Допомагають людям під час війни: як ГО «Чарівні руни» підтримують мешканців Званівки
Громадська організація зі Званівки «Чарівні руни» продовжує працювати та допомагати як своїм землякам, які залишилися на Донеччині, так і переселенцям. За вісім місяців їм вдалося реалізувати 8 гуманітарних проєктів. Про деякі з цих ініціатив ми вже писали раніше у цьому матеріалі. Нині розповімо про інші проєкти, які реалізували «Чарівні руни», про плани та ідеї для наступних.
8 проєктів за 8 місяців
Після повномасштабного вторгнення громадська організація «Чарівні руни» (далі – «ЧаРи») розпочали активно підтримувати мешканців Званівки, яка опинилася на лінії фронту. Як і більшість організацій, «ЧаРи» переключилися на гуманітарну допомогу. Підтримали активістів у цьому різні партнери.
У березні та квітні «ЧаРи» реалізували два проєкти від організацій «Людина в біді» та «SILab Ukraine». Загалом адресну допомогу тоді отримали близько 200 мешканців Званівської громади. Серед того, що видавали: ліки, засоби гігієни та продукти. Крім цього, навесні волонтери ГО «ЧаРи» отримали 2 велосипеди від U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва»), аби вирішити логістичні питання та доставляти гуманітарні вантажі до населення.
У рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», який впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу, «ЧаРи» шили постільну та натільну білизну, видавали ліки, засоби гігієни та текстиль вразливим верствам населення, пекли хліб, проводили онлайн-заняття із самооборони та надання першої медичної допомоги для команди та волонтерів проєкту, самі створили гуманітарний штаб та допомагали організовуватися іншим.
Мав би стати амбітним проєкт «Забезпечення базових потреб цивільного населення Званівської громади». Реалізувався він за сприяння ПРООН. Та замість трьох траншів громадська організація отримала один. Зокрема, планували налагодити роботу гуманітарного штабу Званівської громади, допомогти волонтеркам пережити ці нелегкі часи; випікати хліб та подавати воду мирним мешканцям Званівської громади; надати гуманітарні набори, як мінімум 300 осіб.
«З більшістю цих питань ми справилися: допомогли 259 родинам (105 родин чи 249 осіб отримали ліки та гігієну, 154 родини або 500 осіб – продукти). Провели онлайн-зайняття для команди з психологічної сталості, з йоги, працювали з дітьми волонтерок. Закупили для шкільної їдальні м’ясорубку, тістоміс, генератор аби полегшити працю дівчат із ГСД “Авангард” по випічці хлібу. Співпрацювали з медичними закладами громади», – розповіла керівниця ГО «Чарівні руни» Юлія Тимчак.
Залишатися людяними
За словами Юлії, найбільшу допомогу для мешканців Званівської громади «ЧаРи» отримали від IREX. Зокрема, для людей закупили понад 180 гігієнічних наборів, 41 пачку дитячих та 58 пачок підгузків для дорослих. Крім цього, 10 родин отримали дрібну побутову техніку чи посуд за власними потребами: чайники, плитки, обігрівачі, духовку, хлібопічку, мультиварку, колонки-радіо тощо. Для 2 сіл Званівської громади закупили 2 генератори, 18 буржуйок, 140 газових горілок та 280 газових балончиків до них, будівельні матеріали для населення, серед них плівка, руберойд, цемент, а також свічки, сірники, ліхтарики, батарейки, павербанки, зарядки, харчові термоси тощо.
Також завдяки проєкту від IREX, як і від ПРООН, шили постільну білизну.
«Волонтерки ГО «ЧаРи» та «ЛЕМКО-центру» наразі працюють на двох швейних машинках та двох оверлоках. Завдяки цьому для вимушено переміщених осіб, які лишилися без майна або домівок, пошили та роздали понад 220 комплектів постільної та натільної білизни, рушників. Цей проєкт задовольнив життєво необхідні першочергові потреби українських родин, особливо вразливих категорій з Донеччини, надав їм відчуття комфорту, зручності, потрібності та єдності. Для багатьох – це можливість лишатися на зв’язку, приготувати собі їжу, обігрітися, отримати світло, тепло, «залатати» діри в побитих снарядами вікнах та дахах, допомогти іншим та залишитися людяними у найважчі часи. Люди плакали та дякували за допомогу», – пише Юлія про проєкт.
Нині заявку на пошиття постільної білизни «ЧаРи» подали і на програму підтримки жіночих гуманітарних ініціатив «Сила жінок».
Юлія Тимчак каже, що мріє, аби громадська організація знов почала працювати з дітьми, зокрема, влаштовувати для них різноманітні творчі майстер-класи. Поки ж шукають форми для такої роботи.
Ірина Мартинова
Джерело фото – архів Юлії Тимчак
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!