Донеччина готується до нового етапу децентралізації за підтримкою експертів

Донецький Центр розвитку місцевого самоврядування надає всіляку допомогу громадам, що вже об’єдналися в рамках реформи, і тим, що готуються до об’єднання. Створений два роки тому, Донецький ЦРМС провів масштабну роботу щодо впровадження децентралізації в регіоні.

Про проміжні результати та початок нового етапу реформи говорили під час круглого столу в Антикризовому медіа-центрі. Участь у обговоренні взяли радники Донецького Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми “U-LEAD з Європою”, експерти Програми U-LEAD Іван Лукеря та Юрій Ганущак, голови об’єднаних територіальних громад, керівники районних рад, представники громадськості.

“З командою Донецького ЦРМС протягом цього періоду спілкувались та продовжують підтримувати тісні взаємини з понад 3,6 тисяч людей, які брали участь у тренінгах, семінарах, публічних звітах та навчальних поїздках. За два роки радники нашого Центру відвідали, без перебільшення, всі населенні пункти підконтрольної частини Донецької області – як ОТГ, так і ті громади, що планують об’єднання. Проводили наради, консультували, роз’яснювали тонкощі законодавства”, – повідомив Сергій Івахнін, директор Донецького ЦРМС.

Станом на 1 червня 2019 року, в Донецькій області створені 17 об’єднаних територіальних громад, з них у 10-ти відбулись перші вибори, решта створені юридично та чекають на оголошення перших виборів, щоб мати можливість повністю користатись перевагами реформи.

“Головними причинами  не проведення перших виборів залишаються безпекові питання та необхідність упорядкування адміністративно-територіального устрою. Так, у Волноваському районі три громади – Волноваська, Ольгинська та Хлібодарівська – фактично створені майже чотири роки тому, але вибори в них досі не проведені. Тут переткнулися і безпекові, і юридичні питання. По-перше, всі ці громади межують з лінією зіткнення. По-друге, в них у 2015 році на проводилися місцеві вибори, тому законодавчо не визначено, який орган має призначати перші вибори в цих ОТГ – чи Центрвибрчком, чи Верховна Рада”, – зазначив Максим Ткач, радник з питань децентралізації Донецького ЦРМС.

Попри законодавчі колізії та незважаючи на складний адміністративний устрій, Донеччина поступово просувається в напрямку збільшення кількості об’єднаних громад. Як розповів Максим Ткач, в травні минулого року були прийняті зміни до законодавства, які спростили створення ОТГ навколо міст обласного значення.

“Вже декілька міст на Донеччині розпочали створення ОТГ за такою процедурою. Але першою громадою в Донецькій області, яка скористається цим принципом, стане Бахмутська міська ОТГ. Остаточні рішення міської ради про приєднання сіл будуть ухвалені днями”, – повідомив Максим Ткач.

В загальнодержавному рейтингу областей щодо формування спроможних громад Донеччина посідає 12 місце. Поява Бахмутської міської громади зможе покращити показники Донецької області. Таку думку висловив Іван Лукеря, експерт Програми U-LEAD розповідаючи про новий етап децентралізації в Україні.

“Перший етап реформи розпочався в 2014 році і триватиме до 2019 року. Його основний показник – формування адміністративно-територіального устрою на базовому рівні. Причому головним був принцип добровільності об’єднання. В цей період відбулася фіскальна децентралізація, яка призвела до зростання місцевих бюджетів, також розширилася ресурсна база громад за рахунок передачі земель держпризначення у власність ОТГ. Новий етап реформування триватиме до 2020 року, його ключове завдання  – створити всі ОТГ на території України, затвердити нові спроможні райони та розділити повноваження між районним рівнем влади та місцевими органами самоврядування”, – наголосив Іван Лукеря.

Про нову місію формування районів розповідав Юрій Ганущак, експерт Програми U-LEAD. Він порівняв принципи формування госпітальних округів, які вже створені, та районів, обговорення формату яких триває.

“Основні параметри госпітальних округів та нових районів співпадають, при цьому для госпітального округу головне – надання комплексу медичних послуг другого рівня, для районного – забезпечення координації діяльності центральних органів влади. Для розміщення районних установ потрібно місто з достатньою кількістю адміністративних приміщень, для госпітального округу вибір центру не важливий”, – пояснив експерт.

У Донецькій області також триває обговорення формату створення нових районів, пропонується створити їх від чотирьох до шести. Якщо чотири, то межі співпадатимуть з межами госпітальних округів: Краматорський, Покровський, Маріупольський та Волноваський. Якщо п’ять, то додається Бахмутський район. У форматі поділу на шість районів експерти говорять також про Слов’янський район.

Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies