Евакуйованих з Донеччини готова прийняти сільська громада на Вінниччині
Останнім часом великого розголосу набуло повідомлення про примусову евакуацію мешканців Донецької області. Люди, які попри небезпеку все ще залишаються у своїх оселях, здебільшого пояснюють своє рішення тим, що їм нікуди їхати. Родичів та знайомих, які могли б прихистити переселенців у себе, немає, а винаймати житло дорого.
Утім є варіанти безплатного розміщення переміщених осіб. Наприклад, у Северинівській громаді Жмеринського району Вінницької області людей розселяють по пустуючих будинках, ще й допомагають облаштуватись на новому місці. Займається цим місцевий громадський діяч, волонтер В’ячеслав Ярошевич (на фото).
Цього молодого парубка добре знають та поважають в громаді. Впродовж декількох років він разом з друзями та партнерами опікується будинками сімейного типу, багатодітними сім’ями, та переселенцями з Донеччини, які ще у 2014 році втекли від російської агресії на Вінниччину. Також впровадив проєкт «Подаруй посмішку» – влаштовував дітям різні свята та пізнавально-розважальні заходи.
Пріоритет родинам з дітьми
Коли почалася велика війна, на перший план вийшла тема порятунку дітей з Донецької області, які знов опинилися в зоні бойових дій.
«Майже з першого дня війни до нашої громади з Донеччини почали приїжджати багато сімей з дітьми. Ми їх приймаємо та допомагаємо облаштуватись на новому місці. Підшукуємо їм пустуючи будинки, яких багато по селах. Домовляємося з господарями, щоб дозволили пустити в них переселенців на невизначений термін. Причому без орендної плати, виключно за комуналку», – розповів В’ячеслав.
У будинках, що давно не використовувалися, за потребою виконують невеличкі ремонти, лагодять опалення, встановлюють ліжка та інші меблі. Волонтери роблять все можливе, щоб задовольнити базові потреби вимушених переселенців – проживання, ночівля, тепло, вода, їжа тощо.
В’ячеслав витрачає на це власні кошти, також його підтримують друзі. Свою посильну лепту вносить й громада.
Наразі Северинівська громада прийняла вже 72-х переселенців. Пріоритет надається родинам з дітьми, які не є транзитними постояльцями, а налаштовані затриматись у громаді надовго, принаймні на час війни.
Людям, які приїжджають, одразу допомагають оформити статус ВПО, щоб вони якомога скоріше почали отримувати виплати. Деяких переселенців навіть вдалося влаштувати на роботу.
Готові прийняти ще родини з дітьми
Наразі є потенційна можливість прийняти ще переселенців з Донеччини. У В’ячеслава Ярошевича є власна нерухомість, яку можна відремонтувати та заселяти туди людей. Також є двоповерхова будівля, яку волонтер має намір викупити та також пристосувати під місце компактного поселення ВПО.
Крім того, на території громади є дитячий табір, який на даний час не функціонує. Він належить Укрзалізниці. Якщо домовитися з керівництвом, то можна розміщувати там переселенців. Важливо, що на території табору є чотириповерховий капітальний корпус, в якому можна жити взимку.
Тож В’ячеслав звертається до всіх, хто може допомогти з цими питаннями, не бути небайдужим та допомогти створити пристойні умови людям, які рятуються від війни. Бо самотужки цього не вивезти.
Денні табори для дітей переселенців
В’ячеслав Ярошевич тісно співпрацює з адміністрацією Северинівської громади. Так, завдяки спільним зусиллям місцевої влади та благодійників влітку були організовані денні табори для дітей переселенців та місцевих дітей.
Впродовж дня з малечою займаються волонтери – проводять заняття, ігри, конкурси тощо. Ще передбачено триразове харчування. Найближчим часом В’ячеслав планує відкрити табір тільки для дітей ВПО, які приїхали з Донецької області.
«Вже знайшов підходящу базу, яка може вмістити всіх дітей з Донеччини. Але за оренду комплексу потрібно платити чималі кошти. Для мене ця сума непідйомна. Утім я вірю, що зможу знайти партнерів, і ми разом це зробимо», – наголосив В’ячеслав.
Зв’язатися з В’ячеславом Ярошевичем можна через його профіль у Фейсбуку.
Також у Жмеринському районі створено телеграм-канал «Жмеринський турботник» @Zhmerinka_helpbot, в якому міститься вся необхідна контактна інформація для переселенців.
Світлана Денисенко
Фото В’ячеслава Ярошевича
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!