Донецька область стала зразком створення Центрів безпеки в громадах
Позитивний досвід Донеччини в сфері публічної безпеки в територіальних громадах розповсюджується у інших регіонах України. У листопаді відбувся навчальний візит представників ОТГ Одеської та Херсонської областей, організований Донецьким Центром розвитку місцевого самоврядування, створеним за підтримки Програми “U-LEAD з Європою”.
“Саме в Донецькій області, в Лиманській об’єднаній територіальній громаді, у 2016 році був побудований першій в Україні Центр безпеки громадян. Це стало можливим завдяки підписаному меморандуму між Державною службою з надзвичайних ситуацій та Донецькою облдержадміністрацією. Наразі таких Центрів в області уже сім, і вісім – на стадії будування. За планом, найближчим часом мають бути створені ще чотирнадцять. Отже, регіону є чим поділитися з колегами”, – зазначив Максим Ткач, радник з питань децентралізації Донецького ЦРМС.
Центр безпеки громадян – це зовсім нове утворення, яке вирішує одразу декілька питань у громаді. Тут під одним дахом розміщуються пожежно-рятувальний підрозділ, служба охорони правопорядку та медичної допомоги. Донецька область є однією з найбільш техногенно навантажених в Україні, тому обласна адміністрація приділяє багато уваги безпековим питанням і спрямовує чимало коштів на створення Центрів, як осередків швидкого реагування в об’єднаних громадах.
Будівництво одного Центру безпеки коштує обласному бюджету від 5,2 млн. грн. у 2016 році до 9 млн. грн. у 2018 році. Витрати на утримання центрів та зарплату співробітників лягають на бюджети ОТГ, за рік це виходить від 2,5 млн. грн. до 3,5 млн. грн.
“Не слід вважати, що Центр безпеки – це тягар для громади. Адже, окрім безпекової складової, рятівники можуть виконувати ще багато завдань. Наприклад, взимку в Лиманській та Черкаській ОТГ завжди вичищені дороги – для цього використовують пожежний автомобіль з причепленою лопатою. Черговий підрозділ знаходиться всередині у повній готовності на випадок надзвичайної ситуації. Також за заявками місцевих мешканців рятівники пиляють аварійні дерева, відкочують воду з підвалів, підвозять генератор до лікарні у випадку відключення електроструму. Тобто приносять користь громаді, яку можна побачити. Але потрібен баланс, щоб це не заважало виконанню головного завдання”, – зауважив Віктор Вітовецький, начальник управління організації заходів цивільного захисту обласного управління ДСНС.
Віктор Вітовецький детально розповів про організацію цивільного захисту в об’єднаних громадах та взаємодію з органами ДСНС, про оптимальний склад пожежно-рятувальної команди, про підготовку та навчання кадрів, про проектування, будівництво та обладнання Центрів, придбання техніки тощо. Окремо зупинився на діяльності підрозділів добровольців-вогнеборців, які на волонтерських засадах виконують свою частину роботи щодо забезпечення пожежної безпеки у громадах. Деяким таким підрозділам допомагає Польща, забезпечуючи їх спеціальним одягом і засобами захисту. Решта ОТГ знаходять інші чинники стимулювання своїх добровольців.
Багатьох присутніх цікавило питання, чи доцільно будувати Центр безпеки у невеличких громадах.
“Все треба міркувати та рахувати. Можливо, краще укласти договір про міжмуніципальне співробітництво з сусідньою громадою та отримувати від неї необхідні послуги. Крім того, громада може визначити для свого Центру безпеки перелік платних послуг. Зрештою, не варто нехтувати іншими джерелами фінансування, якими можуть бути або Державний фонд регіонального розвитку, або цільові державні програми”, – наголосив Олександр Агулов, завідувач сектору інфраструктурного розвитку ОТГ Донецької ОДА.
До того ж, питаннями безпеки в Україні опікується ціла низка міжнародних організацій. Зокрема, в цій сфері з 2015 року працює Програма розвитку ООН, надаючи фінансову підтримку місцевим ініціативам.
“ПРООН надає допомогу на укріплення безпекової складової у громадах, підтримуючи відповідні проекти. Так, в Донецькій області ми профінансували декілька проектів з вуличного освітлення, встановлення “розумних” камер на вулицях і в школах, придбання снігоочищувального пристрою у Центр безпеки. Це були гранти як для громадських організацій, так і на реалізацію міні-ініціатив, що також можливо без створення громадської організації”, – повідомила Наталія Красківська, спеціаліст з мобілізації громад ПРООН.
Під час спілкування гості разом зі спікерами обговорили можливі шляхи економії. Йшлося про закупівлю матеріалів чи техніки через систему Прозорро, придбання пожежного автомобіля не нового, а після капремонту на заводській базі. Також обмірковували доцільність розміщення на базі Центру безпеки підрозділу поліції та швидкої медичної допомоги.
Після цього представники Одещини та Херсонщини відправилися в Іллінівську та Шахівську ОТГ, щоб на власні очі побачити весь механізм роботи Центрів безпеки, які вже існують на Донеччині, і тільки плануються будуватись у їхніх областях. Проте головний висновок гості зробили одразу: Центри безпеки громадян потрібні, адже їх створення дає змогу посилити роботу у напрямку безпечного життя мешканців громади.
Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!