс обласної лікарні, на території якої воно розташоване. Якщо згодом не буде потреби у розміщенні в ньому такої кількості переселенців, то модулі використовуватимуть для розширення ліжко-місць для надання психосоціальної допомоги.
Світлана Денисенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!